Koksidiyoz mu?

Oğuzhan G

iyikus.com Üyesi
Merhabalar sultan papağanım geçen pazar günü önceki günler hiçbir hastalık belirtisi olmamasına rağmen halsiz düştü ve kabarmaya başladı. Pazartesi günü Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine götürdüm acildeki doktor kuruma dedi ne olduğu belli olmayan üç ilaç verip ağzından vermemi söyledi. Bu beni tatmin etmedi başka bir veterinere evimden uzak bağlıcadaki bir kanatlı uzmanına götürdüm sağ olsun tedavi etti mor ışıklarla baktı ve burnunda ve ayağında mantar olduğunu söyledi ve toksisidasyon teşhisi koydu. Terbycil sprey, baytril vitaform ve probiyotik verdi kullanım talimatlarını da yazdı. İki gündür kullanıyorum aynı zamanda kuşu da sıcakta tutuyorum. Bugün eve geldiğimde aşırı siyah bi dışkılama yaptığını gördüm ve veterinerimize yazdım koksidiyoz olabilir dedi fakat fotoğrafa bakamaycak durumda ilerleyen saatlerde dönerim dedi. Ben dayanamıyorum erken tedavi hayat kurtarır, bu dışkıda sizce koksidiyoz belirtisi var mı diğer saydıklarımı da düşünürsek?

Dışkı fotoğrafı: https://img.imgyukle.com/2023/12/28/yXbUAf.jpeg

Son düzenleme:
Baytril antibiyotik değil antibakteriyeldir foniopaddy yetmezse Tyson,pantex holland,dutch care 4 birds, tollisan gibi markaların ürünlerine bakın ve bütçenize uyanı alın

merhaba, dışkı açılmadı. Yüklediğiniz siteyi günceller misiniz?
Baytril verildiği için o tedavi edecektir koksidyozla alakalı sorunu da

merhaba, dışkı açılmadı. Yüklediğiniz siteyi günceller misiniz?
Baytril verildiği için o tedavi edecektir koksidyozla alakalı sorunu da
Merhaba mutlu yıllar, kuş son birkaç gündür hayat belirtileri göstermeye başladı. Yem yemeye halen devam ediyor arada ben besleme mamasını elimle yedirmeye calısıyorum biraz ondan da yiyiyor. Dışkısı önceden çok siyahtı ama sizin için güncel dışkılarını paylaşıcam özellikle son yaptığı az önce yeşil ve normal geldi gözüme. Aşagıya linkleri bırakıyorum umarım açılır. Yorumlarınızı da bekliyorum, biraz kilo aldırmak için ne yapılabilir aspur mu vereyim?

Aspur ve kızıl darı ver tedavi sonrası 2 gün üst üste probiyotik ver ki bağırsak florası tekrardan sağlamlaşsın ve bundan sonrada düzenli olarak haftada bir probiyotik ver sultan papağanı toza çok hassas olduğu için hijyenine de dikkat et

Aspur ve kızıl darı ver tedavi sonrası 2 gün üst üste probiyotik ver ki bağırsak florası tekrardan sağlamlaşsın ve bundan sonrada düzenli olarak haftada bir probiyotik ver sultan papağanı toza çok hassas olduğu için hijyenine de dikkat et
tamamdır dediklerinizi yapıcam, siz dışkıyı nasıl buldunuz

Merhaba bir haftalık baytril ve vitaform tedavisinden sonra sanırım dışkısı eskisine göre normal diyebileceğim bir evreye döndü. Bu süreçte kuş çok kilo verdi. Şimdi yemini kendim hazırlıyorum ak darı aspur ve az miktarda nijer tohumu koydum, kafesinde de dal darı asılı. Cuma günü kontrole gel demişti veteriner ben önden sizlere de sormak istiyorum dışkı nasıl görünüyor, kuş kilo alabilecek mi? Bu arada antibiyotikten sonra vitamin ve probiyotik katkısı yapacağım sipariş ettim gelmesini bekliyorum. Kuşun durumu veya belirti gösterdiği herhangi bi hastalık varsa fikir yürütebilmeniz için video linklerini ekliyorum. Teşekkürler.
Bu da son dışksının fotoğrafı:

Nijer tohumunu çok fazla vermeyiniz. Mümkünse yem karışımında varsa az oranda onunla yetinmesi iyi olacaktır. Dışkısı görece daha iyi ancak hala yeterli düzelme görünmüyor. Prebiyotik takviyesi denenebilir veya pektim içeren bir ürün verilebilir bir dilim elma gibi. İlgi duymuyorsa divitsol gibi ucuz bir ürün bile iş görür.

