Kuruluk Başlangıcı

Pastel

Forum Sakini
Merhabalar;
Soğuk algınlığı
Pastel 2 gündür sesi kısık, çok olmasa da normalden daha durgun ve tık tık ses çıkarıyor.
Az önce veteriner kliniğine götürdüm. Genç bir gece vardiyası hekimi muayene etti. Hafif soğuk algınlığı var dedi ve Neo Terraycin antibiyotik verdi yarım litre suya katarak 7 gün kullanacağız.
Kuruluk Başlangıcı
Muayene sırasında göğüsüne dokundu ve kuşlarda görünen kuruluk hastalığı başlangıcı olduğunu belirtti.
Çok tehlikeli bir hastalık olduğunu ve zamanla göğüs kafesni çürüttüğünü ve ölümle sonuçlandığı belirtti.
Soğuk algınlığı sonrası tekrar götürmemizi ve tedaviye başlamamiz gerektiğini söyledi.
Aşağıdaki konularda fikir ve önerilerinizi rica edeceğim
* Öncelikle soğuk algınlığı için NeoTerramycin dışında bir ilaç olmadığını
* Kuruluk hastalığı ölümcül ve henüz bulunmuş bir tedavisi yoktur dedi ama soğuk algınlığı sonrası tedavi ye başlayalım dedi.

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
soğuk algınlığının bakteri veya virus kaynaklı oluşuna göre çok sayıda ilaç/tedavi seçeneği bulunmaktadır. neo-terramycin bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda kullanılmakla birlikte , bakterilerde gelişen genel direnç nedeniyle, kanatlı konusunda uzmanlaşmış hekimlerin pek tercih ettiği bir ilaç değildir

kuruluktan kasıt mantar enfeksiyonuysa, tedavi seçenekleri tabi ki var

kuşun videosunu/dışkıların fotosunu paylaşırsanız daha sağlıklı yönlendirme yapılabilir

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok geçmiş olsun. Soğuk algınlığı için verilebilecek en iyi ilaç bana kalırsa. Zaten hafifte geçiriyorsa etkisini göstereceğini düşünüyorum. Kuruma dediği durum içinse testler yapılmalı ve ona göre hareket etmek gerekiyor. Her zayıflama, kuruma belirtisi maalesef bu hastalığı işaret etmiyor.

Kabarması biraz fazla. Bu nedenle çok enerji harcayacağı aktivitelerde bulunmasını engelleyin. Kafeste dursun bir kaç gün mümkünse. Birde ortam ısısını yükseltiniz.

Pastel

Forum Sakini
Doğanay Hocam
Kuruluk tanısını göğüsüne dokunarak bakın burası sert olduğu zaman kuruluk hastalığı anlamına gelir dedi. Bıçak sırtı gibi olur dedi.
Normal de hafta da 2 gün rohnfried BT Amin Forte
1hafta Entrobac 1 hafta da GERVİT-W veriyorum.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar;
Soğuk algınlığı
Pastel 2 gündür sesi kısık, çok olmasa da normalden daha durgun ve tık tık ses çıkarıyor.
Az önce veteriner kliniğine götürdüm. Genç bir gece vardiyası hekimi muayene etti. Hafif soğuk algınlığı var dedi ve Neo Terraycin antibiyotik verdi yarım litre suya katarak 7 gün kullanacağız.
Kuruluk Başlangıcı
Muayene sırasında göğüsüne dokundu ve kuşlarda görünen kuruluk hastalığı başlangıcı olduğunu belirtti.
Çok tehlikeli bir hastalık olduğunu ve zamanla göğüs kafesni çürüttüğünü ve ölümle sonuçlandığı belirtti.
Soğuk algınlığı sonrası tekrar götürmemizi ve tedaviye başlamamiz gerektiğini söyledi.
Aşağıdaki konularda fikir ve önerilerinizi rica edeceğim
* Öncelikle soğuk algınlığı için NeoTerramycin dışında bir ilaç olmadığını
* Kuruluk hastalığı ölümcül ve henüz bulunmuş bir tedavisi yoktur dedi ama soğuk algınlığı sonrası tedavi ye başlayalım dedi.

Hocam kuşun videosunu izledim. Bana göre soğuk algınlığı yada kuruluk falan yok. Zaten kuruluk diye bir hastalıkta yok. Daha önce bu konuyla alakalı bir yazım olmuştu linkini bırakırım alta..

Belki bir ihtimal soğuk algınlığı olabilir ancak o verdiği ilacı kesinlikle önermiyorum. Daha önce pek çok kere kuşlara ağır geldiğini ve ağır yan etkileri olduğunu gördüm.. Tabi bu benim kişisel tecrübem...

