iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Kanaryalarda intensive Tüy Ayrımı (ince - kalın tüy)

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,722
Çözümler
33
Tepki puanı
10,370
Yaş
29
Konum
Ankara
Kanaryalarda intensive Tüy Ayrımı (ince - kalın tüy)
  • Genel olarak tüm kuşlarda ince ve kalın tüy ayrımı yaparak sorunsuz tüy yapısına sahip kuşlar elde edebilirsiniz. Aynı tüy etkenine sahip kuşlarda tüy bozuklukların olma oranı daha yükseliyor. Tavsiyem ince kalın tüy eşleşmesi yaparak eş seçmeye özen gösteriniz. Bu konuda detaylı bir şekilde bu konuya değineceğim.
ince1.jpg
Kanaryalarınızı eşlerken İnce ve Kalın Tüy Olarak eşe Attığımızda Doğru eşleşme yapmış oluruz. Genelde anladığımız intensif ince Tüylü Kuş diye anlıyoruz. Baf, schimmel denince Kalın Tüy olarak anlıyoruz. İnce Tüylü Kuşlar (İntensif) Parlak ve sıkı kısa tüylü oluyor. Kalın tüylü kuşlar ise (Baf) sık,uzun tüylü ve mat renkli kuşlar olarak görebiliyoruz. İki ince tüylü kuşu eşleştirmek kuşun küçülmesine ve istenilen form ve aranan ırk özelliklerinin bozulmasına sebebiyet verebiliyor.

İki Kalın tüyü eşleştirmek hem yavrularda Ur olma riski yüksek olur, hemde istenilen tüy yapısındaki tüylerin daha uzun olaması nedeniyle o ırkın özelliğini kaybetmesine sebep oluruz.

Birkaç örnekle ince ve kalın tüy ayrımı;

tuyyapisi.jpg

Kanaryalarda tüy ayrımını nasıl yapabilirsiniz?

A-İNCE TÜY -(intensiv)
B-KALIN TÜY -(non intensiv)
ince2.jpg
Belçikalı kanaryacıların kullandıkları yöntem şu şekilde; damızlık olabileceği düşünülen kuşlar tek tek kafeslere konularak,masa üzerine dizilir.Her kuşa 30 cm yaklaşılarak üflenir.Bu üfleme sırasında tüyleri uçuşan kuşlar B tipi tüy yapısına sahip kanaryalardır. Tüylerinin hafifçe dalgalandığını ve hareketsiz kaldığını gördüğümüz kuşlarda A tipi tüy yapısına sahip kanaryalardır .Bu tespit ve deneyleri yaptıktan sonra zıt tüy yapısı olan kuşları eş etmemiz,kaliteli yavru almamız açısından gerekliliktir.

Kaynak:
SEDAT GENÇ
Derleme: iyikus.com
 
Üst Alt