iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Kuş Tüylerinde Stres Belirtileri

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,880
Çözümler
36
Tepki puanı
10,522
Yaş
29
Konum
Ankara
Başlık için zorlandım işin aslı. Stres bar olarak geçiyor bu durum lakin dilimize çok anlamlı çevrilmiyor. Bu olay son zamanlarda araştırdığım ancak nadiren bilgi toplayabildiğim başlıklardan. Bu nedenle ek bilgilere erişirseniz mutlaka paylaşınız.

WhatsApp Image 2021-01-10 at 22.19.03.jpeg
Evcil kuşlarda stresin en yaygın fiziksel belirtilerinden biri, kuş tüyleri üzerindeki stres çubuklarının ortaya çıkmasıdır. Stres çubukları, kuş tüyünün şaftları boyunca yatay olarak uzanan küçük çizgilerdir. Bu çubukları, tüy genelinde saptamak zor olsa da, düşen tüyleri daima inceleyiniz. Bugün solda rastladığınız görsel sayesinde kuşumda stres çubukları olduğunu fark ettim. Bir kuşun çevresinde bir stres etkeni olduğunda, ne gibi sorunları olup olmadığına dair hızlı bir fikir vermeyebilir ancak gözlemlerle durumu analiz edebilirsiniz. Stres çubuklarının varlığı, bir kuşta tam olarak neyin yanlış olduğunu göstermez. Aksine, kuş sahiplerinin evcil hayvanlarının karşılaşabileceği potansiyel stres kaynaklarını aramaya başlamak için kullanabilecekleri bir işarettir.

Tüy stres çubuklarına ne sebep olur?​


Doğru beslenme eksikliği, tüy stres çubuklarına sebep oluyor. Bu nedenle, tüy dökme aşamasında kuşunuza her zaman fazladan gerekli takviyeleri vermelisiniz ki, tüy kaybından sonra normal hatlarına dönüşebilsin.

Tüy dökümü ve tüy gelişimi sırasında kuşun yaşamındaki herhangi bir stresli olaydan da çok kolay bir şekilde kaynaklanabilir. Tüy stres çubuklarına neden olabilecek bazı olaylar şunlardır:
  • Yeni bir kuşun alınması ve konum değiştirmesi,
  • Kuş kafesi ve konum değişiklikleri,
  • Tatile götürme durumları,
  • Bir arkadaşın kaybı,
  • Devamlı rahatsız edilme durumları,
  • Korkutma gibi gibi...
feather-stress-bars-491x420.png
 
Üst Alt