iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Kanaryalarda Anormal Tüy Değiştirme (Tüy Dökümü)

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,723
Çözümler
33
Tepki puanı
10,374
Yaş
29
Konum
Ankara
Kanaryalarda Anormal Tüy Değiştirme (Tüy Dökümü)
a)
Süreğen (Kronik) Karın Ağrısı Kafeste bulunan bazı kuşların mevsimi geldiği halde tüylerin değiştirmediği dikkati çeker. O zaman bunların devamlı ve fakat aralıklı olarak tüy kaybettikleri görülür. Bir gün kanatlarından bir tüy.ertesi gün kuyruklarından bir tüy, daha başka bir gün vücut ve baş tüyleri düşerek yerlerinde açıklıklar görülür. Kuşu elinize alırsanız bir kısım tüyleri elinizde kalır ve düşen tüylerin yerine yenileri gelmez. Bu halde bulunan kuş Süreğen Karın Ağrısına yakalanmış demektir. Bu takdirde tüy dökümü bütün yıl boyunca devam eder.

Sebebleri: Almanlara göre geçirdiği bir iç hastalık yüzünden tüylerinin değişmesi ani olarak kesilir. Tüy değişimi safhasında iken satılarak yerinin değiştirilmesi, hava akımında bulundurulması sebepler arasındadır.
Ayrıca tek taraflı yem hayvanı şişmanlatır, yağlandırır FAKAT BESLENMESiNİ AZALTIR. Aynı zamanda dar kafeste kuşun az hareketine sebep olduğundan fazla yağlanmasına yol açar. Yani türlü şekilde yağlanma da normal tüy değişimine engel olur. Bu arada katışık yemdeki belirli tanelerin kuşlar tarafından seçilmesi ve özellikle yağlı tohumları (kenevir, haşhaş gibi) sevdikleri, hatta diğer taneleri hiç yemek istemedikleri gözlemlenir. Bu takdirde kuşun yağlanmasına ilaveten organizmanın haşhaş, kenevir ve afyonla zehirlenmek suretiyle zarar görmesi ve bunun tüy değişimine engel olması da mümkündür. Erken kuluçkaya yatırılarak üretilen yavru kanaryaların vaktinden evvel tüy dökmeye başladığı da görülür. Bu takdirde tüy dökümü işi bütün yaz devam edebilir.

Tedavi : Sebebe göre hareket etmelisiniz. Örneğin, uygun yem vermek suretiyle kuşun genel durumunu düzeltilmeye çalışılmalıdır. Bir çok sebep genelde yem karışımı ve seçilen tohumlarla alakalıdır. Çözüm bulunduğunda sorun azalmaya başlar.
Eğer tüy dökümüne sebep olan etken bulunup kaldırılamazsa can sıkıcı olan bu hal aylarca devam eder. Şayet sebep bulunur yok edilirse süreğen karın ağrısı korkulu değildir. Bu üzücü durumu yok etmek için kafes, 17-20 derecelik değişmeyen ısılı sakin bir yere konur ve normal tane yemin yanı sıra her gün bir çay kaşığı dolusu yumurta mamasıyla beslenir. Bu şekilde bakılan bir kuş iki ay sonra tüy değiştirme işini bitirmiş ve sağlığını kazanmış olur. Keza süreğen karın ağrısı çoğu kere kuşun sıcak bir odada bulundurulmasından ve buna ek olarak fazlaca zengin gıdalar verilmesinden de kaynaklandığı gözlemlenmiştir.

ÖZEL REJİM:
1. hafta : Kuşa verilen bütün tohumlar ve yumurta kesilir. Her gün bisküvi ve elmadan yapılmış bir pate verilir Bu pate için iki parça elma ve bir parça bisküvi koymak gerekir. Kuşlara aynı zamanda pişmiş şalgam tohumu da verilir.

2. hafta : Yukandaki pateye ilaveten balık yağı ile hazırlanan diğer bir pate yapılır. Bunu hazırlamak için iki parça bisküvi ve az bir miktar balık yağı veya Adexoline konur. Bu iki pate nöbetleşe kullanılır. Yani bir gün balıkyağlı pate, ertesi gün elmalı pate verilir. Pişmiş şalgam tohumu verilmesine devam edilir.

3. hafta : Elmalı pateye bir küçük kaşık ezilmiş kenevir tohumu katılır, üçüncü hafta devam ederken bu rejim esnasında kuşa yeşillik olarak ıspanak, tere ve hindiba verilir. Başka yeşillikler vermemelisiniz.

4. hafta : Bu hafta içinde süreğen tüy dökümü gerilemeye başlar. Fakat kuş henüz iyi olmamıştır. Kuşun artık tüy dökmediğine emin olmadan yumurtalı pate vermemelisiniz. Kuş, serinletici patelerle (hafif besinlerle) beslenmeye devam etmelidir.

Tedavinin ikinci ayında kuşa sağlık tohumları verilmeye başlanır ve yavaş yavaş yaz rejimine yani yaz katışığına geçilir. Böylece kuşun genel durumunda bir düzelme görülecektir. Yani düşen tüylerin yerine yenilerinin çıkması başlayacaktır.
Tüy dökümünden sonra yazlık besin rejimi uygulanır. Yani elmalı pate, tere, ıspanak, hindiba vb, verilir. Göreceksiniz ki, kuşlarınız sağlıklı olacaklardır.

b) Kanaryalarda, normal tüy değişimini müteakip yeniden bütün tüylerinin dökülmesi hali :
Bilhassa kanaryalarda görülür. Normal karın ağrısından ziyade bütün tüylerini değiştirmeleri halidir. Buna özel bir isim veremiyoruz. Bu hali, kuşun bütün organizmasında meydana gelen bir hastalıkla alakalı olmalıdır. Sebeplerini maalesef bilemiyoruz, bu sebeple de meydana çıkan bu soruna engel olamıyoruz ya da seyrini yavaşlatamıyoruz. Tedavi için bu parazitleri yok etmekten başka çıkar yol yoktur.

Bu kısmı Özetlersek :

TÜY DEĞİŞTİRME KUŞLARDA SAĞLIĞIN BAROMETRESİ GİBİDİR:


1-) Kötü bir tüy değiştirme ile renkli kuşlar tüylerinin sağlıklı, iyi renkte ve temiz koyu pingmentli olanları kaybederler ve soluk renk alırlar.

2-) Kötü bir tüy değişimi ile; 93 puan kazanan şampiyon ötücü bir kanarya. Ötüş güzelliğinden kaybederek 53 puan aşağıya düşer ve hemen bütün ötüşlerinde jüri tarafından cezalandırmaya layık görülür.

3-) Kötü bir tüy değiştirme ile erkek kanaryaların yanında bulunan dişinin yumurtaları tohumsuz olur ve yumurtaları kuluçka evresinde terk edebilir, ilgilenmeyebilir.
 
Son düzenleme:
Üst Alt