Kanarya Yem Çeşitleri,Özellikleri ve Karışık Yem Hazırlanması

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,888
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kanarya Yem Çeşitleri,Özellikleri ve Karışık Yem Hazırlanması
Kuşlarımıza genelde isimlerini ve yemlerin besin değerlerini bilmeden karışık olarak sunarız. Biraz daha kullandığımız yemleri tanımak ve ne oranda nasıl değerlere sahipler öğrenebilmek adına konuyu okumanızı tavsiye ederim. Daha çok kanaryaların ve sakaların tükettiği tohumlar olduğundan kanarya kategorisini açtım. Diğer kuşlar içinde faydalanabilirsiniz.
kanaryagif.gif
Kanaryalara verilecek yem çeşitleri çok fazladır. Her yem çeşidinin içerdiği vitamin, mineral ve protein özellikleri nedeniyle kanaryalarımızın sağlığı açısından ayrı bir özellik taşır. Kanaryalara karışık yem verilmesi yavru iken sağlayacağımız alışkanlıkla olmalıdır. Bu alışkanlığı kazanan kanarya kesinlikle yem dağıtmaz. Yem çeşitlerini 4 grupta toplayabiliriz.

I. TEMEL GIDA TOHUMLARI :
1. KUŞ YEMİ (ASPUR) : Buğdaygiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. %11- 15 oranında protein ve glüten içerir. Nişasta yönünden de zengindir. %12 su, %2 yağ, %1.8 mineral %68-70 oranında karbonhidrat bulunur. Ayrıca B vitaminleri grubundan B1 vitamini (tiyamin), B2 vitamini (riboflavin ve niyasin) ile az miktarda A vitamini içerir.
2. KENEVİR TOHUMU : Kendirgiller familyasından Orta Asya kökenli bir yıllık bir bitkidir. Oldukça yağlı olan tohumları içerdiği yağın özelliği nedeniyle şişmanlatıcı bir özelliği yoktur. Fazla miktarda verildiğinde ishale sebep olur ve döl azaltıcı özelliği nedeniyle tohumsuz (dölsüz) yumurta adedi çoğalır.
3. KETEN (Zeyrek) TOHUMU : Kendirgiller familyasından bir – iki yıllık otsu bir bitkidir. Kahverengi yatsı taneleri %30 – 35 yağ içerir. Şişmanlatıcı özelliğe sahiptir. Kuvvet verici, astım bronşit iyileştirici özellikleri vardır.
4. ŞALGAM TOHUMU : Turpgiller familyasından çok yıllık bir bitkidir. Adi şalgam (Yabani - Rapiska ) ve yağ şalgamı denilen 2 alt türü vardır. %33 oranında yağ içerir. Besin yönünden çok zengin bir tohumdur. Ayrıca B ve C vitaminleri ile kalsiyum içerir. Uyarıcı özelliğe sahip olduğundan erkek kuşun ötmesi için ve eş zamanı faydalıdır. Kabızlığı giderir. Çok miktarda verilirse ishale sebep olur.
5. DARI (Akdarı – Sarı darı ) : Buğdaygillerden bir yıllık bir bitkidir. Ak – sarı, siyah ve kırmızı olmak üzere 4 çeşidi bulunur. Kırmızı darının kabuk yapısı sert olduğundan verilmemelidir. Yüksek oranda karbonhidrat , %10 protein , %3 – 4 yağ , kalsiyum ve az miktarda demir ayrıca B1 vitamini ve B2 vitamini (nikotinik asit) içerir. Fazla verilirse ishal yapar.
6. RAPİSKA ( Yaban Şalgamı) : Turpgiller familyasından çok yıllık bir bitkidir. Küçük siyah renkli tohumları acımtırak bir tada sahiptir. Az miktarda verilmelidir.
