iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Kanarya Kuvvet Mamaları

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,680
Çözümler
31
Tepki puanı
10,332
Yaş
29
Konum
Ankara
Kanarya Kuvvet Mamaları
Kanaryalar yumurtayı çok severler. Yumurta maması sade verilebileceği gibi bisküvi veya öğütülmüş kuru ekmek, galeta tozu ile karıştırarak da verilebilir. Sade olarak yumurta şu şekilde hazırlanarak verilir: Yumurta iyice kaynatılıp çok katı hale getirilir, soğuduktan sonra kabuğundan ayıklanır ve yarısı kesilir. Beyaz ve sarısı bir arada karışık olarak ince bir rende ile rendeleyin, mamalığına konularak kafesine asılır. Şayet bisküvi veya galeta unu ile karıştırılmak istenirse bu tozdan rendelenmiş yumurtanın yari miktarınca bir miktara yumurta ile karıştırılarak mamalığa konulur. Bu karışıma birkaç damla bal ve balık yağı, bira mayası, süt karıştırılması çok faydalıdır. Yumurtayı sade direk vermeyip bu karışımla karışık olarak vermek daha iyidir. Zira sade yumurtayı yiyip su içen kanaryanın midesi bozulabilir. Yumurta maması haftada iki defa verilmelidir. Yukarıda tarif edilen yumurta mamasına ertesi güne kadar mamalığında bırakılmamasına dikkat edilmelidir.
yumurtakanarya1.jpg

Çünkü yumurta bayatlayarak terkibi bozulur ve mide rahatsızlığına, zehirlenmeye sebep olur. Kafesine iliştirilecek bisküvi parçasına kanarya lezzetle yer. Bisküvi ve yumurta ile yapılan mamadan başka ezmelerde yapılabilir. Yumurtanın sarı ve beyazı ile ezilmiş bisküvi tozuna bir elmanın kabuğunu soyarak çatalı ezip elmalı bir mama elde edilir. Bisküvi ve yumurta karışımı mamaya bir kaşık balık yağı karıştırıp verilebilir. Ancak bu mamaya elma ezmesi konulmamalıdır Zira elma ile balık yağı iyi olmaz.Ayrıca bisküvi yumurta mamasına elma ezmesi ve fosfat kalsiyum karıştırarak bir mama yapılabilir. Bu bisküvi tozu, yumurta kabuğu tozu, elma ezmesi, çekilmiş kenevir tohumu karışımından ibarettir. Haftada bir buna fosfat dö kalsiyum, haftada bir de balık yağı ilâve edilmelidir. Balık yağı konulduğu zaman mamaya elma ezmesi konulmamalıdır. Bilhassa yavru ve ana kanaryaların beslenmesinde ve ayni zamanda kanaryaların çiftleştirilme ve hazırlık devresinde mamalar mühim rol oynar. Hazırlanan mamaların vitamin, protein ve madeni tuzlarca zengin olması kanaryanın bünyesinin kuvvetlenmesi ve hastalıklara karşı direnç bakımından çok önemlidir.
yumurtakanarya2.jpg
Bilhassa tüy dökümü, çiftleşme, yuva yapma zamanları, kuluçka sırasında ve yavru kanaryaların beslenmesinde kullanılır. Sade veya yumurta mama ile verilebilir. Normal zamanlarda gün aşırı; hastalık, çiftleşme, tüy dökümü gibi zamanlarda her gün her kuşa yarım kahve kaşığı tatbik edilmelidir. Kanaryaların rejiminde kuvvet maması şöyle bir karışım yapılması iyi bir netice verir:
 • Ufalanmış bisküvi veya galeta tozu ile
 • Taze bir yumurta sarısı katısı,
 • Dövülmüş kenevir tohumu,
 • Haşhaş tohumu,
 • İnce rendelenmiş havuç,
 • Az miktarda mangal kömürü tozu,
 • Mürekkep balığı kemiği tozu,
 • İstiridye kabuğu tozu,
 • Süzme bal,
 • Çok az haşlanmış ve soyulmuş patates,
 • Marina balık yağı,
 • Süt tozu,
 • Tatlı badem ezmesi,
 • Yulaf unu iyice karıştırılarak bir terkip yapılır. Bu şekilde mamalığına konularak verileceği gibi fazla miktarda yapıp muhafaza edilebilmesi maksadı ile yukarıda yazılı terkiple ve bira mayası ilàvesi suretice yapılacak bir kek hamuru fırınlanıp iyice kurutulur ve bu tek toz halinde ufalanarak kanaryaya verilir. Bu mama uzun sure dayanır, bozulmaz. Kanaryaya sütlü ekmek de verilebilir.
Kuru ekmeğin kabukları ıslatılır. Ezmeden suyu çıkartılır, Üzerine şekerli sıcak süt dökülür. Böylece ekmek yumuşar, fakat hamur haline gelmez. Sıcak günlerde hemen yapılıp verilmeli ve yemediğini 2 - 3 saat sonra kafesten hemen geri alınmalıdır. Zira sıcakta süt çabuk bozulur ve kuşun sağlığına zarar verir. Yeşil ve Üstü düz tırtılları, taze karınca yumurtalarını kanarya çok sever. Kafese bir iç yağı parçası veya kemik iliği asmak faydalıdır.
 
Üst Alt