Kaşınma-tüy dökme, uyurken kıt kıt sesi, nadir boynunu uzatma hareketi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan elvis7
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

elvis7

iyikus.com Üyesi
Merhaba, 7-8 senedir beslediğim 1 çift muhabbet kuşlarımdan dişi olanı 1 hafta önce kaybettim. 3 gün içinde önce tek ayak parmakları sonra tüm bacak tutmamaya kokulu kusmaya yem yememeye başladı ne denediysem kurtaramadım 3 günde hayvan inanılmaz zayıfladı. Onla beraber bende helak oldum 1 tane kuşa bakan veteriner bulamadım.
şimdi erkek kuşumla kaldık ancak yaşadığım korku dolu çaresiz günler benim bu kuşun üzerine daha fazla düşmeme sebep oldu devamlı gözüm onda dinliyorum izliyorum.
kuşum 34 gr, çekinik parçalı cins, erkek, 7-8 senedir benimle. Eşinin öldüğünü görmedi, dişi kuşta bacak problemi başladığı an ayırdım kafesleri. Ancak bi durgunlaştı üzerine tüye girdi. Durgunlaşma tüydenmi psikolojikmi bilmiyorum. Uyurken bu ara tık tık sesleri duymaya başladım. Daha az hareketli gibi. Devamlı yulafa dadanmış durumda. Yumurta çok az yiyor az miktarda havuç marul. Sanki biraz fazla kaşınıyor ve tüy döküyor gibi normalmi emin değilim saha önce bu kadar olduğunu hatırlamıyorum. Suluğuna hergün farklı vit takviye yapıyorum, röhnfried amin forte b, röhnfried entrobac, axtım, apexisol bazen sirke. Video ve resimleri paylaşıyorum. Tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum. Hergün b vitaminimi vermeliyim bu dönem bilemiyorum birde bu tık tık sesleri ve çok nadirde görsem boynunu yukarı uzatma hareketi solunumla ilgiliyse ilaçsız bir tedavisi mümkünmü? Tüylerini kaşıyıp didikledikten sonra bazen pıs pıs da hapşuruyor. Tedirginim. Teşekkürler
Tık tık sesi: Streamable Video
Sürekli kaşınma: Streamable Video

Ekli dosyalar

• 21E689FA-7A03-4598-896E-BF28383B8735.jpg
    21E689FA-7A03-4598-896E-BF28383B8735.jpg
    266.1 KB · Görüntüleme: 15
  • 98EFBB8E-5C3D-47B5-A7E7-E3EE189C2B19.jpg
    98EFBB8E-5C3D-47B5-A7E7-E3EE189C2B19.jpg
    187.7 KB · Görüntüleme: 15
  • B0E0392B-0A3B-41E0-8077-035805CC045A.jpeg
    B0E0392B-0A3B-41E0-8077-035805CC045A.jpeg
    412.9 KB · Görüntüleme: 15
  • FFD3C637-E451-4411-8375-A3952268A469.jpeg
    FFD3C637-E451-4411-8375-A3952268A469.jpeg
    308.3 KB · Görüntüleme: 15
Vitakraft ve yulaf karıştırıp veriyordum yulafı seçip yiyordu. Bugün beaks karışık deluxe yem aldım koydum eşeliyor sevmedimi bilemiyorum. Dal darı hep var kızıl sarı bir o bir o. Mama olarak kendim yapıyordum yumurta havuç bebe bisk. Beyaz peynir, Bebe bisk ve peynir zararlı dendi. Hazır aldım bugün eurogold un yemedi elma gibi kokuyor yem sanki parfüm var gibi baktı ağzını bile sürmedi geri aldım kafesten. Kum olarak vitasand kullanıyordum grit daha iyi diye okudum ondan alıp koydum beaks in. Böyle durum.

Oyla 0
Hafta da 1 olur evet. Banyo yaptırma konusunda sıkıntınız yok. Ortalama iri harici kuşlarda 38-40 arası iyidir.

Bu konuda fikir verebilecek birkaç nokta olabilir sizin için.