7. İç YULAF : Buğdaygillerden bir yıllık bir tahıl bitkidir. Yüksek oranda karbonhidrat, %13 oranında protein , %7,5 oranında yağ ayrıca kalsiyum, demir, B1 ve B2 vitamini içerir. Serinlik verici tüy parlaklığı sağlayıcı nefes darlığı ve bayılmalara karşı iyileştirici özelliklere sahiptir.
kanaryakizistirici.JPG
II. KIZIŞTIRICI TOHUMLAR :
8.NİGER : Afrika kökenli bir bitki tohumudur. Uyarıcı özelliği nedeniyle eş zamanı ve ötüş için faydalıdır. Yağlı bir tohum olduğundan fazla verilmemelidir. Renk verici özelliği de bulunur.
9. TURP TOHUMU (Kırmızı – Siyah – Beyaz) : Turpgiller familyasından bir veya iki yıllık bir bitkidir. Anayurdu Asya kıtasıdır. Etli meyveleri her ne kadar acımsı baharatlı ise de tohumlarında bu acılık bulunmaz. İştah acıcı ve uyarıcı özelliği vardır. Devamlı ve orantılı bir şekilde verilmelidir. İştah acıcı özelliği nedeniyle kanaryalar istekli olarak tüketirler. Ayrıca hastalık önleyici özelliği vardır.
10. HAŞHAŞ TOHUMU ( Siyah – gri – beyaz- kırmızı) : Gelincikgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Renklerine göre içerdiği yağ oranı farklılık gösterir. Ana yurda Anadolu ve Asya’dır. Tohumlarının kesinlikle uyuşturucu özelliği yoktur. Bileşiminde Linoleik ve oleik asitlerinin oluşturduğu %44 – 50 oranında yağ bulunur. Kuvvet verici ve iç ve dış yaraları iyileştirici özelliği vardır. Karışık yem olarak verilebileceği gibi verilecek mamanın içine de katılmalıdır.
11. HARDAL TOHUMU : Turpgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Kökeni Afrika’dır. %30 yağ, protein müsilaj ve glikozit içerir. Bronşit ve nefes darlığı giderici özelliği yanında eklem rahatsızlığına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır, üretkenliği arttırır. Her türlü göz rahatsızlıklarına özellikle (Katarak) iyi gelir.
12. TERE TOHUMU : Turpgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Kökeni Akdeniz bölgesidir. Bileşiminde kükürtlü uçucu yağ mevcuttur. Cinsel uyarıcı özelliğe sahiptir. Mafsal ağrısı ve felce karşı iyi gelir. Nefes darlığını gidericidir.
13. ROKA TOHUMU : Turpgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Kökeni Akdeniz bölgesidir. Uçucu yağ ve C vitamini içerir. Kızıştırıcı ve ferahlık verici özelliğe sahiptir. Eklem ve mafsal ağrılarına iyi gelir.
14. KARA HİNDİBA TOHUMU : Yabani radika olarak da bilinir. Sütümsü bir özsu içeren çok yıllık otsu bir bitkidir. Anayurdu Avrasya’dır. Taraxacine adlı acı bir madde içerir. Kuvvet verici bronşit giderici özelliklere sahiptir. Tarımı yapılmadığından piyasada satılmaz. Meraklılarınca Mayıs – Haziran aylarında toplanmalıdır.
15. ISIRGAN OTU TOHUMU : Isırgangiller familyasından Urtica cinsini oluşturan ılıman bölgelerde yaygın olarak yetişen bir – iki yıllık otsu bir bitkidir. Formik gibi organik asit ile histanil asetil , kolin ve bol miktarda A ve C vitaminleri içerir. Kızıştırıcı ve iştah açıcı özelliklere sahiptir. Yara ve şişlere iyi gelir. Özellikle tüy dönüklüğü, ur için faydalıdır. Cinsel gücü arttırıcı, nefes darlığı giderici, eklem ağrılarını iyileştirici ve kan yapıcı özelliklere sahiptir.
16. REYHAN ( FESLEGEN) TOHUMU : Ballıbabagiller familyasından bir yıllık otsu bir bitidir. Kökeni İran ve Hindistan taraflarıdır. Bileşiminde metil kovikol (Estragde) ve %1 oranında uçucu bir yağ bulunur. Kızıştırıcı, yatıştırıcı, sindirim kolaylığı sağlayıcı, öksürük giderici özellikleri yanında, özellikle ağız yaralarına iyi gelir.