Kuşun başka bir sorunu var bence. Siz akşama kadar yaptığı dışkıların görsellerini ekelyin. Ben akşam üstü tekrar yazıcam..

Ve tık tık seside duyamadım ben eğer net duyulucak şekilde video çekebilirseniz tekrar izleyelim...

Pastel

Forum Sakini
Ümit Hocam
Elinize sağlık yazınız doğrusu içimizi ferahlatı. Gün içinde farklı zamanlarda ait dışkı fotoğrafları paylaşmaya çalışacağım.
Sabah küçük küçük hapşırma vardı. Bu kadar sık olmasa da Pastel bize geleli hergun bir kaç kez hapşırık oluyor.

Pastel

Forum Sakini
Hocam kuşun videosunu izledim. Bana göre soğuk algınlığı yada kuruluk falan yok. Zaten kuruluk diye bir hastalıkta yok. Daha önce bu konuyla alakalı bir yazım olmuştu linkini bırakırım alta..

Belki bir ihtimal soğuk algınlığı olabilir ancak o verdiği ilacı kesinlikle önermiyorum. Daha önce pek çok kere kuşlara ağır geldiğini ve ağır yan etkileri olduğunu gördüm.. Tabi bu benim kişisel tecrübem...

Kuşun başka bir sorunu var bence. Siz akşama kadar yaptığı dışkıların görsellerini ekelyin. Ben akşam üstü tekrar yazıcam..

Ve tık tık seside duyamadım ben eğer net duyulucak şekilde video çekebilirseniz tekrar izleyelim...

IMG-20210223-WA0000.jpg

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok kötü sayilmaz dışkılari. Bağırsak duzenleyiciler ile desteklemek gerek

Umit. 

Yönetici
Moderatör
2. resim temiz görünüyor. İlk resimde arada kırmızımsı dışkılarmı var? Eğer varsa koksidiyozdan şüphelenebiliriz. Resim çok net olmadığı için tam seçemiyorum. Yoksa da veterinerin dediği gibi sadece soğuk algınlığıdır...

Normal de hafta da 2 gün rohnfried BT Amin Forte
1hafta Entrobac 1 hafta da GERVİT-W veriyorum.

Birde bu vitamin düzeni fazla. Zira entrobac içinde de vitamin var. Yani 3 tane vitamin kullanıyorsunuz şuan. Haftada/10 günde bir gervit ve birde entrobac yeterli. Bt amin forteyi sadece tüy zamanı kullanın..

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
hocalara katılıyorum , ilave olarak kuşun kilosunu veterinerin kuruma dediği jilet göğüs durumu nedeniyle düzenli kontrol etmenizi öneririm.

neo terramycin kullanacaksanız ilaç verdiğiniz sürece kafesten kalamar kemiği , kum,
gaga taşı gibi kalsiyum kaynaklarını çıkarınız

Pastel

Forum Sakini
2. resim temiz görünüyor. İlk resimde arada kırmızımsı dışkılarmı var? Eğer varsa koksidiyozdan şüphelenebiliriz. Resim çok net olmadığı için tam seçemiyorum. Yoksa da veterinerin dediği gibi sadece soğuk algınlığıdır...

Birde bu vitamin düzeni fazla. Zira entrobac içinde de vitamin var. Yani 3 tane vitamin kullanıyorsunuz şuan. Haftada/10 günde bir gervit ve birde entrobac yeterli. Bt amin forteyi sadece tüy zamanı kullanın..
Hocam kırmızılar kızıl darı kabukları.
Hocam yazmayı atlamışım tüyden yeni yeni çıkıyor 3 haftadır tuydeydi akşam veteriner muayene ederken de epey tüy döküldü yorumlarınız için belki önem teşkil eder diye düşündüm.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Hocam kırmızılar kızıl darı kabukları.
Hocam yazmayı atlamışım tüyden yeni yeni çıkıyor 3 haftadır tuydeydi akşam veteriner muayene ederken de epey tüy döküldü yorumlarınız için belki önem teşkil eder diye düşündüm.

Yok darı kabuklarını ayırd edebiliyorum o kadarda değil :) Resimde işaretlediğim dışkıları kırmızımsı gibi gördüm ama değil sanırım siz yinede takip edersiniz..

IMG-20210223-WA0000.jpg

Pastel

Forum Sakini
Merhabalar
Dün akşam veterinere kestirdim tahta tünek kullanıyorum ağaç dallarından oyun parkları var