“KENDİN YAP” MDFLAM Üretim Box Kafes Yapımı

Faruk dostum iyi olmuş kafes. Ben çok beğendim ve neredeyse yarı yarıya maliyetle hallettin. Senin için bir kaç görseli siteye upload ettim.

Merhaba,
Son güncelleme ile üretim kafeslerini bitirmiş bulunuyorum. Bugün diğer setin tellerini takıp tüneklerini yerleştirdim. 14mm çaplı kare tünekler ile yine aynı çapta yuvarlak tünekler kullanacaktım ama yuvarlak tüneklerden açıkcası pek memnun olamadım yinede bir iki tanesini takıp ölçü olarak kullandım.
İşlem bitmeden her vidayı tekrar söküp macuna buladıktan sonra yerine geri vidaladım böylece boşluklar (sadece vida yerleri yani) tamamen izole edilmiş oldu. Ayaklarda dahil aynı işlemi uyguladım.
Tünekler yine vidalı sallanmaz, kaymaz şekilde araları 57 cm gelecek şekilde ayarlandı. Ayrıca ek olarak yuva ağzına tünek dayama alışkanlığımdan vazgeçip o tüneğide çiftleşmeye ayırdım. Yinede yuvaya rahat girip çıkılabilmesi adına 15cm küçük Bir tünek Yuva ağzının hemen altına, tüneğin ise zıplama mesafesine gelecek şekilde ayarladım.
Boxlar içerisine ayrı ayrı ışıklandırma takmadım. Oda metrekareme göre çok yüksek lümenli bir aydınlatma kullanıyorum. Tavandan 60cm ek kablo ile biraz daha aşağı sarkıtarak, fotoğraflardada göreceğiniz üzere, tüm kafeslere eşit olmasada yeterli hatta fazla ışığı sağladığımı düşünüyorum.
Herkese keyifli hobiler...

Moderatörün son düzenlenenleri:
Hocam cidden çok güzel görünüyor. Annemde astım olmasa odanın birine aynısından yaptırmak istiyorum. eline sağlık. Artık evlenince hanım sorun etmezse ya da bir depo dükkan bulursam yaparız ozaman :)

Hocam cidden çok güzel görünüyor. Annemde astım olmasa odanın birine aynısından yaptırmak istiyorum. eline sağlık. Artık evlenince hanım sorun etmezse ya da bir depo dükkan bulursam yaparız ozaman :)
Depo/dükkan olmaz ama ev için olur. Sende benim gibi hayvan sever bulmalısın o vakit :D çok şükür o konuda bir sıkıntım yok o taraftan rahatız Tabi borçlanmaman lazım fazla. Borç arttıkça kuşlara karşı bir antipati olmuyor ama sana karşı sürekli bir kontrol durumu olabiliyor :D

AEA64C44-4542-4F51-867F-585CC2DDCD77.jpegAEA64C44-4542-4F51-867F-585CC2DDCD77.jpegEFEB3C03-A1C4-434B-B900-F19E9B36239B.jpegSon düzenlemeler ile birlikte kafeslerimizi tamamlamış bulunuyoruz. Haftaya kısmetse eşe yuvalıkları takıp erkekleri teklemeye başlarız. Herkese sağlıklı günler diliyorum. Kendi sistemini kuracak arkadaşlara ise başarılar :) Dilerim bu işin sonunda takip edenler, farklı malzemelerlede olsa, kendi sistemleri geliştirebilecek düşünc alt yapısını oluşturur.

Bu kafese başlama amacını iyi bildiğimden son hali beni çok tatmin etti. Kafes imalatçıları inanılmaz büyük bütçeler istiyor bu tip kafesler için ve başkalarının yapmaması için her malzemeyi, detayı sır gibi saklıyorlar. Nitekim artık herkes durumun farkında ve bu tip çalışmaları yapanları sıkça görüyoruz. Asgari ücret ve kafes fiyatı kıyaslaması yaptığınızda kafes daha pahalı :) Böyle komik bir durum anca ülkemizde olur :D

Bu kafese başlama amacını iyi bildiğimden son hali beni çok tatmin etti. Kafes imalatçıları inanılmaz büyük bütçeler istiyor bu tip kafesler için ve başkalarının yapmaması için her malzemeyi, detayı sır gibi saklıyorlar. Nitekim artık herkes durumun farkında ve bu tip çalışmaları yapanları sıkça görüyoruz. Asgari ücret ve kafes fiyatı kıyaslaması yaptığınızda kafes daha pahalı :) Böyle komik bir durum anca ülkemizde olur :D
Güzel yorumun için teşekkür ederim kardeşim. Her ne kadar kas gücü gerektiren işlerde yararın dokunmasada, fikir olarak tasarımın büyük çoğunluğu sana ait sayılır :D

Çok ferah ve hijyen bir kafes dizaynı olmuş. MDF ve metal kullanılması temizlik açısından büyük avantaj. Yazın serin kışın da optimum ayarda ısı muhafazası olursa tadından yenmez. Umarım uzun yıllar işinizi görür.

Çok ferah ve hijyen bir kafes dizaynı olmuş. MDF ve metal kullanılması temizlik açısından büyük avantaj. Yazın serin kışın da optimum ayarda ısı muhafazası olursa tadından yenmez. Umarım uzun yıllar işinizi görür.
Güzel yorum için çok teşekkür ederim. Lamine kaplı yüzeyler doğruDan güneşe maruz kalmadıkça bozulma, renk değişimi gibi olayların gözlenmediği bir uygulama. Ahşabın yapısı sıcağı uzun süre muhafaza edemez. Yani yazın olduğundan biraz daha az bir ısı hissettirecektir. Diğer yandan lamine kaplama nemi uzak tutar yani ortam nem değeri yükselme eğiliminde olmayacaktır. Bunu şuna dayanarak söylüyorum; ortam nemi ısıyı olduğundan daha soğuk veya daha sıcak hale getirebilir. Örneğin; kışın ortamınız 60 nem oranına sahipken ve oda ısısı 10 derece iken hissedilen sıcaklık 7-8 derece olabilir ama aynı nem oranı 40-50 arası bir yüzdeye düştüğünde bu olay mevcut sıcaklığı hissetmenizi sağlar. Yani Mdflam bir tık o konuda avantajlı. Ayrıca benim havalandırma tertibatım için box çok iyi oldu.

Boşaltım için kullandığım aspiratör çalıştığında mutfak yada herhangi bir başka odada camı azda olsa araladığımda mükemmel bir hava sirkülasyonu kuşların bulunduğu kafeslerin dibinden geçerek geliyor. Tel kafeste bunu düşünerek kafesleri farklı duvarlara almıştım. Bunda öyle bir zorunluluk kalmamış oldu.

Kesinlikle şu ana kadar en beğendiğim altlıklar yani tavalardı. Temizliği kolay, sağlıklı, hafif.

Evet dostlar kuşlarımızı eşledik. Compact laminant yuvalıklar ve besleme tavalarını ekledikten sonra teklemedeki erkeklerimizin yanına dişileri alarak sezonu açtık. Toplam 8 takım 1 dişi damızlık fazlası 8 yavru ile sezona hızlı bir giriş oldu. Herkese keyifli hobiler.