Kanaryamızın Antibiyotiklerle Çözemediğimiz Sorunu (İshal)

Hectoor

iyikus.com Üyesi
Merhabalar herkese,

3 yıldır bizimle olan ancak yaşını tam olarak bilemediğimiz kanaryamız yaklaşık 15 gün önce hastalandı.
İlk gördüğümde yemliğinin üzerinde pusmuş durumdaydı. 2 kere veterinere götürdük. 1 hafta Baytril üzerinde de durum iyileşmeyince 1 hafta da marbofloksasin kullandık.

Dışkısı ilk başta şeffaftı ve çok suluydu, Baytril kullanımına başladık. Baytril sonrasında sarı ve yoğun hale döndü. Ancak düzelmediği için veteriner antibiyotik grubunu değiştirdi ve Marbofloksasin'e başladı. Marbofloksasin sonrasında da şu anda beyaz görünüyor.
Ancak kuşun neşesi yerinde değil ve çok zayıfladı. Kakası da tahlil edildi bu arada, tüm testleri de negatif çıktı. Sonuç olarak parazit durumu olmadığını da biliyoruz.
Bunların dışında ishalken sıvı kaybını önlemek ve mineral dengesi sağlamak için b ve c vitaminlerine ek olarak için tuzlu, şekerli ve az karbonatlı su da verdik. Ayrıca destek olması açısından her gün yumurta ve yulafı lapa yapıp veriyoruz.

Sorun ne olabilir? Kuşumuzun neşesini yerine nasıl getirebiliriz?
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Saygılarımla

Ekli dosyalar

• 20221110_130740.jpg
    20221110_130740.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 6
  • 20221116_090120.jpg
    20221116_090120.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 6
Dışkılar ecoli, koksidyoz tabanlı gibi görünüyor aslında. Verilen ilaçların bir miktar işe yaraması gerekirdi :(
Elinizde varsa eğer tahlillerin sonucunu paylaşır mısınız? Bir bakmak isterim. Önerebileceğim bir çok şeyi zaten yapmışsınız.
Organ sorunlarında da düzelmeyen ishalli dışkılar gözlemlenebilir. Onları iyileştirmek güç ancak var olan sağlığını korumak mümkün. Özellikle tollyamin forte ve kombi mix gibi kombin ürünler bu süreçte düzenli kullanılabilir. Quiko med de olabilir.

Çok teşekkürler yorumlarınız için. Gittikçe kötüye gidiyor maalesef. Çözemedik bir türlü. Tahliller Almanya'da yapıldı, veteriner yapacak bir şey yok dedi. ancak ben yine de sonuçları koyayım.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20221116_100721_Chrome.jpg
    Screenshot_20221116_100721_Chrome.jpg
    259.5 KB · Görüntüleme: 10
Anladım. Kısa bir video çeker misiniz kuşun durumundan. Bir de ona bakalım. Bu sırada arkadaşlar da güncel yorumunu atacaktır gün içinde. Durumu elverecek seviyedeyse farklı bir ilaç başlanabilir.

Çok fazla antibiyotik verdik diye 2 gündür iyileşmeye de başladığı için antibiyotiği kesmiştik ancak bugün sabah ağırlaşınca tekrardan ağızdan antibiyotik ve B vitamini ne geri başladık.
Durum maalesef stabil. Sabahtan akşama kadar kafeste kafasını içine sokmuş şekilde uyuyor kuşumuz. Kalkıp yemek yiyip su içiyor ancak ciddi bir kilo kaybı da mevcut maalesef.

Ekli dosyalar

• 20221116_115400.jpg
    20221116_115400.jpg
    713.8 KB · Görüntüleme: 9
baytril ve marbofloksasin aynı aileye ait benzer etkili ilaçlardır. ikinci gereksiz yere kullanılmış

size sulfadiazin + trimethoprim içeren antibiyotik önerebilirim. Türkiyede eczanede "bactrim şurup" markası ile satılıyor

Moderatörün son düzenlenenleri:
Yorumlarınız için çok teşekkürler. Bugün elime aldığımda oldukça zayıfladığını da farkettim. Göğsüne üflediğimde bıçak görünüm de var gibi sanki ama bir de siz bakabilir misiniz? Belki teşhisi için faydalı bir yorum çıkar. İnşallah kuruma değildir.
Video

Yorumlarınız için çok teşekkürler. Bugün elime aldığımda oldukça zayıfladığını da farkettim. Göğsüne üflediğimde bıçak görünüm de var gibi sanki ama bir de siz bakabilir misiniz? Belki teşhisi için faydalı bir yorum çıkar. İnşallah kuruma değildir.
Video

kanaryadan anlamadığım için yorum yapamam. ancak vakit kaybetmeden ilac kullanmaniz iyi olur

Bugün elime anca ulaştı. Şu ilaca başladık seyreltip veriyoruz. Haber vereyim dedim.
Durum hala stabil.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20221117_142049_Amazon Shopping.jpg
    Screenshot_20221117_142049_Amazon Shopping.jpg
    453 KB · Görüntüleme: 4
Son bir güncelleme yapmış olayım arkadaşlar. Kuşumuz sayenizde kurtuldu. En son başladığımız elektrolit tedavisi gerçekten işe yaradı. Tabi yulaflı yumurtalı mamanın da faydası olduğunu düşünüyorum. Ama verdiğiniz tavsiyeler ve değerli yorumlarınız hem insana kendini yalnız hissettirmiyor hem de tedaviye yönelik çok güzel bilgiler öğretiyor.
İyikuş ailesinin hepsine çok ama çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız.