Kuşlara Yeni Yiyecekleri Yemelerini Öğretmek

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
4,327
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlara Yeni Yiyecekleri Yemelerini Öğretmek
Birincisi ve en önemlisi, hasta olan bir kuşun diyetini asla değiştirmeye çalışmayın; Bu beslenme değişikliği sürecinde hastalanırsa eğer, yemeye istekli olduğu yeme geri dönüş sağlamalısınız. Kuş iyileşene kadar bu yeniliği erteleyin. Aynı şey, çok fazla strese maruz kalan her kuş için de geçerlidir (yani, ortam değişikliği, yeni kafes, yeni sahip, aşırı sıcaklar, yeni kafes arkadaşları gibi gibi). Genellikle kuşlar yeni gıdaları merak ederler fakat kuşkuyla yaklaşırlar. Bu nedenle yeni sunulacak ürünlerde deney yapmadan önce kuşlarınızın aşina durumunu gözlemleyin. Örneğin yem kabının içine küçük bir miktar konulabilir, alışık olduğu düzende servis edilebilir. Aşağıdaki tekniklerin birçoğu bu prensibi temel almaktadır ve kuşların, diğer ürünleri tüketimini teşvik etmek için yeni gıdalar ile tanıştırmayı amaçlamaktadır.

2699

Adım Adım Yeni Yiyecekleri Sunmak
  • Yeni yiyeceklerin boyutunun, kuşların onları rahat tüketmesini sağlayacak kadar küçük olduğundan emin olun.
  • Yeni yiyecekler vermeye başlamak için önce onları kuşun normal yemlerine karıştırın.
  • Başlangıçta, günlük olarak tüketilen tohum miktarını (1 kuş için iki yemek kaşığı), kuşun normalde bir günde tükettiğinin % 75'i ile sınırlandırın. Diğer % 25'i yeni yiyecek olmalıdır. Bu şekilde kuş açlıktan ölmeyecek, yeni yiyecekleri aç olduğu için tatmak isteyecektir. Yeni yiyecekleri zamanla yavaş yavaş arttırarak tam alışma sağlayabilirsiniz. Tabi her yeni gıdayı seveceği anlamına gelmiyor. Denemeler yaparak liste çıkartabilirsiniz.
  • Her ne eklenirse eklensin, kuşun yemi her zaman bulunmalıdır kafeste.
  • Eğer kuluçkada değillerse, bazı geceler yemlikleri çıkartın ve iştahlarının en iyi olduğu sabahları yeni yiyecekleri sunun.
  • Kuşları tohum yemekten, sebze yemeye ve diğer etli yiyeceklere geçirmek için filizlenmiş tohumlar vermeyi deneyebilirsiniz.
  • Zaten yeni yiyecekleri yiyen ve sunulanlara ilgili en az bir kuşunuz varsa, yeni yiyeceği henüz örneklememiş olan kuşların o kuşu izleyerek yiyeceğini görebilirsiniz. Aynı şekilde aksesuar kullanımı ve banyo içinde geçerlidir bu. O kuşunuz diğer kuşlar için "öğretmen" niteliğinde olacaktır.
  • Kuşlar için pişmiş çiğ yiyecekler (örneğin havuç) verebilirsiniz. Sunumunu yaparken soğuğa yakın ılık olması gerekir.
  • Yiyecekleri daha çekici göstermek için geniş, sığ tabakları kullanmayı deneyin.
  • Kuş zaten belirli bir yumuşak yiyecek yerse (örn. Yumurta karışımlı mama, yavru yemleri gibi), kuş başka yiyecekleri kabul etmeye başlayana kadar içine yeni yiyecekleri veya vitamin tozunu karıştırabilirsiniz.
Yapılan gözlemlerde kuluçkada olan kuşların yavruları beslemek için yeni yiyeceklere daha çok yönlendikleri gözlemlenmiştir. Onlar için taze ve zararlı olmayan gıdalar sunarak sevmelerini ve bebeklerini beslemelerine katkıda bulunabilirsiniz. Bu süreçte içeriği zengin yumurta mamaları büyük önem taşımaktadır.

Hepsi başarısız olursa, 24 saat boyunca sadece yeni yiyecekleri sunmayı deneyin. Ardından, tanıdık yiyecekleri birkaç gün boyunca geri verin. Bu yöntem bir kaç defa tekrarlanabilir. Bu yöntem, tanıdık gıdanın yenileriyle değiştirildiği kukuletalılarda yapılan bir çalışmaya dayanmaktadır. 48 saat içinde kuşların % 90'ı yeni yemeği denediği, ancak kalan %10, yeni gıdaları daha fazla maruz kaldıktan sonra bile denemediği gözlemlenmiştir. Tanıdık yiyecekler, yeni yiyecekleri denemeyen %10'a geri verildi ve 2 hafta sonra tekrar alındı ve yeni yiyeceklerle değiştirildi. Bu kez, % 90'ı yeni yemeği yediği gözlemlenmiş oldu. Görünüşe göre her tekrarlanan değişimde, ne sıklıkla maruz kalırsa kalsın aynı oranda reddetme ile sonuçlanmıştır.

Lütfen zorla yedirmek için kuşlarınızı açlıkla sınamayınız. Sizden daha inatçı olabilirler ve bu hatanız, onların canıyla sonuçlanabilir!
 
Üst