Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

Maşaallah toparlamış baya :) Ama sindirim sisteminin hala düzelmeye ihtiyacı var. Tyson cactus probiyotik yada muadil bir ürünle daha kısa zamanda toparlayabilir. Bakteri çeşitliliği fazla olan ve sindirim enzimi içeren ürünleri araştırabilirsin...

Oyla 0
O kadar kötü değil dışkı, tekrar toparlayacağız.
Elle beslemeden sonraki yeme geçiş döneminin olumsuzlukları.
Kuşlarda bağırsak florası bozulduğunda, hele ki kanlı ishal gibi bir hastalık yaşadığında tam olarak toparlanması biraz zaman alıyor.
Banyoyu her gün aynı saatte yaptıralım ki, eski tüylerini çabuk atsın.
Hastalığın üzerine bir de tüy durumu zorlarsa sıkıntı olur hayvana.

Son düzenleme:
Oyla 0
kursak mantarı şikayetiniz temel etkeni alt tunek demirine dışkı yapışıp kuşun ayakarını temizleyince bu kuşada kursak mantarına sebep oluyor burda yemlik suluk ve tuneklerin temizlenmesi gerekir ben evde olduğum sürece kafes alt telini temizlerim bakteri burdan bulasiyor bide sulugu 3 saatte bir temizleyip taze su koyuyorum içinde yem kalıntısı oluşuyor buda bakteri oluşumu yapıyor suda o kadar bilgili değilim ama kuşun ne hasta ettiğini iyi bilirim çünkü kuşum çoğu zaman tunekten hariç Aşşağıda alt telle uğraşıyor dışkı varsa yiyor kuşlarim paşa öncesinde kus baktım kuslarla sorun yasadim saygilar değerli kus ustalarim saygida kusur ettiysem af ola bide telefonum bozuk olduğu için bazı harflerde hata oluşuyor Özür dilerim yazım konusunda

Son düzenleme:
Oyla 0
Kursak mantarının bir çok nedeni olabilir. Her zaman kafes temizliği ile alakasi yoktur ki bu oran kafes temizliğine göre daha fazladır. Elbette dışkılardan arınık olma çok önemlidir

Oyla 0