Kanarya Üretmeyi Düşünenlere 10 Altın Kural

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,897
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kanarya Üretmeyi Düşünenlere 10 Altın Kural

canary cage.JPG

1. AMAÇ : Başlamadan önce mutlaka amaç doğrultusunda bir plan yapmalıyız. Hangi ırkla yola çıkacağımıza karar vermeliyiz. Yeni bir başlangıç yapıyorsanız pahalı kuşlara yönelmenizi önermiyorum.

2 . Damızlık olarak almamız gereken kuşların sağlıklı yaşayabilecekleri uygun şartları oluşturmalıyız.

3. Bir düzen içinde yapılacak olursa beslemek çok kolay bir hal alır. Doğru bir yemleme programı damızlıkların sağlıklarının en üst düzeyde olmasının ilk anahtarıdır.

4. Damızlıklarınızı, kendini ispat etmiş bir kaynaktan/üreticiden almanız sizin yararınızadır.

5. Mutlaka bulunduğunuz bölgenin ilgili derneğine üye olunuz. Böylece bir çok konuda bilgilenmeniz, diğer üreticilerle tecrübelerinizi paylaşmanız mümkün olacaktır.

6. Koşmadan önce yürümeyi öğrenmelisiniz. Bir çok insan satın aldıkları kuşlarla yarışmalara katılıp basariyi yakalamış fakat ne yazık ki gerçek yetiştirici olamamışlardır .

7. Besleme prensiplerine hükmedin. Tüm bir sene düzenli uygulanan programlar (Yemleme, temizlik, vitaminler, vs.) kuşlarınızın üretim sezonuna çok iyi bir şekilde hazırlanması sağlayacaktır ki bu her üreticinin amacıdır.

8. Çok iyi bir gözlemci olmalısınız. Hangi kuşlar zor form tutuyor veya daha iyi bakıcılar. Bu gibi gözlemeler daha sonraki yıllarda daha basarili olmanızı sağlayacaktır.

9. Her zaman niye bu hobiyi seçtiğinizi unutmayın. Genellikle büyük çoğumuz kuş sevgisi ile bu işe başlarız. Rahatlayabildiğimiz, günün yorgunluğunu atabildiğimiz bir hobi. Bunu ticarete dönüştürecek olursak gerçek görüş açımızı kaybedebiliriz.

10. Sonuç olarak unutmamalıyız ki şampiyon üreticiler bile bir zamanlar acemiydiler ve hep ayni sorunları, ayni endişeleri taşıyarak pozisyonlarına ulaştılar. Hepimiz yeni başlayanlara destek olarak kuş severliğin hepimizin çok hoşlanacağı bir hobi haline gelmesini sağlayabiliriz.
 
Üst