Kanat düşüklüğü

thread_prefix_desc.10

sinem erdoğan

iyikus.com Üyesi
Katılım
11 Haz 2018
Mesajlar
2
Puanları
13
Konum
Antalya
merhaba, bundan 3 gün önce kanadı düşük uçamayan bir kuş bulduk bahçede, veterinere götürdük. Röntgen çektiler, kırık olmadığını ve evde salam, sosisle beslememiz gerektiğini söylediler. 3 gündür kıyma, salam ile besliyoruz fakat kanat düşüklüğünde hiçbir gelişme yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Alakarga gibi görünüyor fakat cinsini çözemedik. Bu konuda ne yapmalıyız?953DE2C6-962D-4CDB-9C59-CE1E08E5655A.jpegE0F0F923-7D14-48B4-8C6C-28659251D340.jpeg
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,396
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Merhaba, geç yorumum için özür dilerim. Kuş cinsini araştırmak için biraz zaman kaybettim. Alakarga olduğunu düşünmüyorum ben. Tepeli guguk kuşu gibi geldi bana.
thumb.jpg
Böyle durumlar genelde incinme sonrası gözlemleniyor. Bir süre iyi bir bakımla düzelebilir fakat yabani bir kuşa bakmak maalesef bizleri biraz aşıyor. İyileştirme ve bunun gibi durumlarda emin ellere teslim etmek gerekiyor. 177 arayarak durumu bildirebilirsiniz.

Evcil kuşlarda uygun bir sargı yapılabiliyor ya da kanat düşüklüğü için ilaçlar ve vitaminler kullanılabiliyor. Yabani kuşlar içinde uygulanabilir diye düşünüyorum ama veterinerin önermesi gerekliydi. Tek kanadına banzajlama yapılabilir ve bir süre uçması engellenebilirse kısa sürede toparlayacaktır. Kalsiyum ve D vitamini takviyesi yapılması gerekir.

Tedavi edilmeden kısa sürede de toparlayabilir kanaatindeyim ama bir garanti veremem bu durum için. Sonuç olarak ne seviye bir incinme? ya da başka bir şey mi bilemedim.

Bu kuşlarda beslenme şu şekilde;

Favori yiyeceği tüylü tırtıllardır,ama favori yiyeceği kelebeklerin tırtıllarıdır.Tüylü tırtılların tüylerini gagasıyla temizleyerek beslenir. Örümcek ve diğer böceklerle ve bunların larvaları ile de beslenir. Guguk kuşları tırtıl tüylerini ve zehirlerini arındıran özel bir taşlık mekanizmasına sahiptir. ( taşlık : ikinci mide de denilen kursak altındaki övütücü. Memeli canlılarda dişlerin yaptığı işi kuşlarda taşlık üstlenir. ) Ender olarak karınca,çekirge ve kertenkele ile de beslendiği görülür.Gugukla kiyaslandiginda,daha fazla kertenkele avladiklari görülür.Yiyeceklerini toprak altinda ve üstünde arar,bu arada ziplayarak dolasmalari ve arada kuyruk vuruslari ile saksaganlari andirirlar.
 
Son düzenleme:

sinem erdoğan

iyikus.com Üyesi
Katılım
11 Haz 2018
Mesajlar
2
Puanları
13
Konum
Antalya
çok teşekkür ederim. 177 yi aradım, belediyeye yönlendirdiler. aradım inşallah gelip, alacaklar. Umarım sağlığına kavuştururlar. Ve dediğiniz gibi görünümü aynı tepeli guguk kuşu gibi. Tekrardan teşekkürler.
 
Üst