Kanat titremesi ve uçamama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Ysmmft
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ysmmft

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, 8 yaşında erkek bir muhabbet kuşum var eve yeni bir kuş getirdikten sonra halsizleşmeye başlamıştı fakat çok sürmeyip eski haline geri dönmüştü böyle olunca kafesleri ayırma mecburiyetinde kaldım.
Son bir aydır kuşumda kanat titremesi var, sürekli uyuyor ve az bir şey yükselip uçmamayı tercih ediyor. 3 ayrı veterinere götürdüm. Kanatlı üzerine değil ama görünürde üçü de bir sıkıntı bulamadı.
Kuşum son bir haftaıdr eskiye nazaran daha iyi ötüyor, yemeğini yiyor, öğrendiği kelimeleri tekrarlıyor. Fakat son iki seferdir hiç uçamayıp yere düşüyor önceden az da olsa uçuyordu.
Düştükten sonra sol kanadını hafif açıyor ve uyumaya başlıyor 1-2 saate sonra geri eski haline dönüyor yemek yiyor konuşuyor.
Ben bu durgunluğunun artık kanadından olduğunu düşünüyorum.
Titreme ve uçamama durumu neden olabilir ?
Titreme de sürekli olmuyor dışarı çıkaracağımı anladığında yapıyor ya da kafesini yerinden oynattığımda ya da diğer kuşun kendine geldiğini görünce.
Kanadını geriyor ve sürekli kaşınıyor. Sol ayağı da havada yatıyor hep.
Veteriner yaşlı artık dedi ama bu kuş 8 senedir hep canlıydı da bir ay içinde diğer kuşu getirdikten sonra mı yaşlandı 🥺

Titreme ateşlenme durumları veya vücut ısısını dengelemek için yaptıkları bir hareket. Ayrıca tüy kırıkları olan kuşlarında sık yaptığı gözlemlenir. Bazı durumlarda stres yaşayan kuşlarda da titreme eğilimi yaklaştığınızda gözlemlenmektedir. Uçamama durumu ise önce kanatlarını tam görebileceğimiz fotoğraf ve dışkısından bir görsele bakarak yorum yapmayı isterim.
8 yaş kuşlar için gerçekten fazla ve bir anda sakin dönemine girme durumları olabilir.

Titreme ateşlenme durumları veya vücut ısısını dengelemek için yaptıkları bir hareket. Ayrıca tüy kırıkları olan kuşlarında sık yaptığı gözlemlenir. Bazı durumlarda stres yaşayan kuşlarda da titreme eğilimi yaklaştığınızda gözlemlenmektedir. Uçamama durumu ise önce kanatlarını tam görebileceğimiz fotoğraf ve dışkısından bir görsele bakarak yorum yapmayı isterim.
8 yaş kuşlar için gerçekten fazla ve bir anda sakin dönemine girme durumları olabilir.

Ekli dosyalar

• 2fb8ae2f-aa68-4b25-8e39-886aa914be2a.jpeg
    2fb8ae2f-aa68-4b25-8e39-886aa914be2a.jpeg
    467.7 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_2180.jpeg
    IMG_2180.jpeg
    351.1 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_2119.jpeg
    IMG_2119.jpeg
    160.5 KB · Görüntüleme: 15
Hocam o tüyleri de yaklaşık 1.5 ay önce düşürdü kanadından mı yoksa kuyruğundan mı bilemiyorum.
Dostuma Gerekli vitamin ve probiyotik takviyelerini sürekli yapıyorum zaten. Anlam veremedim yaramaz ve canlı bir kuşun bir anda böyle olmasına.fotoğrafta belli oluyor mu bilmiyorum sol kanadı biraz daha altta duruyor.
Ek olarak da kanadını gerdikten sonra sürekli yaptığı bir hareket vardı o hareketi son 1 aydır hiç yapmıyor. Ekliyorum bahsettiğim hareketi.

Ekli dosyalar

• IMG_2182.png
    IMG_2182.png
    185.8 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Biraz tüy eksiği var, dışkısı iyi gibi. Yaşından muhtemelen eski performansında ucamiyor. O hareket egzersiz hareketlerinden bir tanesi

Biraz tüy eksiği var, dışkısı iyi gibi. Yaşından muhtemelen eski performansında ucamiyor. O hareket egzersiz hareketlerinden bir tanesi
Ne yapabilirim peki ? Bt amin forte, entrobac ve gerwit kullanıyorum dönüşümlü.
Yem olarak da versele laga kullanıyordum ama sevmedi onu değiştirmek zorunda kaldım.
Bir anda bu şekilde oldu özellikle diğer kuş geldikten sonra.

Eski fotoğraflarıyla bir karşılaştırmanızı öneririm kanat kısımlarını. Zamana yayıp uzamasını beklemelisiniz. Dökülen tüyler kanat tüyleri bu arada. Muhtemelen bir stres durumu yaratmış diğer kuşun varlığı. Bu da kendini yolma, bol kaşınma (bunu kendini güzelleştirme, tımar etme amaçlı da yapıyor olabilir).

