Kuluçka Problemleri ve Gelişen Yumurtaların Çıkmama Sebepleri

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,181
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuluçka Problemleri ve Gelişen Yumurtaların Çıkmama Sebepleri
Bu başlık altında daha önce tartışılmayan ama aslında yumurta içinde ölümlere sebep olan bazı ciddi detaylar var. Bu detaylar maalesef bizden kaynaklı bazı problemler. Bunlardan bazıları;
  • Ellerinizin yağlı veya tozlu maddeler içermediğinden emin olmalısınız. Yumurtalara bu şekilde ellediğinizde kirlenmiş yumurtalar çıkmada azalma göstermektedir.
  • Sıcaklık çok düşükse, ancak embriyoyu öldürecek kadar düşük değilse, yumurta normal zamandan daha sonra yumurtadan çıkabilir. Bu genellikle çok fazla nem kaybına neden olur ve bu nedenle kabuklarından çıkmakta zorlanırlar. Ses dinlendikten sonra çıkıma hazır yavruya ufak bir müdahale edilebilir.
  • Yumurtaların kanlanmaya başladığında ekstra dikkatli olmak gerekir. Yumurtalar sallandığında kolay parçalanabilen narin kan damarları bulunur. Birde ani düşürmeler de oluşmuş yumurtanın ölmesine sebebiyet verebilir (kırılmasa bile).
  • Uygun havalandırma olmaması, sıcaklık ve nem dengesizliği, yuva temizliği, anne babadan taşınan hastalıklar (kara benek gibi) ve kötü bakıcı çiftlerden kaynaklı da gelişim problemi olabilir yumurtalarda. Böyle durumlarda genelde yumurta içinde ölümler görülür.

    Burada ele almadığım diğer sebeplerden bazıları da bu başlıktadır;
  • Yumurta içinde kuş ölümlerinin Sebepleri
iyikus.com
 

BURAK KOÇAK

iyikus.com Üyesi
Katılım
27 Kas 2019
Mesajlar
7
Puanları
13
Yaş
27
Konum
Mersin
Hocam kanaryam 2 kuluçkada 3 er yumurta yaptı ama hiç biri çıkmadı bu sefer 4 yumurta yaptı 2 boş 2 dolu bakalım kısmet
 
Üst