17. YONCA TOHUMU : Baklagiller familyasından Avrupa kökenli çok yıllık otsu bir bitkidir. Bol miktarda C vitamini içerir. Kızıştırıcı ve ağrı kesici özelliğe sahiptir.
18. DEVEDİKENİ TOHUMU : Deve kengeri – Meryem Ana dikeni – Sütlü kenger gibi adlarla da bilinir. Boş tarla veya yol kenarlarında kendiliğinden yetişen bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. Kızıştırıcı, iştah acıcı özelliklere sahiptir. Cinsel uyarı özelliği vardır. Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Tarımı yapılmadığından ancak aktarlarda satılmaktadır. Meraklılarınca Temmuz ayı içinde toplanabilir. Temmuz ayından sonra tohumlara haşaratlar musallat olmaktadır.
kanaryayemcesitliigi.JPG
III. FAYDALI DİĞER TOHUMLAR :
19. LAHANA TOHUMU ( Kırmızı – Kara – Beyaz ) : Turpgiller familyasından bir bitkidir. Düşük kalorili, B ve C vitamini ile kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller yönünden zengindir. Nezle ve bronşite iyi gelir. Cinsel gücü arttırıcıdır. Ses kısıklığını giderir. Bağırsak parazitlerini yok eder. Hastalıklara karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Göze kuvvet verir. Mafsal ağrılarını giderir. Kan yapar kabızlığı önler.
20. MARUL TOHUMU (Göbekli – Kıvırcık ) : Asteraceade familyasından bir bitkidir. Çeşitli mineraller yanında bol miktarda A ve C vitamini içerir. İştah açıcı ve hastalıklardan koruyucu balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Cinsel arzuyu hafifletir.
21. KARNABAHAR TOHUMU : Turpgiller familyasından bir bitkidir. C vitamini yönünden çok zengindir. Ayrıca kalsiyum ve fosfor gibi mineraller içerir. Cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir.
22. BROKOLİ TOHUMU : Turpgiller familyasından bir bitki olup anayurdu Akdeniz yöresi ve Anadolu’dur. A ve C vitamini yönünden zengindir.
23. SEMİZOTU TOHUMU : Semizotugiller familyasından anayurdu Sovyetler Birliği olan bir bitkidir. B1, B2 ve A vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir gibi mineraller içerir. Parazit düşürücü özelliğe sahiptir. Cinsel gücü azaltır. Eş zamanı fazla verilmemelidir.
24. PATLICAN TOHUMU : Patlıcangiller familyasından ana yurdu Asya olan bir bitkidir. Ayaklarda oluşan pullanma ve yaralara iyi gelmektedir.
25. HAVUÇ TOHUMU : Maydanozgiller familyasından otsu bir bitkidir. Ana yurdu Afganistan’dır. A vitaminince zengindir. Ayrıca C ve B1, B2 vitaminlerini içerir. Parazit düşürücü cinsel gücü arttırıcı iştah ve ses açıcı, yaraları iyileştirici özellikleri vardır.
26. KEREVİZ TOHUMU : Maydanozgiller familyasından iki yıllık otsu bir bitkidir. Ortadoğu kökenlidir. Bileşiminde %2 – 3 oranında uçucu bir yağ bulunur. Ayrıca A, B ve C vitaminleri içerir. Cinsel gücü arttırıcı, iştah açıcı özelliklere sahiptir. Ayak rahatsızlıklarına iyi gelir. Yağlanmayı özellikle şişmanlığı önler.
27. LABADA TOHUMU : Kuzukulağıgiller familyasından çok yıllık otsu bir bitkidir. Kuvvet verici özelliğe sahiptir.
28. PAZI TOHUMU : Ispanakgiller familyasından bir yıllık bir bitkidir. Ana yurdu Akdeniz bölgesidir. A, B ve C vitaminleri yönünden zengindir. Ayrıca Kalsiyum içerir. Ur’lara karşı ve bronşite iyi gelir. Hazmettirici iştah açıcı ve cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir.
