Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

Hmm. 2002'den beri bu işin içindesiniz ve Apex Mantax ürününü Kursak Mantarı tedavisi için öneriyorsunuz. Enteresan:)

Aslında sorun petshoplarda değil, bu ürünü piyasaya MANTAX ismi ile süren firmada. Mantar tedavilerinde kullanılan nistatin illacıyla isim benzerliği olan b3 (niacin) vitaminini bir şişeye koyup üzerinede mantax yazarsanız insanlarda bu ürünü haliyle mantar ilacı zanneder..

Sırf ürünleri daha çok satsın diye böyle ucuz numaralar yapıp hayvanların sağlığı ile oynuyorlar. Mantar enfeksiyonları ciddi bir hastalıktır...

Ayrıca b3 vitaminin uzaktan yakından mantar hastalığı ile alakası yok! Mantar engelleyici ürün diye satan petshoplara itibar etmeyin.. Bu ürünü alıp kuşların ayağındaki mantarlara süren bile gördüm. Yazıktır günahtır...

Oyla 0
Aslında sorun petshoplarda değil, bu ürünü piyasaya MANTAX ismi ile süren firmada.
Hayır Ümit Abi sorun petshoplarda da var. İnsan sattığı ürünü bilmez mi? Yahu bunu satarak hem para kazanıyorlar hem de verdiği "sözde mantar ilacı" kuşun hastalığına yardımcı olmuyor ve kuş daha kötü hâl alıyor. Kısacası hayvanların hayatıyla oynuyorlar sırf 2-3 kuruş için.

Oyla 0
Hayır Ümit Abi sorun petshoplarda da var. İnsan sattığı ürünü bilmez mi? Yahu bunu satarak hem para kazanıyorlar hem de verdiği "sözde mantar ilacı" kuşun hastalığına yardımcı olmuyor ve kuş daha kötü hâl alıyor. Kısacası hayvanların hayatıyla oynuyorlar sırf 2-3 kuruş için.

Aynen öyle bu iş para için yapılmaz. İçinde hayvan sevgisi olmayan, hayvanlara karşı sorumluluk hissetmeyen kişiler petshop dükkanı açmasın arkadaş. Hayvanlar için üründe üretmesinler..

Bir iş yapıyorsanız hakkıyla yapın. En iyi ürünleri üretin, en kaliteli ürünleri satın. Bizde gönül rahatlığıyla alalım kullanalım.. Can besliyoruz sonuçta yazıktır günahtır...

Oyla 0
Attığım mesaja gelen emojilerden mesajımın ciddiye alındığını düşünüyorum. :) Sadece ironi yaptım arkadaşlar. ;)

Oyla 0
Konuyu tekrar hortlatıyorum ama yardımınıza ihtiyacım var :(
Pazar günü ilaca başladık o gün ve ertesi günü tüm gün uyukladı çok çok az yem yedi.Dün ise her şey çok güzeldi,aşırı enerjikti,yemini yedi,dal darı verdim yedi, uçtu.Dün kafa sallama hareketini de sadece bir kez yapmıştı,dışkıları da düzgündü.Tam düzeldi diye sevinirken bugün yine kötüledi.Sürekli baş sallama hareketini yapıyor.Ağzıyla değişik su sesi gibi ses çıkarıyor.Sabah iyiydi birdenbire böyle oldu,uyukluyor zar zor biraz yem yedirdim.
Mikostatin'e devam ediyorum dediğiniz gibi 6 saatte bir de tazeliyorum.Dezenfeksiyondan va bahsetmiyorum bile o zaten her zamanki rutinim.Sizce neden kötüledi yoksa bu 5 gün bitene kadar böyle olması normal mi :(

Oyla 0
İlacı 5 güne tamamlayalım bu süreçte iyi kötü gelgitler yaşanabilir çok korkmayın.

Ağzıyla çıkardığı o sesi de videoya yakalayabilirseniz bir bakalım..

Oyla 0
Sizce o yüzden mi :( benim de aklıma geldi yoksa ona yem kusuyor ve geri yutuyor çünkü.Bu arada kuşuma eş aldım ,buraya da yazmıştım hatta.Bir kere aldım onla anlaşamadılar bir daha almaya gitmedim çevremde herkes alma dedi ben de akıllarına uydum ama sanırım hata ettim ..İyileşir iyileşmez kuşçunun yolunu tutacağım...

Oyla 0
Sizce o yüzden mi :( benim de aklıma geldi yoksa ona yem kusuyor ve geri yutuyor çünkü.Bu arada kuşuma eş aldım ,buraya da yazmıştım hatta.Bir kere aldım onla anlaşamadılar bir daha almaya gitmedim çevremde herkes alma dedi ben de akıllarına uydum ama sanırım hata ettim ..İyileşir iyileşmez kuşçunun yolunu tutacağım...
siz onu çıkarın hemen bence. Ondan sonra gözlemleyin kusma yapıyor mu.

Oyla 0
siz onu çıkarın hemen bence. Ondan sonra gözlemleyin kusma yapıyor mu.
Çok teşekkür ederim cevabınız için.Size yukarıdaki mesajı atar atmaz çıkarmıştım.Ve çıkardığımdan beri hiç yapmadı.Biraz depresif oldu ama ben ilgimle telafi ederim onu ,yoksa iyileşemeyecek.

Oyla 0
Çok teşekkür ederim cevabınız için.Size yukarıdaki mesajı atar atmaz çıkarmıştım.Ve çıkardığımdan beri hiç yapmadı.Biraz depresif oldu ama ben ilgimle telafi ederim onu ,yoksa iyileşemeyecek.
Depresif olması ihtimali, kursak mantarı olmasından iyidir.
Bana sorarsanız oyuncak kullanmayı bundan sonra, siz oynayın onunla.

Oyla 0
Tekrar merhaba herkese.Arkadaşlar bir saatliğine başka odadaydım ve geldiğimde kuşun göğüs tüylerinin ıslanmış ama kurumaya yakın olduğunu gördüm.2 ihtimal var kusma veya suluğa kendini değdirme ama suluk olduğunu sanmıyorum sanırım kusmuş.Kokladığımda da o bölge çok kötü kokuyordu. :( bugün ilacın son günü zaten.Sizce ne yapmalıyım banyo falan yaptırsam mı?

Oyla 0