Kuluçka

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Ahmettt
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ahmettt

iyikus.com Üyesi
Kuşlarımın ilk kuluçkaya şuan ikinci yumurta geldi ilk yumurtadan iki gün sonra belki daha yumurta gelir veya gelmez ama benim merak ettiğim şey şu geceleri yuvalığın dışında uyuyor anne daha ilk tecrübesi yumurtalar kaç saat kuluçkasız kalırsa bozulur veya 5 yumurta yapacak mesela diğer yumurtaları mı bekliyor yatmak için. Birde gündüzleri işte olduğumdan çok bakamıyorum ama işe giderken ve geldiğimde yuvalıkta oluyor sadece geceleri dışarıda yatıyor gece lambası aldım yaktım. Normal oda ışığını söndürüyor gece lambası açık kalıyor bir iki dakika sonra dışarı çıkıyor dişi. Biraz uzun bir yazı oldu hakkınızı helal edin ama merak ettiklerimi yazmak istedim

Merhaba gözünüz aydın. Dişiler genelde yumurta bıraktığı an yatmaya başlar ancak bazı kuşlarda 3. yumurtadan sonra düzenli yattığı gözlemlenebiliyor. Bu süreçten sonra da yatma eylemi yoksa anaç bir kuş olmayabileceği gibi kızgınlık yumurtası da atmış olabilir.
Bu serin aylarda özellikle 1, max 1,5 saat yumurtaya yatmaması embriyo ölümünün gerçekleşmesine neden olur :(
Gece lambası kuşlar için gerekli değildir.

Oyla 0
Teşekkürler abiler inşallah 3. Yumurtadan sonra tam anlamıyla yatar kuluçkasına çok bekledik değer inşallah. 1 saattir ışıkları açık yuvadan hiç çıkmadı ışığı kapatınca direk yuvadan çıkıyor ışığı açık bıraksam da geceleri gündüzleri birbirine girer ne yapsam bilemedim

Oyla 0
ışıkların kapalı olması lazım. Kuşlar gece görüşüne sahiptir ancak kuvvetli görüş sağlayamazlar.

Oyla 0
Tamam abi ışığı kapattım şimdi yine çıktı yapacak birşey yok inşallah sorunsuz geçer. Teşekkür ederim yorumlarınız için hayırlı geceler

Oyla 0