29. KIRMIZI PANCAR TOHUMU : Ispanakgiller familyasından bir bitkidir. Protein, şeker, B1 – B2 , C ve A vitaminleri içerir. Renk verici özelliğe sahiptir. Tohumları hafifçe ezilerek verilmelidir.
30. PIRASA TOHUMU : Zambakgiller familyasından soğanla yakın akrabalığı olan Ortadoğu, Akdeniz kökenli bir bitkidir. A, B1-B2 ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum gibi mineraller içerir. Kan yapıcı, hazmı kolaylaştırıcı, kabızlık giderici, cinsel gücü arttırıcı özellikleri vardır. Tohumlar sert olduğundan bir şişe ile hafifçe ezilmelidir.
31. REZENE TOHUMU : Maydanozgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Güney Avrupa ve Anadolu kökenlidir. Uçucu bir yağ olan anetol ve fenkon içerir. Nefes darlığı astım ve mafsal ağrılarına iyi gelir. İştah açıcı özelliği vardır. Tohumları (meyveler) ezilerek verilmelidir.
32. SÜPÜRGEOTU TOHUMU : Fundagiller familyasından alçak boylu bir çalıdır. Mafsal ve eklem ağrılarını giderici özelliği vardır.
33. SOĞAN TOHUMU : Zambakgiller familyasından iki yıllık otsu bir bitkidir. Bazı bilim adamlarına göre ayrı bir familya olarak tanımlanır. Güneybatı Asya kökenlidir. Bileşiminde bol kükürtlü uçucu bir yağ bulunur. Ayrıca A,B,C vitaminlerini içerir. Cinsel gücü arttırıcı tüy parlaklığı sağlayıcı, bronşit önleyici özellikleri vardır. Tohumları kesinlikle soğan kokmaz. Tohumları sert olduğundan ezilerek verilmelidir.
34. KOLZA TOHUMU : Turpgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Daha çok tohumlarından yağ çıkarılmak için üretilir. %40 – 50 oranında yağ içerir. Bu yağ sağlığa zararlı erusik asit içermektedir. Çok az miktarda karışık yem olarak verilmelidir.
35. ASPİR TOHUMU : Yalancı safran olarak da bilinir. Asteraceae familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Yağ oranı oldukça yüksektir. Mafsal ağrılarına iyi gelir. Parazit düşürücü özelliği vardır. Protein yönünden zengindir. Tohumu beyaz renkli küçük, ayçiçeği tohumuna benzer. Kabukları sert olduğundan bir şişe ile ezilerek verilmelidir. Bu yem Florya kuşunun en çok sevdiği yemdir.
36. KOZMOS ÇİÇEĞİ TOHUMU : Asteraceae familyasından bir yıllık çiçekli süs bitkisidir. Tohumları ince uzun, niger tohumunun üç katı büyüklüğündedir. Renk verici özelliğe sahip olan bu tohumlar tarımı yapılmadığı için meraklılarınca toplanmalıdır.
IV. SIHHAT TOHUMLARI :
37. SUSAM TOHUMU : Fedaliaceae familyasından bir yıllık bitkidir. Çok eski çağlardan beri tohumları için yetiştirilmektedir. %44 – 60 oranında yağ içerir. İştah açıcı cinsel gücü arttırıcı , kuvvet verici özellikleri vardır. Karışık yemin yanında mama içinde katılmalıdır.
38. AYÇİÇEĞİ ÇEKİRDEĞİ : Günebakan – gündöndü – günçiçeği olarak da bilinir. Asteraceae familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Ana yurdu Kuzey ve Güney Amerika’dır. Yağ oranı çok yüksektir. Kuvvet verici, cinsel gücü arttırıcı özelliklere sahiptir.