Aynı sorunlar benimde kuşumda olduğu için ayrı bir konu açmak yerine bu konu altına yazmak istedim. Benim kuşumda neredeyse tüm kanat ve kuyruğunu kırdı kökleri yerinde ama kanat ve kuyruk tüylerinin devamı yok. Karaciğer yağlanması ve kilosu var. Bt amin forte probiyotik kullanıyorum. Karaciğeri için veterinerin verdiği ilacı. Yağlanması için de Carni-Speed kullanıyorum. Ama bu kırık tüyler için ne yapmam gerek bilmiyorum. Yolma gibi birseyi yapmaktan korkuyorum yapamam yani. Ne yapmamı önerirsiniz kızım kuyruksuz ve kanatsız kaldı malesef.

Ekli dosyalar

• IMG-20240425-WA0023.jpg
    IMG-20240425-WA0023.jpg
    206.8 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG-20240425-WA0022.jpg
    IMG-20240425-WA0022.jpg
    184.5 KB · Görüntüleme: 8
Eski fotoğraflarıyla bir karşılaştırmanızı öneririm kanat kısımlarını. Zamana yayıp uzamasını beklemelisiniz. Dökülen tüyler kanat tüyleri bu arada. Muhtemelen bir stres durumu yaratmış diğer kuşun varlığı. Bu da kendini yolma, bol kaşınma (bunu kendini güzelleştirme, tımar etme amaçlı da yapıyor olabilir).
Evet kendini çok kaşıyor. Kuştan korkuyor ama yan yana gelince öpüyor da ilk başlarda ayak falan da atıyordu. Anlamadım yani onu evde istiyor mu istemiyor mu. Hoş istemese de geri veremem diğerini de üzülürüm.
Ama 8 sene yoldaş olmuş dostumun da mutsuz olmasını istemem.

Aynı sorunlar benimde kuşumda olduğu için ayrı bir konu açmak yerine bu konu altına yazmak istedim. Benim kuşumda neredeyse tüm kanat ve kuyruğunu kırdı kökleri yerinde ama kanat ve kuyruk tüylerinin devamı yok. Karaciğer yağlanması ve kilosu var. Bt amin forte probiyotik kullanıyorum. Karaciğeri için veterinerin verdiği ilacı. Yağlanması için de Carni-Speed kullanıyorum. Ama bu kırık tüyler için ne yapmam gerek bilmiyorum. Yolma gibi birseyi yapmaktan korkuyorum yapamam yani. Ne yapmamı önerirsiniz kızım kuyruksuz ve kanatsız kaldı malesef.
tüy kökleri içte duruyor gibi görünüyor fotoğraftan. Uygun ve kuşa ait bir cımbız alıp kırıkları çıkartmak gerekiyor. Yine de farklı bir durum olup olmadığını anlamak adına veterinere götürmek şart. Göğüs tüylerinde de seyrelme var gibi.

Evet kendini çok kaşıyor. Kuştan korkuyor ama yan yana gelince öpüyor da ilk başlarda ayak falan da atıyordu. Anlamadım yani onu evde istiyor mu istemiyor mu. Hoş istemese de geri veremem diğerini de üzülürüm.
Ama 8 sene yoldaş olmuş dostumun da mutsuz olmasını istemem.
iyi yorumlamak lazım bazen durumu. Özellikle uzunca yıllar tek yaşamış bir kuş için bir arkadaş edinmek güzel bir durum. Şokunu atlattığında düzeleceğini düşünüyorum. Ona olan ilginizi de kıskanmış olabilir. Bir süre ayrı odalarda bakılmaları iyi gelebilir.

tüy kökleri içte duruyor gibi görünüyor fotoğraftan. Uygun ve kuşa ait bir cımbız alıp kırıkları çıkartmak gerekiyor. Yine de farklı bir durum olup olmadığını anlamak adına veterinere götürmek şart. Göğüs tüylerinde de seyrelme var gibi.
Malesef tüy kökleri içte. Veterinere gittiğimiz zaman da tüyleri böyleydi herhangi birsey demediler normal tüy dökümünde düzelir demişlerdi. Evet göğüs tüylerinden de seyrelme var ama o durum da veterinere götürdüğüm de mevcuttu onunla da ilgili bir sorun söylemediler.

iyi yorumlamak lazım bazen durumu. Özellikle uzunca yıllar tek yaşamış bir kuş için bir arkadaş edinmek güzel bir durum. Şokunu atlattığında düzeleceğini düşünüyorum. Ona olan ilginizi de kıskanmış olabilir. Bir süre ayrı odalarda bakılmaları iyi gelebilir.
Aslında hiçbir zaman ilgisiz de bırakmadım. Peki gizli yaşadığı bir hastalık durumu olabilir mi ? Bazen muhabbet kuşlarının hastalıklarını gizleyebildiklerini duymuştum.
Ama ötüyor, konuşuyor, parmağıma kur yapıyor iştahı da açıldı. Sadece uçamıyor.Hasta olsaydı bunları yapabilir miydi ?
Kusura bakmayın çok soru sordum. İnanın bendeki kıymeti hiçbir şeyde yok ve etrafımda kimse anlamıyor.