Yem ve mama olarak ne kullanıyorsunuz? Sebze meyve veriyor musunuz, ne kadar ne süre?

Ayrıca genel kafes görünümünden fotoğraf atar mısınız...
Sevze meyve evet veriyorum şöyle marul ve havuç. Eşi olduğunda onla kapışmak için saldırıyordu eşi gittiğinden beri bir iki ısırık anca alıyor. Yanlız kalmakta moralini bozmuş olabilirmi hep beraberiz konuşuyoruz yanlız bırakmıyorum ama tabi olmuyor sanırım.

Oyla 0
Neyin? Kafesse şuan çektim kuşunsa dediğim gibi devamlı kaşınma tüy dökme durumu mevcut ara ara uyuyor uyanıyor yemek yiyor aynaya zile tutuluyor
Tüneklerinizi tam tersi paralel konumlandırırsanız daha sağlıklı olır hareket açısından. Markası Versele Laga olmayan krakerleri vermeyiniz. Zararlı bileşenler içerirler. Dal darıyı hafta da 2 gün sunmanız kafi. Hergün temizlenen 1 adet suluk kafi. İçme suyu doldurulmuş.Aynalı oyuncağını çıkarınız. Bu güne değin eşiyle alaka kurmuş yaşamış bir kuşu yalnız bırakmamanızı öneririm, yanına anlaşabileceği arkadaş almanızda fayda var.

Yem olarak :

Haftada 2-3 kez sunabileceğiniz mama olarak :

( maks 8 saat kafeste durabilir )

Önerebilirim.

Haftada 2-3 kez taze meyve ve sebze seçeneği sunabilirsiniz ( 1-2 saat kafeste durması şartı ile )

Besin destek :

( haftada 2 kez sunabilirsiniz mamalıkta )

Yeterli desin takviyelerini yaptığınız takdirde ekstra multivitamin gibi ürünler kullanmayınız.

"Hastalık vb. durumlar farklı ihtiyaçlar doğurabilir."

Not: Zooantroponoz ve zoonoz hastalıkların önlenmesi için dikkatli olmalısınız. Kuşunuz serbest örneğin, dışkısını heryere yapma ve sizin temas kurma olasılığını var. Keza aynı şekilde kuşun heryerde gezebildiği durum neticesinde hastalık kapabileceği durumları da gözardı etmemelisiniz.

Oyla 0
Tüneklerinizi tam tersi paralel konumlandırırsanız daha sağlıklı olır hareket açısından. Markası Versele Laga olmayan krakerleri vermeyiniz. Zararlı bileşenler içerirler. Dal darıyı hafta da 2 gün sunmanız kafi. Hergün temizlenen 1 adet suluk kafi. İçme suyu doldurulmuş.Aynalı oyuncağını çıkarınız. Bu güne değin eşiyle alaka kurmuş yaşamış bir kuşu yalnız bırakmamanızı öneririm, yanına anlaşabileceği arkadaş almanızda fayda var.

Yem olarak :

Haftada 2-3 kez sunabileceğiniz mama olarak :

( maks 8 saat kafeste durabilir )

Önerebilirim.

Haftada 2-3 kez taze meyve ve sebze seçeneği sunabilirsiniz ( 1-2 saat kafeste durması şartı ile )

Besin destek :

( haftada 2 kez sunabilirsiniz mamalıkta )

Yeterli desin takviyelerini yaptığınız takdirde ekstra multivitamin gibi ürünler kullanmayınız.

"Hastalık vb. durumlar farklı ihtiyaçlar doğurabilir."

