Kuş dışkısında yem

inurdilek

iyikus.com Üyesi
Kuşum iyi ve sağlıklıydı. İshali oluyordu bazen ama asla yem yoktu. Yumurta yedi sonra halsizleşti, akşamına da dal darı vermişler ama ağzı açıktı o dal darının. 1 gün boyunca çişinde olmaz heralde o dal darı. Neden var bilmiyorum. Ne hastalığı bu. 10 çişinde 3ünde 1 tane yem var. 3 damla triflucan verdim ağzına. Ne yapmalıyım? Veterinlere güvenmiyorum

Merhaba, dışkıdan görsel ekler misiniz? Bir çok açıdan bakmak lazım. Bayat yemler de dışkı ile atılabilir sindirim işlemini tamamlamadan.

Oyla 0
İstanbul veteriner klinğine götürdüm, kuşumda testis büyümesi, karaciğer ezilmesi, yağlanma, tiroid kisti, bütün hava keselerinin kapanması var. Kalbi üst sınırdaymış büyümek üzere. El bebek gül bebek baktık, eksiksiz baktık. Nasıl bu halde geldi anlamıyoruz. Röntgeni hiç iyi çıkmadı.

Oyla 0
Bir de eşinden, arkadaşlarından ayırın asla sesini bile duymasın dedi. Yuvalığı yok, başka kafese koyduk, çok strese girdi. Durumu iyi gözükmüyor diyorlar. O zaman bu ilaçlar ile neden haşat edeceğim anlamadım. Levatron, omegamix, mch, georal, pelet yem, a21, bebelac ama ne varsa verdi. Zaten şırınga ile vermeyi de beceremiyorum. Kuşum yıpranacak diye ödüm kopuyor, nasıl bu halde geldi aklım almıyor. Benden iyi hayat yaşatıyordum resmen.

Oyla 0
Bir de eşinden, arkadaşlarından ayırın asla sesini bile duymasın dedi. Yuvalığı yok, başka kafese koyduk, çok strese girdi. Durumu iyi gözükmüyor diyorlar. O zaman bu ilaçlar ile neden haşat edeceğim anlamadım. Levatron, omegamix, mch, georal, pelet yem, a21, bebelac ama ne varsa verdi. Zaten şırınga ile vermeyi de beceremiyorum. Kuşum yıpranacak diye ödüm kopuyor, nasıl bu halde geldi aklım almıyor. Benden iyi hayat yaşatıyordum resmen.
Öncelikle çok geçmiş olsun. Durumunuza üzüldüm inşallah en kısa sürede iyileşir minik.
Verilenlerde levatron ve sanırım mch ilaç sadece. Mch den emin değilim. Diğerleri takviye gıdalar ve hepsi iyi takviyeler(bebelac hariç). Kullanırken şüpheye düşmeyin. Bu dönemde yıpranacaklar nasıl vericem zorlayamam vs gibi düşüncelere girebiliyoruz ama hepsi onların Sağlığı için. En fazla ilaçlar takviyeler bitene kadar sıkıntı çekecekler. Sonrasında iyileşirse eğer mutlu bi hayat sürecekler. Bunu onun iyiliği için yaptıgınızı düşündüğünüzde ve başka çözüm yolunun olmadıgını bildiğinizde içiniz biraz olsun rahatlayacaktır. İyileşsin yeterki 1 ay biraz sıkıntılı geçsin. Tekrardan çok geçmiş olsun

Oyla 0
Çok geçmiş olsun. Tez zamanda eski sağlığına kavuşur umarım. Ürünlerin söylendiği şekilde kullanmanizda fayda var. Çoğu @Yumoş un dediği gibi çoğu ürün ilac değil

Oyla 0
Teşekkür ederim umarım hayata tutunur ve eşiyle eski düzenine döner çünkü dışarıdan çok mutlu gözüküyor. Maskeliyor kendini dediler, veterinere götürmesek anlamamız imkansızdı.

Oyla 0
Bunlar

Ekli dosyalar

• IMG-20211208-WA0014.jpg
    IMG-20211208-WA0014.jpg
    407.7 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG-20211208-WA0012.jpg
    IMG-20211208-WA0012.jpg
    415.3 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG-20211208-WA0013.jpg
    IMG-20211208-WA0013.jpg
    502.1 KB · Görüntüleme: 16
Oyla 0
İstanbul veteriner klinğine götürdüm, kuşumda testis büyümesi, karaciğer ezilmesi, yağlanma, tiroid kisti, bütün hava keselerinin kapanması var. Kalbi üst sınırdaymış büyümek üzere. El bebek gül bebek baktık, eksiksiz baktık. Nasıl bu halde geldi anlamıyoruz. Röntgeni hiç iyi çıkmadı.
Türkiye'deki ve dünya genelindeki kuşların çoğu maalesef bu kondisyonda. Burada benim kuşum çok sağlıklı ben bu işin piriyim diyen birisinin kuşunun röntgeni çekilse maalesef ki onda da bu tarz problemler olacaktır. Toplum olarak yanlış bakıyoruz.

Oyla 0
Kesinlikle. Ben en iyi yemi verdiğim, sürekli ilgilendiğim dışarı çıkardığım için iyi bakıyorum sanıyordum. Meğersem çiftleşmemesi lazımmış haberim olmadığı için gidip eş aldım. Hakkına girdiğimi düşünüp vicdan azabından su bile içemiyorum. Kısacık ömrü var ya da yok keşke hep mutlu yaşasalar

Oyla 0
Anlaşılamayan nokta her kuşun biricik, kendine has olması. Her kuş ortak bir sorun sergilese bile sebebi ya da dayanma, tepki gücü farklı olabiliyor. Bakım ve beslenme konusu da keza kuşu tanıyıp ona göre planlanıp yapılması gerektiriyor. İçsel durumlarda şahsi olarak yapabilecek bir şey olamıyor gözlemlerle. Davranışa döktüğü şeyleri anlamlandırabiliyoruz sadece. Umarım tez zamanda toparlar, bu süreçte panik yapmayınız.

Oyla 0
Bizde geçen gün istanbulvetteydik. Yanımızda bir aile daha vardı kuşları için gelmiş onlara da bebelac önerdiklerini duymuştum.?
Bize verdikleri ilaçlarda suyuna katılmadan direk verilecek. Elime alıp şırıngayla vermektense kaşıkla versem olur mu diye sordum daha da iyi olur dediler. Eğer kaşıktan bir şeyler içmeyi seviyorsa o şekilde deneseniz ?
İlaçlar şifa olsun inşallah, sağlığına kavuşsun yavrunuz ?

Oyla 0
kuşunuzu nasıl besliyordunuz kısaca bahsedermisiniz? (yem markası, ek besinler, meyve, sebze vb)

kuş düzenli olarak uçuyormuydu?

ilaveten toraks ve abdomende komple yağlanma ve böbreklerde hidronefroz var. kuş kaç yaşında?

Oyla 0