Kuru mama nasıl saklanmalı?

Melike Gül

Yönetici
Moderatör
Ben daha önceden kuşuma kendim yumurta maması yapıp veriyordum. Geçenlerde petshoptan kuşum için kuru mama aldım.Bunu nasıl saklamalıyım paketi açtıktan sonra hava girmeyecek şekilde kapatma gibi bir şansım yok. Yani mamayı açtıktan sonra paketin içinde ki mama havayla temas ederse bir sorun olur mu ? Eğer olursa paketi açtıktan sonra mamayı bir kaba alıp ağzını sıkıca kapatmayı düşünüyorum.
Birde kuru mama kafeste kaç saat kalmalı?

Kafeste her mama günlük değiştirilmeli. Yazın bu süre daha da kısa oluyor. Klasik kuru mamayı ben bir kapaklı bir kapta oda sıcaklığında kullanıyordum. Bir zarar görmedim. Ama yaptığım doğru değilse birisi doğrusunu yazacaktır.

Oyla 0
Ben daha önceden kuşuma kendim yumurta maması yapıp veriyordum. Geçenlerde petshoptan kuşum için kuru mama aldım.Bunu nasıl saklamalıyım paketi açtıktan sonra hava girmeyecek şekilde kapatma gibi bir şansım yok. Yani mamayı açtıktan sonra paketin içinde ki mama havayla temas ederse bir sorun olur mu ? Eğer olursa paketi açtıktan sonra mamayı bir kaba alıp ağzını sıkıca kapatmayı düşünüyorum.
Merhaba, farketmez kuru mama ise sorun yok paketindede kalabilir toz girmeyecek şekilde. Hafif nemli, nemli bir mamaysa ağzı kapalı bir kapta muhafaza edebilirsiniz.

Oyla 0
Ben tüm mamalarımı cam kavanoza ya da plastik kaplı ise onda muhafaza ediyorum. Ağzının kapatılması ve oda sıcaklığında, ışık görmeyen bir yerde olması gerekir.

Oyla 0

Cam kavanoz ve buzdolabı :) Ne hava alır, nede bozulur. Ben yaz/kış buzdolabında muhafaza ederim herşeyi. Yem, mama, vitamin, probiyotik, ilaçlar, diğer katkılar vs. ne varsa cam kavanozda ve buzdolabındadır....

Gerek varmı derseniz, bence kesinlikle gerek var. Ürünlerin hem raf ömrünü uzatırsınız, hemde uzun süre tazeliğini korur....

Oyla 0
Cam kavanoz ve buzdolabı :) Ne hava alır, nede bozulur. Ben yaz/kış buzdolabında muhafaza ederim herşeyi. Yem, mama, vitamin, probiyotik, ilaçlar, diğer katkılar vs. ne varsa cam kavanozda ve buzdolabındadır....

Gerek varmı derseniz, bence kesinlikle gerek var. Ürünlerin hem raf ömrünü uzatırsınız, hemde uzun süre tazeliğini korur....
Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için :)

Oyla 0