Kuşlar neden frekans sesinden korkar?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan MiniKuş
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

MiniKuş

Veteran
Arkadaşlar kuşum alttaki frekans videosunun orta kısımlarını dinletince
saklanacak yer arıyor ve korkuyor ve hızlıca nefes alıyor.

Bunun nedeni nedir?

Son düzenleme:
İnsan 20 hz ile 20000 hz arası sesleri işitebilir.

Bu oranın muhabbet kuşlarında 400 hz ile 20000 hz arasını kapsadığı söylenmektedir.

Tabi bu durum kuş türlerinde çok farklılıklar göstermektedir. Farklı bir açıdan değerlendirirsek durumu; insan çıkan herhangi bir sesi tek nota olarak algılayabilir, buna karşın kuşlar bu sesi sekiz nota olarak algılayabilirler. Bu başka konu tabi:)

Gelgelelim neden korktuğu konusuna:)

Şimdi bu tür seslerin merkezi sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiler doğurduğu gözlemlenmiştir. ( detaylıca araştırmak gerek )

Böyle bir etkisi olsun olmasın, bu tür sesler rahatsız edicidir. Sadece hayvanlarda değil, insanlarda da aynı tepkileri alabilirsiniz.

Üstelik bahsi geçen muhabbet kuşudur. Olabildiğince hassas. Ortamında olağan dışı bir hareket bile gözlemlediğinde rahatsız olabilen bir tür...

Bu tür sesler muhabbet kuşunda olduğu gibi, birçok canlıyı rahatsız edebilir, strese sokabilir.

Açıkçası beni bile sinir etti:) :)

Kuşu nasıl etmesin:)

Benim anlamadığım, bu nasıl bir deneydir, yazık kuşa yahu:D

Oyla 0
Şu ana kadar duymadıkları, aşina olmadıkları sesler, hayvanları strese sokabilir. Mevzu burada bu frekans sesi değildir esasen. Bu da başka bi konu:)

Oyla 0

Bu oranın muhabbet kuşlarında 400 hz ile 20000 hz arasını kapsadığı söylenmektedir.

Tabi bu durum kuş türlerinde çok farklılıklar göstermektedir. Farklı bir açıdan değerlendirirsek durumu; insan çıkan herhangi bir sesi tek nota olarak algılayabilir, buna karşın kuşlar bu sesi sekiz nota olarak algılayabilirler. Bu başka konu tabi:)

Şimdi bu tür seslerin merkezi sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiler doğurduğu gözlemlenmiştir. ( detaylıca araştırmak gerek )

Böyle bir etkisi olsun olmasın, bu tür sesler rahatsız edicidir. Sadece hayvanlarda değil, insanlarda da aynı tepkileri alabilirsiniz.

Üstelik bahsi geçen muhabbet kuşudur. Olabildiğince hassas. Ortamında olağan dışı bir hareket bile gözlemlediğinde rahatsız olabilen bir tür...

Bu tür sesler muhabbet kuşunda olduğu gibi, birçok canlıyı rahatsız edebilir, strese sokabilir.

Aslında denemedim. Kuş odada üstümde duruyorsu internetten birden açınca farkettim korktuğunu. Hemen enseme kaçtı zaten duyunca.

Oyla 0

Bu arada çok teşekkürler uzun yazınız için. Merakımı giderdiniz. Kaç saattir düşünüyordum. Yalnız bende bu frekans sesi bağımlılık yaptı nedense. :D

Oyla 0
Uzaylılar tarafından kaçırılan insanlar benzer düşük frekans seslerine maruz kaldıklarını ifade ediyorlarmış. Odiometri testlerinden alışık olanlar yadırgamaz bu sesleri ama dikkat ederseniz 10 Mhz üzerinde insan artık hiç bir şey duyamıyor ama kuşlar ve diğer canlılar duyuyor. Canlıların rahatsız olduğu ve iç kulak yapılarının (yaradılıştan ötürü) dayanamadığı sesler var. Köpek, koyun, kuş ve yarasa gibi canlılarda bu frekans değerleri farklı. Siz belki de kuşların tahammül sınırını farkında olmadan yakalamışsınız. Çok korkutmamak lazım sonra kuşunuz sizden soğur.

Oyla 0
Normalde gunluk hayatta sesler bir kakafoni icerisinde. Tamamen kaotik bir durumda oldugu icin canlilar bu gurultuyu, bu karmasayi beyinlerinde blokluyorlar. Duymamaya alisiyoruz yani kisacasi.

Fakat belli basli duzenler icerisinde duzensizlik, ve tamamen duzensiz seyler icindeki duzenler; Patternleri kirarlar. Ornegin tamamen duzenli yerlestirilmis bir banyo seramiklerinde iclerinden sadece birinin renginin farkli olmasi. veya tamamen sekilsiz bulutlar icerisinden sadece birinin kalbe, tavsana vs benzemesi gibi. Canlilar icgudusel olarak bu "farkli" durumlari tespit etmeye programlidir.

Simdi bu videoda haliyle baslardan baslayip tizlere dogru giderek artan bir frekansta ses gelirken bir anda normalde duymaya alistigimizdan farkli, tamamen duzenli olarak artan ve ayni seviyedeki bir ses oldugunda bir anda "bilinmeyen" le karsilasmis oluyoruz. Siz kaynagini ve sebebini bilmenize ragmen rahatsiz olabilirken, bunlardan bihaber bir hayvan elbette farkli tepki verebilir.

Bir de bu konudan ayri baska bir fenomen var. O da insanin tirnaginin kara tahtada yaptigi sesten rahatsiz olmak, porselene catal surtmesi vs gibi belli periyotlarda titresim gosteren seylere tepki gostermesi.
Ornegin bizim kus "La" sesine karsi bu tavri gosteriyor, ister gitar teli olsun, ister telefonda bekleme sinyali, veya baska bisey, bunda hafif hafif gozleri seyiriyor, kanatlarini titretiyor, rahatsiz oldugunu belli ediyor. La sesi 440hz dir, videoda ortalarda dediginiz bolge de 400-650 arasina denk geliyor sanirim, mid ler olarak adlandirilabilecek yer. Direkt belli bir aralik da bunu tetikliyor olabilir ustte yazdigim sebebe ek olarak.

Oyla 0
Yahu benim bile şuanda bunu dinlerken beynime ufaktan ağrı girdi kuş napsın :D

Oyla 0