Kuşlar için Semiz otu diyeti

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

Kuşlar için Semiz otu diyeti

1200px-Portulaca_oleracea_MHNT.jpg
Facebook üzerinde denk geldiğim bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Yazıyı fazlaca düzenlemem gerekti çünkü dilimize çevrilmesinde problem vardı. Genel anlamda semizotunun kullanılması gerektiği konusunda paylaşımlarımız mevcuttu ancak bir deneyle bunu uzun soluklu kullanan birinin gözlemlerini sizlere ileteceğim.

-Son bir buçuk ay, bu sebzeyi kuşlarıma yumuşak mama ile (başka yapraklı sebze vermeden) kullandım ve davranışlarındaki gelişme ve değişimi gördüm.
1. Çok yakın bir zamanda (Eylül) kuşlarım kuluçka evresine geçtiler.
2. Kuşlar öncesinden daha keyifli görünüyorlardı.
3. Erkek ve dişi devamlı üreme halinde ya da o modda görünüyordu. Bu dönemde yaygın olsa da yine de sanırım ′′ semizotu′′ kullanımı hızı tetikliyor.
4. Tüyler daha parlak ve kuvvetli görünüyor.

Burada belirtmek gerekirse, geçen ay herhangi bir sentetik ilaç kullanmadım. Cal, multi Vit, Mineral bloğu bile yoktu kafeslerinde
Gözlemim:
Moringa (bize yabancı bir bitki, türkçe adını bilen mutlaka bildirsin)
gibi bence bu sebze kuşlarımıza çok faydalı
Besin değeri tabloda ki gibidir:

semizotu1.jpg
Bu sebzenin neden kuşlarınız için diğer sebzelerden daha iyi olduğunu anlarsınız inşallah.
Bir şeye dikkatinizi çekmek isterim. Yumuşak, taze semiz otu yapraklarında, bazı balık yağlarından daha fazla omega-3 yağ asidi bulunmaktadır. Bizlerin tüketimi içinde faydalı bir ürün olacaktır ayriyeten. Fakat bu ürün böbrek sorunu olan bizlerde, fazla tüketim durumunda zararları olabilir. Bazı sebzelerde doğal olarak bulunan oksalik asit, idrar yollarındaki oksalat taşları olarak kristalize olabilir.
Firoz Rıza

Son düzenleme:
Ayrica yapraklari biraz etli ve kitir kitir oldugunda asiri seviyor bizim oglan da. Hatta veremedigimiz ama gerekli olan besinleri yapragin arkasina saklayarak veriyor esim, isirdiginda araya kayniyor bazen.
Acik ara favorisi.
Benimki de mama yemiyordu. Toz mamayi arkasına sürüp verebilirim biraz biraz idare eder diye düşünüyorum siz böyle deyince.

Kurutulmuş Moringa'yı kuşlarımda bir yıldır kullanıyorum.

@Doğanay Y. sizi desteklemek için :

İlave bir alıntı.
Yazarı ve hazırlayanı : Petmarket

Mucize Bitki Moringa Oleifera

MORİNGA NE İŞE YARAR TR.png

Sütten 17 kat daha fazla Kalsiyum
Havuçtan 10 kat daha fazla A Vitamini
Muzdan 15 kat daha fazla Potasyum
Portakaldan 7 kat daha fazla C vitamini
Ispanaktan 25 kat daha fazla Demir
Etten %27 katı daha fazla Protein içermektedir.

Bir çok kuş üreticisinin özel olarak uzun süredir kullandığı Moringa belkide onların gizli sırlarından Moringa'nın özellikle çok iyi bir antioksidan olduğunu unutmamak gerekir. Kuşların tüm dış hastalık etkenlerine karşı bağışıklık sistemlerini korumaktadır. Ana vatanı Hindistan bölgesidir. Bu bitki çok yüksek bir enerji sağlar. Mide bağırsak ve sindirim sistemini koruyarak destekler. Çok iyi bir iltihap kurutucudur. Moringa Protein , Mineral, Amino asit bakımından çok zengindir.

hipwee-moringa-750x422.jpg

B2, B6 , C Vitamini , A vitamini ,Magnezyum,Kalsiyum,demir,bakır,Çinko ve Selenyum içerir.
Kuşlarınızın Mamalarının içerisine ekleyip kullanınız. 1 kg mama içerisine 15 gram ekleyebilirsiniz . Haftalık 3 gün kullanılması önerilir.

İlave bir alıntı.

Bir çok kuş üreticisinin özel olarak uzun süredir kullandığı Moringa belkide onların gizli sırlarından Moringa'nın özellikle çok iyi bir antioksidan olduğunu unutmamak gerekir. Kuşların tüm dış hastalık etkenlerine karşı bağışıklık sistemlerini korumaktadır. Ana vatanı Hindistan bölgesidir. Bu bitki çok yüksek bir enerji sağlar. Mide bağırsak ve sindirim sistemini koruyarak destekler. Çok iyi bir iltihap kurutucudur. Moringa Protein , Mineral, Amino asit bakımından çok zengindir.

