Kuşlarda Doğru Aydınlatmanın Önemi

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,170
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlarda Doğru Aydınlatmanın Önemi
Dış mekanda yaşayan kuşlar için aydınlatma ihtiyacı yoktur lakin iç mekanda kuş besleyenler için mutlaka uygun bir ışıklandırma sistemi düşünmesi gerekir.
İç mekan aydınlatmasının altın kuralı, güneşin doğal aydınlatmasını mümkün olduğu kadar taklit edecek ürünlerle iç mekana uyarlanmasıdır. Bugün, pratik amaçlar için "tam spektrumlu" flüoresan aydınlatma ve elektrikli zamanlayıcılar kullanılarak doğala en yakın ayarlamayı yapabilirsiniz. Aynı şekilde pencere yakınına kafesleri yerleştirerekte çözüm elde edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken cereyandan ve sıcak aylarda kuşlara gün ışığının direk maruz kalacağı durumlardan uzak tutmanız gerektiğidir. Her ne olursa olsun kuşlar için mutlaka gölge alanlar oluşturmanız gerektiğidir. Bu nedenle ışık sistemi kurarken buna da dikkat etmelisiniz.
2679

Yıl boyunca her gün açılabilen bir pencereye yakın olma lüksüne sahip olmayan kuşlarda, etkili aydınlatmaya yardımcı olmak için tam spektrumlu bir floresan ampul ve zamanlayıcı satın alınmalıdır. Zamanlayıcı gün doğarken açmalısınız ve gün batımında kapatmak için ayarlamalısınız. Periyodik olarak (yaklaşık 3-4 haftada bir) zamanlayıcı mevsimsel olarak değiştikçe zaman ayarı tekrar yapılmalıdır.

UV ışığını sağlamak için tam spektrum floresan aydınlatma kullanılması, en az üç ana nedenden dolayı önemlidir:
  1. UV, kuşlar için D vitamini sağlamakla birlikte, sağlıklı kemikler, tüy kalitesi, ve iyi bir verimlilik için gereklidir. Ayriyeten takviye olarak mutlaka D vitamini vermeniz gerekir. Tek başına yeterli olmamaktadır.
  2. Her ne kadar insanlar UV ışığını göremeseler de, kuşlar belirli UV dalga boylarını görebilirler ve UV'nin sağlanması, eş seçimini etkilemektedir ve uygun adayın seçilmesini sağlamaktadır.
  3. Bazı kaynaklara göre, UV içeren ve menekşe dalga boylarında zengin olan ışığın sağlanmasının, yavruların "cinsiyetlerini" dengeleyebileceğini ve daha fazla dişi yavru yakalandığını öne sürmektedir. Buna karşılık kırmızı-zengin, akkor ışık, erkeklerde daha yüksek oranda eşleşme isteği ve kuluçkadan çıkacak yavrularda erkek dağılımının arttığı gözlemlenmiştir.

Tam spektrum olduğu iddia edilen tüm ampuller aslında aradığımız olmayabilir. Kuşlarınız için kullanılacak bir flüoresan seçerken, aşağıdaki bilgileri aklınızda bulundurmanız gerekebilir. Öncelikle, bir "tam spektrum" floresan ampul satın aldığınızdan emin olmalısınız. "Geniş spektrumlu" bir ampul /flüoresan bitkiler için uygundur.

İkinci olarak, flüoresan ampul çıkışının, Renk İşleme İndeksi (CRI), Renk Sıcaklığı ve Lümen'deki parlaklık gibi birkaç farklı yöntemle ölçüldüğünü unutmayın. CRI, bir ampulün gerçek renkleri oluşturma yeteneğinin bir ölçüsüdür. Daha iyi renk oluşturmayı yansıtan CRI değerlerinin daha yüksek olduğu 0-100 arasında bir ölçeğe dayanmaktadır. Bulutlu bir günde, öğlen güneş ışığı (ampullerin alındığı konvansiyonel "ölçüm çubuğu") 100 değerinde bir CRI'a sahiptir, bu nedenle 98 ve üzeri CRI değerlerine sahip ampuller tercih edilmelidir. Renk Sıcaklığı veya renklilik, ışığın "beyazlığını" tanımlar ve Kelvin cinsinden ölçülür. Yüksek değerler daha beyaz ışığı gösterirken düşük değerler daha fazla sarı ışığı gösterir. Öğlen güneş ışığı 5250 K renk sıcaklığına sahiptir, bu nedenle benzer renk sıcaklığına sahip bir ampul arayın. Son olarak, Hagen ™ Exoterra® repti Glo 5.0 ampülleri ve Zoo Med ReptiSun 5.0 ampuller uygun tam spektrumlu ışık kaynaklarının örnekleridir. Üretimhane aydınlatmaları için en uygun, iyi markalardır.

2680
2681
 
Üst