kanatlarında kanamalı yara

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

CiCi Kuş

iyikus.com Üyesi
merhaba arkadaşlar. 6 aylık bir kuş almıştım kanadında hafif kızarıklık vardı ama sorun değil gibiydi. uçuyordu.
son 2 aydır uçamıyor ve kanatlarını yolmaya başladı. en sonunda tam kanat altlarının tüyü döküldü. kanamada oldu. kendi gagasıyla yaptı.
vet. e gittim 2 kez ama hiç bişi demediler baktılar kuşa pek bişi yapılmıyo dediler. gittiğim yerde ankara üni. veterinerlik fakültesi.

bepanten ve tremesin göz için olanı (okunduğu gibi yazıyorum) sürüyorum bazen iyiye gider gibi oluyo ama düzelmiyor. vitaminli sular yemler, ilgi alaka herşey var. ama düzelmiyor

antibiyotik tedavisi denemek istiyorum bu sitede de araştırdım. başka yol varsa nolur söyleyin. fotoğraf çekemedim çok acıyor olmadı durduramıyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:
MErhaba geçmiş olsun. Öncelikle dış parazitlerin olmadığından emin olmanız gerekiyor. Bunun için vilmectin kullanmanızı tavsiye ederim. 2. bir sebep tüy yolan kuşlar genelde stres altındadır. Bu nedenle kendilerine zarar verme eğilimlerindedir. Kimi zamanda doğru çıkmayan tüylerini kendileri çekebiliyorlar ama bu pek sık olmuyor. Her kanamalı tüy french molt denilen hastalık demek doğru olmaz. Kuşunuza beforvel (b vit. çözeltisi) vererek daha rahat tüy uzatmasını sağlayabilirsiniz. Yolmaya devam ederse boyunluk takılabilir bir müddet kuşunuza. Onuda veterinerlerden temin edebilirsiniz. Antibiyotikler genelde tüy sorunları için pek çözüm sağlamaz. Sitemizde veteriner önermediği taktirde antibiyotik önerisinde bulunmuyoruz.