B2, B6 , C Vitamini , A vitamini ,Magnezyum,Kalsiyum,demir,bakır,Çinko ve Selenyum içerir.
Kuşlarınızın Mamalarının içerisine ekleyip kullanınız. 1 kg mama içerisine 15 gram ekleyebilirsiniz . Haftalık 3 gün kullanılması önerilir.

Bu hindistanda da ne çok faydalı bitki varmış arkadaş :) Zerdeçalında anavatanı hindistan. Bu arada hindistanda hastalıklara yakalanma oranı oldukça azmış. Sebebinide bu tarz bitkilere bağlıyorlar...

İlave bir alıntı.

değerleri çok iyi. Yaprak tanıdık geldi ama düşündüğüm değil sanırım. Detaylı bir araştıracağım

Semiz otu hakkında bende bir kaç şey ekleyeyim.

Semizotu Nedir?
Latince adı Portulaca oleracea olan bu şifalı bitki ülkemizdeki birçok yörede farklı isimler ile adlandırılır. Gaziantep yöresinde pirpirim, Adana da soğukluk adları ile anılırken, purslane, semizebe gibi farklı isimler ile de anılır. Ayrıca semiz otu olarak yazan kişiler de vardır. Kalorisi çok düşüktür. Omega 3 yağ asidi içerir. Yaprakları da gövdesi de kuşlar tarafından sevilerek tüketilir. Aynı zamanda ıspanak yada ebegümeci gibi mamalara da az miktarda katılabilir. Oldukça besleyici bir sebzedir. A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini yüksek miktarda bulundurur. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, demir ve bakır gibi mineralleri de içerir. Bitki, sarı, pembe ya da kırmızı renkte çiçekler açabilir. Dağlarda, bayırlarda kolaylıkla rastlanabilen bir bitkidir. Yetiştirilmesi de oldukça kolaydır. Saksıda yetiştirilebilir.

Semizotu Faydaları Saymakla Bitmiyor

Bu leziz bitkinin sağlık açısından birçok faydası vardır. İşte semizotu faydaları:

1. Potasyum içeriği nedeniyle dolaşım sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar.
2. Kan şekerini düzenlemeye yardım eder.
3. Enerji verir.
4. İyi bir antioksidan kaynağıdır.
5. Anemi yani kansızlığı önlemeye yardım eder.
6. Kan basıncını düzenler.
7. Kasları güçlendirir.
8. Böbreklerdeki kumları ve taşları dökmeye yardım eder.
9. Kalp sağlığını destekler, kalp dostudur.
10. Kansere karşı da koruma sağlar. Özellikle ağız ve akciğer kanserine karşı da korur.
11. Cilt güzelliği sağlar.
12. Sindirim sistemini rahatlatır. Kabızlığı önlemeye yardım eder.
13. Soğuk algınlığına karşı da koruma sağlar.
14. Karaciğere de yarar sağlar.
15. Kolesterolün düzenlenmesine yardım eder.
16. Beyin gelişimini düzenler.
17. Semizotu demir eksikliği sıkıntısı olanlar için oldukça besleyicidir. Demir içeriği ile kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Bunun dışında kan şekerini düzenler ve tansiyon üzerinde oldukça etkilidir. Vücuda enerji veren semizotu aynı zamanda kişinin metabolizma hızını ikiye katlar. Dolayısıyla kilo verme hızınızı arttırır.
18. Gut hastalığı, gastrit, felç riskini düşüren semizotu aynı zamanda kanser türlerinden korunmanızı sağlar. Bağışıklığı güçlendiren bitki ile gribal enfeksiyonlara yakalanmanız oldukça zordur. Ayrıca idrar yapamama sorunu olanlara da iyi gelmektedir. Çocuklarda beyin gelişimini destekleyen semizotu ayrıca kabızlığın da önüne geçmektedir. Böbreklerde kumlanmayı önler, taş dökmeye yardımcı olur. Hemoroide karşı etkilidir. Kasları güçlendirir.
19. Balık kadar omega 3 içeriğine sahiptir. Bu nedenle balık sevmeyenler omega 3 ihtiyacını semizotundan karşılayabilirler. Balık yağının içinde bulunan asitler ve yağlar semizotunun içinde de bulunmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak semizotu yediğinizde balık açığını kapatabilmeniz mümkündür.
20. Kemikleri güçlendirir. Semizotu yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerir. Doğal bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. İçerdiği kalsiyum sebebiyle dişlerin ve kemiklerin güçlenmesine yardım eder.

Semizotu Zararları Nelerdir?
Bilinen büyük bir zararı olmamak ile birlikte aşırı miktarda tüketilirse C vitamini kaybına ve ishale yol açabilir.

İşte bu şifalı bitkinin sağlık açısından bu kadar çok faydası vardır. En basitinden kuşların kafeslerine asarak veya mamalarına karıştırarak sunabilirsiniz.

Detaylı besin değeri;
1618478451240.png
1618478497050.png