iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Kanaryalar Kanaryaları Yarışlara Hazırlamak

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
15,001
Çözümler
80
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Kanaryaları Yarışlara Hazırlamak
ŞOV KAFESİNE ALIŞTIRMAK

Öncelikle yeni yavruları şov kafeslerine alıştırmaya erkenden başlamalıdır.Böylece yavrular kafeslerini yadırgamazlar.Yavrular 4 veya 5 haftalık olunca yarışma kafesleri ile tanıştırılırlar. Bu zaman içerisinde kendilerine rahatlıkla bakabilecek güçte olmalılar.Yavruları büyüdükleri yerden şov kafeslerine koymak her zaman kolayca olmaz.Başlangıçta şov kafesi salmanın önüne konur.Böylece birbirine açık olan kapılardan yavru içeri girer ve çıkar.Şov kafesinin içindeki kaplara biraz yeşillik takarak yavrunun içeri girmesini sağlayabilirsiniz,böylece yeni donanımına alışır.Yavrunun salmadan şov kafesine girip çıkmasından birkaç gün sonra içerisinde yavru olan kafesi dikkatlice salmadan ayrın,tabii her iki kapının da kapalı olduğundan emin olun.Yavru kuşun içinde olduğu şov kafesini bir masanın üstüne koyun veya salmanın bulunduğu odaya yarım saat asılı olarak bırakın.bu arada siz salmadaki işinizle ilgilenin. Yarım saat sonra kuşu salmaya geri salın,bunu birkaç gün deneyin.
Kuşlar şov kafeslerine alışık olabilirler,fakat onları taşıma çantalarına koymak kuşları sinirlendirebilir,buda başka bir yetiştirme özelliğidir.Kuşun kafesini taşıma çantasına koyun,kapağı kapatıp bahçede gezinti yapın,böyle bir eğitim kuşun şova daha rahat gidip korku ve sinirli olmasından arındıracaktır.
ŞOV KAFESİNDE SULUK
Genç kanaryalara şov kafeslerindeki suluklardan su içmeyi öğretmek çok önemlidir.Başlangıç olarak salmaya normal suluk takılır.Eski bir şov kafesi kapı kapıya bakacak şekilde takılır. Salmada ki suluk ise çıkarılır.Kuşu salmadan şov kafesine girip çıkmaya alıştırdıktan sonra şov kafesinin telleri arasına suluk koyunuz.Kuş salmadan kafese defalarca girip çıkmayı öğrendikçe, suluktan su içmeye başlayacaktır.Şov zamanı kendini en iyi şekilde gösterebilecek beceriye sahip olmuş olacaktır.
GÜVEN SAĞLAMAK
Bundan sonraki atılacak adım kafesi içindeki kuş ile birlikte yüz seviyesinde tutmak ve ona konuşmaktır,bu ona güven verecektir.Bu uygulamayı günde birkaç kez yaparsak şovda genç kuş kendini evinde hissedecektir.
En iyi uygulama,şov kafeslerini genç kuşlarla doldurup sergilemeyi öğretmektir.Bazıları öğretilmeden istenilen duruşu yapabilir.Bazen de ayakta durmaktansa tüneğin üzerine yatar.Çoğu kanaryacılar şov kafesinin kenarlarına karton koyarlar,böylece kuşların yukarıya bakması ile istenen pozisyona gelmesi teşvik edilmiş olur.
Tüneklerin özelliklerine dikkat etmek çok önemlidir.Eğer tünekler standartlara uygun değilse kuş üzerinde sabit durmakta zorlanacaktır.Pozisyonunu kaybedip belki de kuyruk veya kanadını aşağıya sarkıtacaktır.Başka bir deyişle parmaklarında kayganlık gelişebilir.Eğer tünekler Border’lerde hafifçe pürüzlendirilirse ve diğerlerinde köşelendirilirse çoğu kez bu problem giderilmiş olur.
Kafese jüri gibi davranın,bunun nedeni kuşu şov masasında olması gereken duruma alıştırmaktır.Her zaman şov kafeslerini çok dikkatli kaldırın,beklenmeyen ani hareketler kuşları kafes içinde ürkek yapabilir.Daha rahat ve iyi durması için kuşa lezzetli şeyler ikram edin.
ŞOV POTANSİYELİ İÇİN AYRIM
Kuşların 4/3 lük tüy dökümünde şov özelliğine uygun olanları seçer ve kafese iki tane koyarak,kafesi önüme doğru yerleştiririm.
Yazar : SEDAT GENÇ
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
15,001
Çözümler
80
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
DURUŞ KANARYALARINDA EĞİTİM
Değerli arkadaşlar duruş göstermesi gereken ırkları besleyen arkadaşlar için en önemli dönemdeyiz. Türkiye'de Yorkshire, Border, Norwich, fife gibi ırkları besleyen arkadaşlar bu dönemde en çok dikkat etmeniz gereken şey kuşların basık veya yatık kalmamaları , ayak problemleri çekmemeleridir. Bunu önlemek için kuşları en az 1 metre uzunluğunda en az 50cm yükseklik ve genişliğinde salmalar da tutmalısınız tüneklerini az ve çeşitli şekillerde kullanmalısınız. Mesela 3 tünek kullandık ikisi 0.5-0.6 cm çapında diğeri 1.2 cm çapında olmalı tünekler arası mesafeler mümkün olduğunca aralı olmalı kuşların uçmaları sağlanmalıdır. Eğer yapılabiliyorsanız Tüneğin birisi salıncak şeklinde olmalı kuş sallandıkça baldır adaleleri gelişmelidir. Eğer bu konulara dikkat ederseniz kuşlarınız tüyden çıkınca kafeste daha güzel duracak ve sizin göz zevkinizi dahada okşayacaktır. Zira ayakları üzerine çöken bir norwich baldırlarını göstermeyen bir border, yüksek durmayan bir fife ve duruş gösteremeyen bir yorkshire'in yarışmalarda şansı olmaz.

