iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Kuşlarda Antibiyotik Kullanımı

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,921
Çözümler
36
Tepki puanı
10,576
Yaş
29
Konum
Ankara
Kuşlarda Antibiyotik Kullanımı Hakkında
Konuya başlamadan önce hatırlamamız gereken birkaç şey var. Antibiyotikler kuşlarda koruma amaçlı ve periyodik olarak asla kullanılmaması gereken bir ilaçlardır. Vitamin ve gıda takviyeleri düzenli aralıklarla verilebilir,ancak antibiyotiğin kuşa sık sık verilmesi kuştaki bakterilerin güçlenip ilaca direnç kazanmasına ve hesapta olmayan rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Yine aynı şekilde bu tip ilaçların yan etkileri karaciğer ve böbreklerin tahribatına neden olmaktadır.
Kuşların metabolizması memelilerden çok daha fazla hızlıdır. Bu da demektir ki ilaç vücuttan hızlı şeklide atılır. Bu yüzden sık sık verilen dozajlar tedaviden maksimum şekilde faydalanılmayı sağlar. Tedavi en fazla 7 gün sürmelidir. İkişer üçer gün verip ilacı kesmek bir fayda sağlayamayacaktır. Acil durumlarda antibiyotikler ve diğer ilaçlar hayat kurtarıcı bir role sahiptir fakat çözümün sadece bir bölümüdür. Problemi komple ortadan kaldırmak çok daha önemli bir konudur. Kuşlarda ortaya çıkan hastalıkların nedeninin % 90'ı mikrop bulaşan içme suyu, kirli kafesler ve yiyecekler sonucu oluşmaktadır.

UYARI
KUŞUNUZUN HASTA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİLİP BİLMEDEN ANTİBİYOTİK KULLANIMI İLERDE ÇOK DAHA CİDDİ SONUÇLAR DOĞURABİLMEKTEDİR. HER HASTALIĞIN İLACI FARKLIDIR VE TAM OLARAK NEDENİNİ BİLMEDİĞİNİZ BİR HASTALIK İÇİN İLAÇ KULLANDIĞINIZDA ÇOK KISA SÜREDE KUŞUNUZU KAYBEDEBİLİRSİNİZ. BU YÜZDEN MUTLAKA BİR VETERİNERE DANIŞMALISINIZ.
 
Üst Alt