Kursak mantarı yardım edin

Cansuy

iyikus.com Üyesi
Merhaba,
Kuşum kursak mantarı oldu geçen sene CRD için ilaç kullanmıştık mantar olmuştu mikostatin ile geçmişti bu sene tekrar mayıs ayı gibi CRD için aynı antibiyotiği kullandım tekrar kursak mantarı oldu göğüsü şiş kusuyor salyalı ve kokulu. Zolax kullandım iyi oluyor 1 hafta sonra tekrar göğüsü hava doluyor acil yardım rica ediyorum şimdi yine göğüsü şişmeye başladı uyuyor

Merhaba,
Kuşum kursak mantarı oldu geçen sene CRD için ilaç kullanmıştık mantar olmuştu mikostatin ile geçmişti bu sene tekrar mayıs ayı gibi CRD için aynı antibiyotiği kullandım tekrar kursak mantarı oldu göğüsü şiş kusuyor salyalı ve kokulu. Zolax kullandım iyi oluyor 1 hafta sonra tekrar göğüsü hava doluyor acil yardım rica ediyorum şimdi yine göğüsü şişmeye başladı uyuyor
şişme sebebi hava kesesi akarları olabilir. Kullandığınız ilaçlar da etkili olması lazım tekrardan. Hava kesesi akarları için ivermectin etken maddeli iç dış parazit damlası baskılıyor deseler de tek başına tam çözüm sunmuyor.

şişme sebebi hava kesesi akarları olabilir. Kullandığınız ilaçlar da etkili olması lazım tekrardan. Hava kesesi akarları için ivermectin etken maddeli iç dış parazit damlası baskılıyor deseler de tek başına tam çözüm sunmuyor.
Ne yapabilirim öneriniz nedir sürekli zolax kullanıp ara veriyorum ancak kesin çözüm olmadı

kuşun ve kafes tabanindaki dışkilarin min. 30 saniye net görüntülü ve sesli videosunu paylaşınız

videoyu youtube , streamable.com ya da google fotoğraflar uygulaması üzerinden paylaşabilirsiniz

ilaveten kuşun kursak mantarı oldugunu kim söyledi ve crd için kullandığıniz ilacın ismi nedir?
Merhaba CRD için levadoks kullandım maalesef tecrübeli bir veteriner bulamadığım için ecza deposundan almıştım. Kursak mantarı bu ilacı kullandıktan sonra oldu salyalı kokulu kustu ve göğüsü şişti geçen sene veteriner antibiyotik vermişti olmadı. Sonra tekrar farklı bir antibiyotik verdi onu da 5 gün kullandım ama araştırmam sonucu mikostatin verdim öyle geçti. Bu sene tekrar levadoks kullanmak durumunda kaldım mikostatin verdim kusmadı ama uzun süre göğüsü şiş kaldı. Zolax kullanmaya başladım 1 gün verip 2 gün dinlendirdim 5/1 ölçü suluğuna koydum 2 hafta kadar verdim ancak bu 3. Ya da 4. Kür sürekli kendini yeniliyor hastalık. Daha dün ilaç koydum 2. Haftadayım tekrar 2 gündür vik vik ses çıkarıyor dün göğüsü şişti bugün indi ancak ilaç çözüm olmuyor sanırım Zeolit alıp yumurta ve su ile versem mi diye düşünüyorum. Video eklemeye calisacağım birazdan

kuşun ve kafes tabanindaki dışkilarin min. 30 saniye net görüntülü ve sesli videosunu paylaşınız

videoyu youtube , streamable.com ya da google fotoğraflar uygulaması üzerinden paylaşabilirsiniz

ilaveten kuşun kursak mantarı oldugunu kim söyledi ve crd için kullandığıniz ilacın ismi nedir?
Videoyu ekledim

Bir üşütme durumu veya solunum sıkıntısı olabilir. Yumurta yapmayacağından eminseniz bu bahsettiğim ilk iki şeyi elemek lazım. Görüntü olarak solunum sorunu var gibi görünüyor.

Merhaba kuşum erkek solunum sıkıntısı özellikle mantar sıkıntısı olduğunda kendini daha çok gösteriyor

eczaneden flagyl şurup (reçeteli satılır) ve triflucan şurup almanızı tavsiye ederim

bu ikisi işe yaramazsa makrolid grubu antibiyotik (tilmikosin ya da tylosin tartarat) denenebilir

not: yukaridakiler dışında internetten bitason isimli ilacı da temin ediniz
Merhaba, kuşum 1 haftadır iyiydi hastalık tekrarladı elimde zolax 1 kapsül kalmıstı bugün tekrar başladım. Flagly antibiyotik sanırım daha çok hastalığı tetikler diye korkuyorum. Bir de triflucan eczanelerde bulamadım alternatif ilaç var mıdır içeriği aynı olan

Merhaba, kuşum 1 haftadır iyiydi hastalık tekrarladı elimde zolax 1 kapsül kalmıstı bugün tekrar başladım. Flagly antibiyotik sanırım daha çok hastalığı tetikler diye korkuyorum. Bir de triflucan eczanelerde bulamadım alternatif ilaç var mıdır içeriği aynı olan
Kuşun güncel durumu da aşağıdali gibi düm gece yine solunum kaynaklı sesler cıkardı ishal olmuş gece ama neşesi keyfi yerinde yemek yiyor ucuyor konusuyor. Gögüsü şiş kusma yok henüz

Triflucan yerine flucan alınabilir. Kuş çok mu yağlandi yoksa böyle kabarık mi duruyor

Triflucan yerine flucan alınabilir. Kuş çok mu yağlandi yoksa böyle kabarık mi duruyor
Mantar olduğundan kursağı şişiyor normalde böyle değil. Zolaxı bırakıp flucan mı alayım direkt yoksa zolax 5-6 doz uygulayıp sonrasında mı flucan uygulayayım.
Bir de flucan nasıl kullanmalıyım zolax gibi ara vererek mi ? Ve ölcüsü nedir

Zolax işe yaramıyorsa bırakabilirsiniz ancak triflcan ile aynı etken maddeyi içerdikleri için yeni bir ilaç almak gerekmiyor.

Zolax işe yarıyor ancak bıraktıktan 1 hafta sonra tekrar nüksediyor. Daha mı uzun kullanmam gerek acaba. Flucan deneyeceğim bir de zolax bittikten sonra. Bir de ben zolax kullandıktan sonra prebiyotik vermiyorum bu yüzdem tekrarlıyor olabilir mi ?

Zolax işe yarıyor ancak bıraktıktan 1 hafta sonra tekrar nüksediyor. Daha mı uzun kullanmam gerek acaba. Flucan deneyeceğim bir de zolax bittikten sonra. Bir de ben zolax kullandıktan sonra prebiyotik vermiyorum bu yüzdem tekrarlıyor olabilir mi ?
bu kadar hızlı başa sarmaması lazım aslında. Başka alt nedenler olmalı.