Kolay gelsin.
Yazar:OĞUZ ÖZKAYA
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
15,001
Çözümler
80
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
GLOSTER KANARYALARDA YARIŞMA HAZIRLIĞI

Zaman zaman iyi bir Gloster kanaryanın gösteri yaparken bizi kuvvetsizliği ile hayal kırıklığına uğrattığını görürüz.Bizim vitrinimiz hobimizin sergilenme kısmıdır.Katılımcılara yarışma düzenleyen bizler hakkında ve rahatlamak için uğraştığımız merakımızla ilgili mesaj verir.Yarışmalar aynı zamanda kuşu olmayan meraklılara,başlı başına özelliği olan organizeler olarak iyi izlenimler gönderir.Temiz ve iyi boyanmış gösteri kafesleri,öne gecme düşüncesi ile değil,onu göstermenin makbul olan iyi sunumu içindir.Yarışmalar(sergiler) iyi hazırlanmış bir gösteri olmalıdır.Hakemlerin gözleri ile yakaladıkları yeterli görülmemelidir.İyi bir uygulamaya ulaşmak karışık bir mesele haline gelmemeli,kabul edilmiş standartların uygulanması ve özverili bir çalışma yeterli olacaktır.

YARIŞMA KAFESLERİ: Gösteri kafeslerinin genel görünümü,iyi boyanmış,temiz olmalı,kullanışlı bir tünek,yemlik ve siyah suluk ihmal edilmemelidir.

TAŞIMA KAFESLERİ: Taşıma kafesleri ilk izlenimde sizin merakınızı ve zevkinizi göstermeli.Teknik olarak amaca uygun olmalı.Gösteri kafesi kadar temiz ve bakımlı olmasına özen gösterilmeli.Üzerinde isminizin olması sunum yönünü tamamlayıcı bir unsurdur.

GLOSTER KANARYALAR: Glosterler kusursuz tasarlanmış boyama tablolar gibi olmalı.Onlar ilk olarak temiz,düzenli ve çok sağlıklı olmalı,kritersiz bir yarışmanın hiçbir anlamı olmaz.Kirli ve sağlıksız bir Gloster hobimiz hakkında yanlış izlenim verir.Üreme stoklarının genişlemesini sağlayacak başarılı ve kazançlı gösteri için standart sergileme gereklidir.Basit ayrıntılar olmaksızın yarışmalar amacına ulaşamaz.

Glosterleri yarışmaya hazırlamak zaman alır,onun için yavrular kendilerini beslemeye başlayıncaya kadar beklenmelidir.
Yeme başladıklarında potansiyeli olanlar zaman geçirilmeden eğitime alınmalıdır.Yarışma mevsimi esnasında tüy dökmüş,yorgun Glosterlerimizi ele almayı/tutmayı azaltmalıyız.Tüy mevsiminde sıkça banyo yapmaları sağlanmalı,ayrıca ılık,basınçlı spreye alıştırılmalıdır.Yarışma sezonun da önemli olan bir konuda,kuşumuzun ayaklarının,parmaklarının yıkanmasıdır.Bazı Glosterler buna izin vermez,onun için bu işlemi pratiği olanlar yapmalıdır.
Glosterlerde gösteri takımı meydana getirmek,başarılı olmak için mevsim boyunca terbiye edilmeye ihtiyaç vardır.Hobimizi sergilerken dikkatsizce yapılmış bir yaklaşım,başarılı bir üreme mevsiminin sonuçlarını heba edebilir.Eğer yarışmalara katılmayı düşünüyorsak öncelikle bir plan yapmamız gerekir.Kaç kanaryamız gösteri kuşu niteliğinde,hangi kategorilere katılmak istiyoruz,hangi ildeki yarışma önceliğimiz,yarışmalar için başka kuş satın alacakmıyız, elimizdeki potansiyelle göre tepeli/tepesiz,erkek/dişi hangisine ağırlık vereceğiz,kuşlarımızı yarışma mevsimi süresinde maksimum seviyeye hangi noktada çıkarabiliriz gibi sorulara,kendi gerçeğimiz doğrultusunda yanıtlar verip bir plan hazırlamalı ve onu uygulamalıyız.
Kaynak :Kuzey İngiltere Gloster Kulüp
 
Üst Alt