Kuş Yetiştiricilerinden Öğrendiğim İpuçları

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
4,524
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuş Yetiştiricilerinden Öğrendiğim İpuçları
Muhabbet kuşu beslemeye ilk başladığımda (modern görünümlü İngiliz muhabbetkerden bahsediyorum yani show jumbo dedikleri), diğer yetiştiricilerin bana söyledikleri, bol araştırmalarım ve süreçte öğrendiğim şeylerin bir listesini yapmaya başladım. Bu da başarılı bir yetiştirme programının bir parçası olarak önemli bir detaydı. Herkesin size söylediği şeyler doğru olmayabiliyor, kuştan kuşa, üreticiden üreticiye farklılıklar gösterebiliyor. Aşağıda paylaşacağım deneyimler kural gibi görülmemesi gerekir ama faydası olacağına eminim. Bunlar sadece ilgililer için paylaştığım öğrendiğim ve deneyimlediğim şeyler.
 1. Yetiştirme programınızda cinnamon yani tarçıni kuşlar kullanın. Bu daha yumuşak tüy yapısı ve ton ekleyecektir.
 2. Programınızda opal kanatlı kuşlara ihtiyacınız var, opallerin daha büyük ve daha fazla gösterişli lekeleri var, eğer işin ucunu kaçırırsanız kafesi opal kuşlar saracaktır. :D
 3. Başlarken normallerden başka hiçbir şey üretmemelisiniz. Normal griler, gri yeşiller, gök maviler vb. Renk için üretmeye başlarsanız, ihtiyacınız olan ya da aklınızda ki kalite ve boyutta yavrular alamazsınız. Yüksek kaliteli ya da vasıf diyelim, kuşlara sahip olduğunuzda seçtiğiniz herhangi bir renk kuşuyla eşleyebilirsiniz. Bu sayede gelişmeler başlayacaktır.
 4. Rastgele kuş satın almayın, sevdiğiniz şeyi bulun ve kuş satın aldığınız yetiştiricilerin sayısını birkaç yetiştirici ile sınırlı tutmayın. Bir kan hattı oluşturmak için farklı özelliklere sahip kuşları eşlemek sizi daha ileriye götürecektir.
 5. Kuşlarınızı bir yaşına kadar satmayın, on sekiz ay olana kadar büyürler, ancak bir yıl boyunca kuşun hangi potansiyele sahip olduğunu görebilirsiniz ve bu sürece şahit olmak olağan üstüdür.
 6. Dişi kuşlarınızı saklayın, dişiler iyi bir programın anahtarıdır.
 7. İnce, küçük dişiler genellikle büyük show dişilerden daha iyi yetiştiricilerdir, büyük boyutlu kuşlar ara sıra sıkıntılar yaratabilirler, üreme oranları daha seyrek olabilir (bu demek olmuyor ki küçük kuşta sorun yaratmayacak. İyi bir seçimle sorunları azaltmak gerekiyor.).
 8. İyi bir akıl hocası bulun, iyi bir akıl hocasına sahip olmak büyük bir fark yaratabilir. Forum sitelerinde takılın, yeni bilgiler öğrenin ve öğrendikçe paylaşın. Bir akıl hocası, kuşları daha ucuza almak için kullandığınız biri olmasın. Yardım ve tavsiye için bir rehber seçin.
 9. Kuşlar hakkında yapabileceğiniz her şeyi öğrenin, sorular sorun, diğer besleme programları, yetiştirme programları hakkında bilgi edinin.
 10. Kuş mutasyonları ve olabilecek diğer varyeteler hakkında bilgi edinin.
 11. Sadece nasıl bir yaşam alanı oluşturduklarını, ne ile beslediklerini, nasıl bir ortamda kuşlarını tuttuklarını ve kullandıkları sağlık / bakım ürünlerini görmek için üreticilerle irtibat halinde olun, üretimhane gezin.
 12. İyi bir beslenme programı, kuş yetiştirmenin ve üretmenin altın kuralıdır. Fark yaratacaktır. Yem kalitesi ve miktarlar önemli olduğundan ucuza kaçmayın. Unutmayın ki onların sağlığını etkileyen en büyük etmen sunulan gıdalardır. Kaliteli tohum, vitaminler, yumuşak yiyecekler, takviyeler gereklidir.
 13. Bazı dişiler tabanda zaman geçirmeye meyillidir. Bu yüzden seçim yaparken Türek üzerinde duran dişileri tercih edin. Ebeveynleri taklit etmeyi sever yavrular ve sağlıklı olan tünekte durmasıdır.
 14. Benekli kafa yapısı olan kuşlara dikkat etmek gerekiyor. Çekinik olmasına rağmen farkında olmadan yayılabilir ve önlemek güçtür.
Zamanla ilavelerle sizlere sunmaya devam edeceğim.
 
Üst