iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Kanaryalarda Kalın-İnce Tüy Ayrımı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
8,960
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kanaryalarda Kalın-İnce Tüy Ayrımı
İnce-Kalın tüy ayrımı

Dünya kanaryacılığında temel tüy tipi (a) ince (b) kalın olarak ikiye ayrılır.
(a) tipi tüyler ince tüy, intensiv, yellow, acı vs. (b) tipi tüylerde kalın, nonintensiv, baff, kamışi, vs olarak adlandırılır.
Bu iki tüy yapısının haricinde A+B olarak kabul edilen orta tüy grubu da vardır.
İnce tüy %50 açık renk %50 koyu renk olur. Tüy de açık renk vücudun içindedir, koyu renk vücudun dışındadır. Kalın tüyün %75 e yakını açık renk %25 koyu renktir.

Ayrımı: Kuşun kanadının altından alacağınız bir tüyün %50si koyu parlak ise İNCE TÜY, eger %25i koyu ise KALIN TÜY olduğuna karar veririz. İnce tüyler serçe parmak, kalın tüyler baş parmak formunda olur.
İnce tüyler kuşun vücuduna sımsıkı giydirilmiş gibi sararken, Kalın tüyler vücuda bol giydirilmiş bir elbise görüntüsü verir tüyler sarkık ve dağınıktır.

İnce tüylü bir kuş yıkandığı zaman 15 Dk.da kurursa Kalın tüylü bir kuş 30 Dk.da kurur.
İnce tüylü bir baktığınızda parlak, tek bir renk tonu göze çarpar. Gagadan kuyruğa kadar çimeni yeşil veya ahraçlarda iki renginde en parlak tonu olarak görülür. Kalın tüylü bir kuşa baktığınızda mevcut rengin parlak ve soluk tonları bir arada görülür.

Belçika ayrımı: Belçikalı kanaryacıların kullandıkları yöntem en pratik olanıdır.
Kanarya masa üstüne tek olarak kafese konur, 30 cm. uzaklıktan üflenir eger tüyler darmadagık bir görüntü verip uçuşuyorsa KALIN, hafifçe dalgalanıp hareketsiz kalıyorsa İNCE TÜY demektir.

2. Bölüm Yavrularda Tüy Ayrımı.
Yavrularda Tüy Ayrımı

Kanarya üretiminde temel esaslardan olan intensiv (İncetüy) Nonintensiv (Kalıntüy) ayrımını yavruları izleyerek belirleyebilirsiniz. En azından ayırım için diğer esaslara yardımcı olacak verileri bu dönemde toplayabiliriz Unutmamalıyız ki bu yavrular senenin damızlıkları olacaktır.
" Dikkat çeken başka noktada intensiv faktörü tüy büyümesinin gecikmesine neden olur.
Bu sebepten yuvada yavruların, hangisinin A hangisinin B olduğu kuş tüyünü düzmediği zaman anlaşılır. Önce tüylenen yavru Schimmel B dir. Yavru yumurtadan çıkar çıkmazda üzerindeki çok ince tüylerden az kısa oluşu onun İntensiv olacagını, tam tersi ise Schimmel B olacağını gösterir.
İnce- Kalın Tüy Ayrımı (1).png
 
Üst Alt