Küçük Papağanlar için Yuvalık Yapımı

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Küçük Papağanlar için Yuvalık Yapımı
Bülent Kınran'ın tasarladığı yuvalık yapımı konusunu sizlerle paylaşmak istedim. Küçük papağanlar için (muhabbet kuşu,cennet, forpuslar gibi.) yuvalık yapımını anlatmaktadır.
Piyasada satılan yuvalıkların çoğu fabrikasyon yuvalıklar. Yuvalıklarda talep ettiğimiz bir takım değişiklikleri kabul etmiyorlar ve onların yaptıklarına mahkum oluyorsunuz. Halbuki papağan üreticisi olarak, papağanların neye ihtiyacı olduğunu en iyi biz biliriz. Bu sebeple artık kendi yuvalıkları mı kendim yapmaya başladım. Böylelikle istediğim ölçülerde, dizaynlarda, kapısının nerede olacağına kendim karar verdiğim yuvalıklar imal etmeye başladım. Bu bilgilerden sizin de faydalanmanız adına dünkü çalışmamı paylaşmak istiyorum. Kendiniz yapamasanız bile marangoza tarif ederken size fikir verebilir. Buyrun;

ihtiyaçlar:
- 8mm Kavak kontraplağı (hafif, dayanıklı, fiyatı uygun)
- Hızar
- İnce cam çivisi. ( yuvalıklarda yapıştırıcı tarzında kimyasal kullanılmasına karşıyım, bu sebeple birleştirmeleri cam çivisiyle yapıyoruz)..
- 5 cm lik punch (yuvalık deliğini açmak için)
- Şarjlı vidalama.
- Çekiç, mezura, vs.
cennetyuva1.jpg
Kavak kontraplağından yuvalık ölçülerinde parçalar oluşturuyoruz. benim kullandığım ölçüler 21 cm yükseklik, 17 cm en, 17 derinlik. bu ölçüleri cennet papağanı yuvalıkların da kullanıyorum.. sevda papağanları biraz daha büyük olduğu için onların yuvalıkları biraz daha büyük oluyor.
cennetyuva2.jpg
Kestiğimiz parçaları cam çivisi ile birleştiriyoruz.
cennetyuva3.jpg
vee sonuç. Bu arada mutlaka yuvalığın üst kısımlarında hava deliklerini açıyoruz. İçerde bulunan pis havanın dışarı atılması için...
Umarım faydası olur arkadaşlar :)
cennetyuva4.jpg
cennetyuva5.jpg