Not: Zooantroponoz ve zoonoz hastalıkların önlenmesi için dikkatli olmalısınız. Kuşunuz serbest örneğin, dışkısını heryere yapma ve sizin temas kurma olasılığını var. Keza aynı şekilde kuşun heryerde gezebildiği durum neticesinde hastalık kapabileceği durumları da gözardı etmemelisiniz.
Ne kadar açıklayıcı bir dönüş çok teşekkür ederim hepsini dikkate alacağım. Yemden sadece yulaf seçip başka birşey yememesini nasıl engelleyebilirim? Aynayı çıkarın demişsiniz yanlız kalmasın hissetmesin diye özellikle doldurdum oyuncak eşi varken hiç bişey yoktu. Eş alma konusunda yavrumu almalıyım malum elvis’in yaşı var açıkçası gidip kuş almayada korkuyorum hastalığı olurda bulaştırır diye yeni gelen benimkine. Darıyıda çok yiyor yemlikte yulaf bulamayınca özellikle şimdi onuda vermezsem aç kalır zayıflar diye endişeleniyorum yani dediğim gibi 7 senedir düzenimiz hep bu şekildeydi 1 haftadır fark yanlız kalması. İlk geldiğindede bir süre yanlızdı dişi sonradan geldi. Ama inanılmaz endişeliyim içine kapancak küscek diye. Belirtilerde var kafes üstüne çıkınca kafadan öpücük ver derdim eğerdi kafasını bana doğru yaklaşıp şimdi yapmıyor hiç trip atıyor gibi ilgisi azaldı...

Oyla 0
Muratsani bey çok güzel açıklamış genel bakım ve ihtiyaç periyotlarını.Yalnız hayvanda solunum sıkıntısı var bariz.İlk endişelenmeniz durum bu olmalı.Karar sizin gene de,geçmiş olsun.

Oyla 0
Muratsani bey çok güzel açıklamış genel bakım ve ihtiyaç periyotlarını.Yalnız hayvanda solunum sıkıntısı var bariz.İlk endişelenmeniz durum bu olmalı.Karar sizin gene de,geçmiş olsun.
Nadir yaptığı hareketler, endişem tabiki var ama “bariz” olarak görmek istemiyorum şuan. Eşini henüz kaybettik ben dahi toparlanamadım, 24 saat kuşu izler oldum o yüzden olumsuz yorumlar hakikaten iyi gelmiyor, yinede teşkkürler zaten tetikteyim artma olmaması için dua ediyorum. Takipteyim, forumdaki bilgilerden faydalanıyorum.

Oyla 0
M
Nadir yaptığı hareketler, endişem tabiki var ama “bariz” olarak görmek istemiyorum şuan. Eşini henüz kaybettik ben dahi toparlanamadım, 24 saat kuşu izler oldum o yüzden olumsuz yorumlar hakikaten iyi gelmiyor, yinede teşkkürler zaten tetikteyim artma olmaması için dua ediyorum. Takipteyim, forumdaki bilgilerden faydalanıyorum.
Haklısınız insan asla kötü düşünmek istemiyor,hastalık başlıklarını okudukça ben bile paranoya yapıyorum bazen.Ama solunum sıkıntısı kronikleşirse tedavinin cevap vermeme ihtimali de var.Moralinizi bozmak için yazmadım sadece bu durumu çok dikkatli takip edin,ve gerekirse tedavide geç kalmayın demeye çalıştım.Dilerim ki geçici bir durum olsun,çok üzülüyorum bu minicik halleriyle hasta olmalarına..

Oyla 0
M

Haklısınız insan asla kötü düşünmek istemiyor,hastalık başlıklarını okudukça ben bile paranoya yapıyorum bazen.Ama solunum sıkıntısı kronikleşirse tedavinin cevap vermeme ihtimali de var.Moralinizi bozmak için yazmadım sadece bu durumu çok dikkatli takip edin,ve gerekirse tedavide geç kalmayın demeye çalıştım.Dilerim ki geçici bir durum olsun,çok üzülüyorum bu minicik halleriyle hasta olmalarına..
Kendime gelemedim daha o kadar sevmeme rağmen tövbe ettim birdaha yeniden yavru alıp büyütmeye, dayanılacak gibi değil şuan tek derdim yanlız kalan kuşum tüy durumunu atlatınca davranışları eskisi gibi olmazsa gidip alcam bir arkadaş gaddarca farkındayım ama sırf onun için yoksa alışılıyor ve bir insan bir aile üyesi kaybetmekten farkı kalmıyor asla geçmiyor unutulmuyor...

Oyla 0