Kanaryalar Kanaryaları Üretim Sezonuna Hazırlamak

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kanaryaları Üretim Sezonuna Hazırlamak
Üretim aşamasına geçmek demek, kuşlarınızın tüm ihtiyaçlarını en iyi şekilde gideriyor olduğunuzu söylüyorsunuz demektir. Neden böyle dedim çünkü temel ihtiyaçları karşılanamayan kuşların kuluçkalama istekleri az olacaktır ya da başladığında sıkıntılar baş gösterecektir. İyi bir bakım sağladığınız sürece sorunlar en aza inecektir.
2879
Kanaryaları Üretim Sezonuna Hazırlamadan nelere dikkat etmelisiniz?
  • Eş seçimi oldukça önemli. Beslediğiniz ırkın en iyi örneklerini seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Sağlıklı kuş seçimi önem arz ediyor. Bunu da kuşların canlılığından, aldığınız yerin hijyenik açıdan temizliğinden, kafes içerisinde hasta kuşların olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Tanıdık ya da bilinen bir üretici her zaman işlerinizi kolaylaştırabilir. Bazende ticari olarak düşünüp elinde ki hasta ya da kötü huylu bir kuşu size verebilir.
  • Tavsiyem kanaryalardan anlayan biriyle kuş seçimi yapmaya gitmenizden yana olacaktır. Kuş dünyası tam bir derya denizdir...
Kuş Seçimi Sonrası;
  • Her kuşta olduğu gibi kanaryalar içinde dişili erkekli ayırmak gerekiyor.
  • Kanarya eşleme sezonu Şubat sonları, Mart ayı gibi başladığından eşlemeyi düşündüğünüz kuşlar farklı kafeslerde duracak şekilde birbirlerine yakın bir konuma almalısınız. Bu sayede birbirlerini görürler ve bu durum için hazırlanırlar.
  • Hazırlıklarını gözlemlediğinizde yaklaşık 10-15 gün gibi bir süreçte aynı kafese alınmaya hazırdırlar. Erkeğin olduğu kafese dişi gelmesi gerekiyor!
  • Kafese alım sonrasında folluk takılı olabilir ama önerilen 3-5 gün sonrasında folluğun takılmasıdır.
Hazırlık yapan Kızgın Kuşları anlamak;
  • Erkek kuşlar dik ötüme geçer( Dik ötüm uzun nağmeler ile ve yüksek tonda ötümdür ) ve dişilerde bu ötümlere karşılık verirler. Taktir edersiniz ki iki ötüm arasında farklar olacaktır. Erkeklerin nağmeli ve çok sesli, dişilerin ise tek ton nağmesizdir.
  • Her zaman olmasa da kızgınlık belirtisi olarak sanki sıcak havalarda yaptıkları gibi hafif kanat aralama durumu gözlemlenir.
  • Birleştirildiklerinde ilk işlerinden biri yuva örme işlemi olacaktır. Bunun için uygun malzemeleri kafese yerleştirdiğinizden emin olmalısınız.
  • Koyu renk bacakları olmayan kuşlarda, kızışmaya yakın ayaklar pembeleşir. Kızıştıklarında ise ayakların rengi açılır. Bunun nedeni, vücutlarındaki kanın üreme bölgelerinde yoğunlaşmasıdır.
  • Erkek kuşların fi bölgesi büyümüş ve dikleşmiştir. Dişi kuşların fi bölgesi şişmiştir.
2880
Tüye Göre Eşlemeler;
Sağlıklı Tüylere sahip yavrular alınabilmesi için de doğru eş seçimi önemlidir. Belki duymuşsunuzdur ince, ara, kalın tüy gibi farklılıklar. Bunlar bu aşamada devreye giriyor. Eşlemeleriniz ince x kalın tüy ya da ara x kalın tüy şeklinde yapılmasına özen gösterilmelidir. Bunun için iyikus.com üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Sezon öncesi, eşleme yapılmadan yapılması beklenen bakım şu şekildedir;
  1. Tırnak Bakımı; Uzayan tırnaklar kesilir. Tırnak kesilirken, tırnak içindeki kan damarlarının kesilmemesine dikkat edilir. Beyaz tırnaklı kuşlarda kan damarları net olarak görünür. Siyah tırnaklı kuşlarda görülemeyebilir. Bu durumda dikkatli olunmalıdır.
  2. Gaga Bakımı; Uzayan ve şekli bozulan gagaların uçları kesilir.
  3. Tüy Bakımı; kuşlarımız aşırı tüylü ırklardansa, ırkına göre tüy bakımı yapılır. Mesela tepeli kuşlarımızın tepeleri normalden çok fazla uzunsa ve görüşünü çok kısıtlıyorsa kesilir, böylece yavru beslerken daha rahat edebilirler. Ancak her tepesi olan kuşun tepesini kesmeyelim, sadece gözlerini tamamen örtüyorsa kesilmelidir.
  4. Dış parazit ( akar - bit ) bakımı; Şuan bu amaçla piyasada en rahat ulaşabileceğiniz ve en etkili ürün ''Vilmectin'' dir. Anaçları eşe atmadan 10 gün önce vilmectin ile ilaçlayın.
  5. İç parazit Bakımı; Senede iki defa olacak şekilde iç parazit ilacı kullanmanız önerilir. Tarihlerin birini eşe atmadan 10 gün öncesi olacak şekilde ayarlayın ve bir sonraki kullanım ise bundan 6 ay sonra olsun. İlaç olarak Vilmern kullanılabilir. Veteriner ecza depolarından temin edilebilir. Bu amaçla nilverm isimli iç parazit ilacı kullanılabilir. Özellikle yavru için kanaryaları eşe atmadan 1 hafta önce bu uygulama yapılmalıdır.
  6. İç parazit Cochlosoma; Bir çeşit kamçılıdır ve yem/su yolu ile bulaşıcıdır. Bu kamçılı kendini kuşlarda sarı ishal ve zayıflama ile gösterir. Bu nedenle Ronidazole kullanılmalıdır. Özellikle yavru için kanaryaları eşe atmadan 1 hafta önce bu uygulama tüm damızlık kuşlara yapılmaldıır. Çünkü bu kamçılı anneden daha bağışıklık sistemi gelişmeyen yavrulara geçerek yavruların ölümüne sebep olur, içinden suyu çekilmiş gibi ve sarı ishal ile ölü yavrular görürseniz bilinki bu kamçılı neden olmaktadır.
  7. Yoğun tüylü kuş türlerinde fi bölgesinin etrafındaki tüyler de kesilerek bu bölge açılır, böylece eşleşme sırasında doluluk oranının arttırılması amaçlanmaktadır.
Üretim Sezonu bitiminde;

Üretim sezonu biter bitmez tüy dönemi ile birlikte bir sonraki sezonun hazırlıklarına başlanmalıdır. Kanaryalarımızı ihtiyaç duyduğu şekilde beslenmeli ve gerekli şartlar yerine getirilmelidir. Bu uygulamalar üretim sezonunda verimi arttıracaktır ve böylelikle karşılaşabileceğimiz riskler minimize edilmiş olacaktır.

Suni ışıklandırma ve ısıtma uygulanmayan şartlarda üreme sezonu mart sonuna doğru başlar. Tabi ki bu durum o senenin hava koşullarına bağlı olarak biraz erkene veya geçe kayabilir.