39. BADEM : Gülgiller familyasından bir ağacın meyvesidir. Kuzeybatı Asya kökenklidir. %50 sabit bir yağ içerir. Ayrıca emulsin adı ile bilinen su eşliğinde glikoz veren bir enzim, hidrosiyanik (prussik) ve benzaldint adı ile bilinen acı badem esansı ( uçucu yağ) bileşiklidir. Yumuşatıcı, parazit düşürücü özellikleri vardır. Bileşiminde ayrıca protein, kalsiyum, demir, fosfor, B1 ve C vitamini az miktarda bulunur. Çok verilmesi halinde ishal yapar. Çiğ olarak ve ezilmiş şekilde verilmelidir.
40. ANTEP FISTIĞI (Çam Fıstığı) : Sakızağacıgiller familyasından bir ağacın meyvesidir. Basit yağ ve protein oranı çok yüksektir. Cinsel gücü arttırır. Vücut geliştirici, yumuşatıcı özellikleri vardır. Çiğ olarak ve ezilmiş şekilde verilmelidir.
41. FINDIK : Huşağacıgiller familyasından bir ağacın meyvesidir. Yağ, karbonhidrat ve proteince çok zengindir. Ayrıca fosfor, kalsiyum gibi mineraller yanında B1-B2 ve E vitaminleri içerir. Yağ oranı %50 dir. Kuvvet verici, cinsel gücü arttırıcı özelliklere sahiptir. Çiğ olarak ezilerek verilmelidir.
42. FISTIK : Baklagiller familyasından Güney Amerika kökenli bir bitkidir. Bileşimin de yaklaşık % 47 – 55 arasında yağ, %25 – 30 protein, %6 – 21 arasında karbonhidrat ayrıca mineral , B1- B2 ve C vitaminleri bulunur. Kuvvet verici, iştah açıcı özellikleri bulunur. Çiğ olarak ezilerek verilmelidir.
43. CEVİZ : Cevizgiller familyasından bir ağacın meyvesidir. Yağ oranı çok zengindir. Bir çok değerli vitaminler içerir. Cinsel gücü arttırır. Hastalıklara karşı koruyucu özelliktedir. Taze veya kuru yaprağından elde edilen su parazit düşürücü ve zehirlenmelere karşı kullanılır. Ayrıca renk verici özelliğe sahiptir.
44. İÇ FISTIK (Pilavlık Fıstık) : Çamgiller familyasından bir tür fıstık çamı ağacının tohum ve meyvesidir. Yağ oranı %46 dır. Ayrıca protein ve selüloz içerir. Kuvvet verici, dişide yumurta yapıcı, mafsal ağrıları giderici felce karşı iyileştirici özellikleri vardır.
45. KABAK ÇEKİRDEĞİ : Kabakgiller familyasından helvacı kabağı – kestane kabağı olarak da bilinir. Protein, karbonhidrat ve A vitamini içerir. Kuvvet verici cinsel gücü arttırıcı parazit düşürücü özellikleri vardır. Çekirdekler çiğ olarak kırılıp kabukları ayrıldıktan sonra ufak parçalara bölünüp verilmelidir.
46. KARPUZ ÇEKİRDEĞİ : Kabakgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkinin meyvesinin çekirdeğidir. Ana yurdu Afrika’dır. A ve C vitaminleri içerir. Cinsel gücü arttırıcı özelliği vardır. Soğuk algınlığına iyi gelir. Kemik geliştirici özelliğe sahiptir. Kırılarak verilmelidir.
47. KAVUN ÇEKİRDEĞİ : Kabakgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkinin meyvesinin çekirdeğidir. Ana yurdu Orta Asya kökenlidir. Bronşite iyi gelir. Yara iyileştirici özelliği vardır. Erkek kanaryada dölü çoğaltır. Ezilerek verilmelidir.
48. HİNDİSTAN CEVİZİ İÇİ ( Kıyılmış) : Arecaceae familyasından palmiye türü bir ağacın meyvesidir. Yağ oranı çok yüksektir. Cinsel gücü arttırıcı ve erkek kanaryada dölü, dişi kanarya yumurtayı çoğaltıcı özelliğe sahiptir. Hazır olarak satılmaktadır.
 
Son düzenleme:
Üst