Ek olarak bu şekilde genel kafa kabartması devam ettiği sürece hasta olduğunu düşünmeniz gerekiyor :( Sağlıklı bir kuş tüylerini daima olabildiğinde düzenli ve kabartmadan sabit bir görünüm sergiler. Arada kendini temizlerken veya okşanırken yaptıkları haricinde.

*Ek olarak Versele Laga Prestige Loro Parque gibi çok iyi bir karışım yeme yöneliniz. Benzer bir karışıma sahip iyi bir marka da olur. Yem karışımınız zayıf görünüyor.

Nijer tohumunu çok fazla vermeyiniz. Mümkünse yem karışımında varsa az oranda onunla yetinmesi iyi olacaktır. Dışkısı görece daha iyi ancak hala yeterli düzelme görünmüyor. Prebiyotik takviyesi denenebilir veya pektim içeren bir ürün verilebilir bir dilim elma gibi. İlgi duymuyorsa divitsol gibi ucuz bir ürün bile iş görür.

Ek olarak bu şekilde genel kafa kabartması devam ettiği sürece hasta olduğunu düşünmeniz gerekiyor :( Sağlıklı bir kuş tüylerini daima olabildiğinde düzenli ve kabartmadan sabit bir görünüm sergiler. Arada kendini temizlerken veya okşanırken yaptıkları haricinde.

*Ek olarak Versele Laga Prestige Loro Parque gibi çok iyi bir karışım yeme yöneliniz. Benzer bir karışıma sahip iyi bir marka da olur. Yem karışımınız zayıf görünüyor.
Merhabalar bende halihazırda versele laga prestige paraket yemi var 2 paket hatta tam hasta olmadan üç gün önce bu yeme geçiş yapmıştık. Götürdüğüm veteriner başta sadece ak darı vermemi söyledi sonrasında da bana kendin karışım yap dedi ben de aspur ekledim az da nijer tohumu. Eğer geçiş yap diyorsanız versele lagayı yine koyabilirim yemliğine.

Merhabalar bende halihazırda versele laga prestige paraket yemi var 2 paket hatta tam hasta olmadan üç gün önce bu yeme geçiş yapmıştık. Götürdüğüm veteriner başta sadece ak darı vermemi söyledi sonrasında da bana kendin karışım yap dedi ben de aspur ekledim az da nijer tohumu. Eğer geçiş yap diyorsanız versele lagayı yine koyabilirim yemliğine.
Yem değişimi bu kadar ani yapılmaması gerekiyor. Özellikle hastalanma durumu varsa. Bana göre kendi alıştığı yemine geri dönmelisiniz. Dışkı etrafında gözlemlenen grimsi lekeler iyi beslenemediğini gösteren lekedir. Fazla safra üretmiş.

Yem değişimi bu kadar ani yapılmaması gerekiyor. Özellikle hastalanma durumu varsa. Bana göre kendi alıştığı yemine geri dönmelisiniz. Dışkı etrafında gözlemlenen grimsi lekeler iyi beslenemediğini gösteren lekedir. Fazla safra üretmiş.
o zaman versele lagaya prestige dönüş mü yapayım hocam ?

tamam bu akşamdan koyarım versele laga prestigeden ayrıca yine ak darı koyayım diyorum cünkü bir haftadır yiyiyor fazla olarak onun yogunlugunu da aynı koyayım diyorum doğru mu düşünüyorum
Daha iyi olur hocam, dönüşüm gerçekleştirirken eski yem ağırlıklı olması önerilir. %50-%50 karıştırıp verebilirsiniz ilk bir iki gün. Sonrası tam geçiş sağlayınız

Merhaba dün veterinere götürdüm kuşu dışkısı iyi beslenmesi zayıf muz ve elma ezip ver dedi bir de cok kaşınıyor dış paraziti olabilir dedi. Ben de eve gelince dediklerini yaptım fakat yedirdikten sonra kuş ilk videodaki gibi kursağı şişip inmeye başladı. Veterinere görüntüyü attım röntgen ve farklı bir tedavi dedi ama röntgene 500 tl gibi bir fiyat söylüyorlar. Hastalıktan beridir üç farklı veterinere gittim ve bütçemi de aşarak çok para harcadım maalesef şu an için röntgen çektiremiyorum. Neyse bugün ensesine vilmectin sıktım bir damla dış parazit ve varsa iç parazite de iyi geliyormuş. Sonra yine elime alıp dal darı ve yulaf yedirdim cunku kendi durunca az yiyiyor elime alınca zorla da olsa yiyiyor. Şimdi de ikinci videodaki gibi gaz çıkarır gibi ses çıkarıyor, kuşu bugüne kadar hep sıcak tuttum hava akımına maruz bırakmadım dışarda 4 yanı evde ise 3 yanı örtülü zaten kafesin. Bu ses solunum sıkıntısı mıdır, ne yapmalıyım? Artık hem kuş hem de ben çok yoruldum. Önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleme: