Kuşlar için Grit Kum Gerçekten Gerekli mi?

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,196
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlar için Grit Kum Gerçekten Gerekli mi?
Basitçe söylemek gerekirse, hayır. İspinozların ve bir çok kuş türünün diyetinde kum gerekli değildir ve aslında sağlık sorunlarına neden olabilir.

Nedenini anlamak için önce hangi kumun ne olduğunu ve hangi amaçla hizmet ettiğini anlamak gerekir. Grit, yoğun, çözünmeyen, taneli, mineral bir materyal olarak tanımlanmaktadır. Normalde granit veya kuvarstan oluşan kum vücutta çözülür. İstiridye kabuğu ve ilgili maddeler kuş gövdesinde çözündüğü için gerçek kum ürünü olarak işlev göremezler.

Grit tartışılırken çözünebilen ve çözünemeyen olmak üzere iki tür olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Gritin çözünebilen formları; istiridye kabuğu, kireç taşı, alçıtaşı ve mürekkep balığının iç kabuğudur. Çözünebilen grit kuşun sindirim sisteminde asitler tarafından çözülür, bu nedenle sindirim kanalında birikme veya bir tıkanma tehlikesi yaratmaz. Eridiğinden tane yemlerin öğütülmesine ya da sindirilmesine çok az katkıda bulunmaktadır. Diğer yandan başta kalsiyum olmak üzere bir kısım mineral kaynağı olarak görev yaparlar.

Çözünmeyen grit genellikle silis yapısında olup ve boyutları kumdan küçük çakıl büyüklüğü kadar değişebilir. Çözünmeyen grit taşlıkta kalır ve yemin mekanik öğütülmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Fazla tüketimi kuşlar için sakıncalı olduğundan gözlem yapılmalıdır.

Grit'in amacı, bütün, sağlam tohumların sindirimine yardımcı olmaktır. Bu taneler, sindirim enzimlerinin buna karşı nispeten etkisiz olduğu kadar inert olan lifli bir kaplama (genellikle kabuk veya kabuk olarak adlandırılır) içerir. Kuşun ventrikülünde, kum bütün tohumların öğütülmesine ve sindirim enzimlerinin etki edebileceği bir substratın sağlanmasına yardımcı olur. Sadece bütün, sağlam tohumları tüketen kuşlara, kum gerektirir. Bu kuşlara örnek verecek olursak; güvercinler, serbest gezen kuşlar ve tavuklar gibi benzeri türler ve deve kuşları, doğal olarak tahıl yediği için ve bütün yemler yediği için gereklidir. Kumru ve güvercinler tohum kabuklarını kırmadan yediklerinden grit verilmesi gerekir. Diğer yandan, evcil kuşlar genel olarak kolay sindirile- bilen pelet yemler ya da kabuğu soyulmuş tohumlarla beslendiklerinden grite gereksinimleri bulunmamaktadır.

Normal, sağlıklı ötücü kuşların diyetlerinde kum gerekli değildir çünkü tohumun lifli kabuğunu çıkarırlar ve sadece çekirdeği alırlar. Çekirdek, bu kuş türlerinin vücutlarında grit kum olmaksızın sindirim enzimleri tarafından kolayca etkilenir . Bu nedenle kum, ispinozlar için gerekli değildir. Dahası, kanarya ile yapılan bir çalışmanın (ispinozlarla yakından ilişkili) gösterdiği gibi, kanaryaların birine çözülebilir "grit" verilmiş, bir diğerine ise verilmemiştir. Birbiriyle erişimi olmayan bu iki kanarya grubu arasında anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Ek olarak, bu çalışmada gritin, yemin sindirilebilirlik değerleri üzerinde hiçbir etkisi olmadığı tespit edilmiştir.

Grit kullanılması dengesiz ve yetersiz bir beslenme rejiminin eksikliklerini karşılamış olmayacaktır. Dengeli ve uygun gıdaların sindirimi önem arz eder. Hayvanın aynı zamanda meyve ve sebzeler içeren, kolayca sindirilebilen, besin değeri açısından dengeli bir diyetle beslenmesi daha önemidir.

Çoğu otoriteler papağanlar, muhabbet kuşları, cennet papağanları gibi sağlıklı papağangillerin grit ihtiyaçları olmadığı konusunda hem fikir-dirler. Bazı çalışmalar kanarya, ispinoz gibi serçegillerin çözünebilen grit kullanmalarının bir davranış biçimi olduğunu ya da besinlerin sindirimlerinde ihtiyaç duyduklarını ortaya koymuştur. Tane yemle beslenen kanarya ve ispinoz gibi serçegillere birkaç haftada bir, çok az miktarlarda sadece çözüne-bilen grit verilebilir.

Grit, yalnızca ötücü kuş türlerinin diyetinde gerçek bir değere sahip değildir, aynı zamanda sağlık sorunlarına yol açabilir. Bazı kuş türleri çok fazla kum tüketir ve bundan etkilenir veya diğer sindirim rahatsızlıklarından muzdarip olur. Bu gastrointestinal etkiler, en sık sağlık problemleri veya iştahsızlıktan muzdarip kuşlarda gelişir ve çok miktarda kum alırlar. Algılayabildiğimiz fayda ve risklerinden dolayı grit kumun doğaçlama olarak istenildiği gibi kullanımından kaçınmalıyız.2700

Gritle ilgili olası sorunlar nelerdir?

Bazı kuşlar, özellikle papağangiller eğer bulabilirlerse / verilirse çok fazla grit yiyebilirler. Bu sindirim sisteminin tahrişine ya da kursak, bezli mide veya taşlıkta tıkanmaya neden olabilir. Dengesiz veya yetersiz bir diyetle verilen kuşlar beslenme ihtiyaçlarını karşılamak, fiziksel doyumu sağlamak için çok fazla grit tüketebilirler.

Eğer grit veriliyorsa aşağıdaki noktalara gözden kaçırılmamalıdır.

  • Grit gaita ile kirleneceğinden kafes zeminine konumlanmamalıdır.
  • Kolayca, aşırı tüketileceğinden devamlı yemlikte grit bulunmamalıdır.
  • Eğer kuşun aşırı bir grit tüketimi söz konusu ise bir hekim tarafından incelenmelidir.
  • Odun kömürü/ tıbbi kömür grit olarak kullanılmamalıdır. Kömür A, B2 ve K gibi bazı vitaminleri bağlayabilir. Eğer kuşun grit ihtiyacı olduğu düşünülüyorsa karar hekime danışılarak verilmelidir.
  • Dengeli ve yeterli beslenen papağangillerin grite ihtiyaçları yoktur.
  • Serçegillere çözünebilen gritten sınırlı miktarda verilmelidir.
 
Son düzenleme:

Ümit T.

Yazar
Katılım
18 Eki 2019
Mesajlar
1,020
Puanları
268
Yaş
32
Konum
İstanbul
Bu konuda benimle aynı fikirde olan bir kişi buldum sonunda :)

Kuş kumu kadar gereksiz birşey yoktur. Kuşların taşlığında (midede) birikir ve taşlıkta yem yerine daha çok kuş kumu olucağından kuşlarda yetersiz beslenmeye ve zayıflamaya yol açar. Ayrıca kumun büyüklüğüne bağlı olarak vücuttan atılması aylarca sürebilir. Aynı zamanda bu kumlar tozlu ve pistir buda başta koksidiyoz olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkarır. Lafın kısası faydasından çok zararı var ;)
 

Göker

iyikus.com Üyesi
Katılım
9 Eyl 2019
Mesajlar
20
Puanları
13
Konum
Ankara
Bilgilendirme için teşekkürler benim kafesde vardı akşam eve gidince bir daha kullanilmamak üzere çıkartıyorum.
 

Ümit T.

Yazar
Katılım
18 Eki 2019
Mesajlar
1,020
Puanları
268
Yaş
32
Konum
İstanbul
Grit özellikle kafes kuşları için insanlarca gerekli olduğu düşünülmektedir. Ancak fazla alındığında sindirim sisteminde grit pekliği ortaya çıkabilmektedir. İspinoz, saka ve kanarya iki ayda 2-3 tane grite ihtiyacı olabilir. Ancak muhabbet kuşu, sultan papağanı ve diğer papağanlar ihtiyaçları yoktur.

Vet. Hek. Dr. Kaya Demirözü
Evcil Kuşların Beslenmesi ve Diyet
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst