Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

Bu dışkıda kan var.
En başından beri söylemeye çalıştığım gibi bu kuşun ana problemi koksidiyoz, ilave mantar da gelişmesi normal.
Çünkü koksidiyoz bir çok hastalığın kapısını aralıyor.
Mantar tedavisi ile birlikte esas tedavi koksidiyoz üzerine olmalı. Burada kullanacağınız ilk ilaç sulphamezathin olabilir.
Siz içinde k vitamini olan bir multivitamin ya da sadece k vitamini de eklemelisiniz ki koksidiyozun bağırsaklarda yaptığı kanamayı durdurun.
Mamanın için K vitamini ekletin, önemli çünkü.
Kuşun halsizliğinin sebebi kan kaybından kaynaklı demir ve diğer kan değerlerinin düşmesi.Gervit-W varsa ilk besleme de mamanın içine katıp verin.
:(
Bilseydim bugün söylerdim ,elimde de Net Cox var koksidiyoz için çok etkili diye biliyorum.Çok üzüldüm kurtulabilecekken belki de ölecek :( Yarın gittiğimde K vitamini eklemesini söylerim. Bugün kuşçu bana yarım su dolu enjektöre 2 damla bactrim damlat ver iyi gelir dedi ama vermedim henüz.Sizce vereyim mi?

Oyla 0
Bilseydim bugün söylerdim ,elimde de Net Cox var koksidiyoz için çok etkili diye biliyorum.Çok üzüldüm kurtulabilecekken belki de ölecek :( Yarın gittiğimde K vitamini eklemesini söylerim. Bugün kuşçu bana yarım su dolu enjektöre 2 damla bactrim damlat ver iyi gelir dedi ama vermedim henüz.Sizce vereyim mi?
Bu arada iyice gözleri gitti kötü bakıyor :( Kuşçu da yemi biraz fazla basmış ama kusmadı.Çokça dışkıladı sadece.

Oyla 0
Bugün hiç ilaç verdiniz mi?

Oyla 0
Baktrimden ziyade Net-cox kullanılmalı bana göre ama kuş çok fazla ilaç yediği için tavsiye vermekten kaçınıyorum.
Şöyle söyleyeyim;
Benim bu durumda bir kuşum olsa net-cox kullanırdım.
Ama ondan da önemlisi K vitamini yüklemeniz lazım, çünkü kanlı ishale çevirmiş iyice.
Bunlar elimizdeki son mermiler, başarırız veya başaramayız, ama benim uygulayacağım metot bu olurdu.Beslemeye gittiğinizde önce net-cox verdirin,15 dakka sonra vitamin eklediğiniz mamayı bastırın.

Oyla 0
Baktrimden ziyade Net-cox kullanılmalı bana göre ama kuş çok fazla ilaç yediği için tavsiye vermekten kaçınıyorum.
Şöyle söyleyeyim;
Benim bu durumda bir kuşum olsa net-cox veya türevi kullanırdım.
Ama ondan da önemlisi K vitamini yüklemeniz lazım, çünkü kanlı ishale çevirmiş iyice.
Bunlar elimizdeki son mermiler, başarırız veya başaramayız, ama benim uygulayacağım metot bu olurdu.
:(( o zaman yarına kadar sabredeyim ,k vitamini vermeden net cox vermek istemiyorum.Yarın 2sini bir veririm.

Oyla 0
Daha önce çok ilaç yüklemesi olduğu için ve Net cox konusunda geç kalındığı için her şeye hazırlıklı olmalısınız, ama Allah büyüktür.

Oyla 0