Kuşlarda İyot Eksikliği (Tiroid Displazı)

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,148
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlarda İyot Eksikliği (Tiroid Displazi)
Son zamanlarda birkaç arkadaşımın kuşları iyot yetersizliği konusunda sorun yaşıyorlardı. Bu nedenle, muhabbet kuşlarınızın bu durumdan ve tedaviden muzdarip olduğunu düşündüğünüz takdirde yararlı bilgiler sağlayacak bir konu açabilir miyim diye bir araştırma içine girdim. Zannedersem yeterli ve açıklayıcı bir yazı oldu. Umarım sorununuza cevap bulmuşumdur :)

Kuşlarda İyot Eksikliği
Kafes kuşlarında uygun besinler verilmiyorsa, beslenme bozukluklarına maruz kalabilirler. Böyle bir beslenme bozukluğunda, muhabbet kuşlarında çok yaygın görülebilen iyot eksikliği gözlemlenmektedir.

İyot yetersizliği bir kuşun tiroid bezini etkiler - normalden üç milimetre büyüklüğünden bir santimetreye veya daha büyük bir alana büyütür. (İyot yetersizliğinden dolayı tiroit bezinin şişmesi, Goitre olarak adlandırılır.) Kuşlar için tiroid bezi boynunda bulunur ve çeşitli vücut organları için düzgün işleyen bezlerden biridir.

Semptomlar ve Türleri

İyot eksikliği olan kuşların boynu genellikle bir topak olacaktır; bunun sebebi büyümüş tiroid bezidir. Hayvan zorluk çeker, genellikle yüksek sesle ve sert nefeslerle, hırıltılı solunumla ve tıkırtılı sesler çıkartır. Bazı kuşlar yem yerken zorlandığını göstererek tepki verirken, kimiside bu durum karşısındaki strese karşı daha az hoşgörülü davranır ve davranış problemleri gözlemlenir.

Tedavi

Her zaman olduğu gibi, iyot yetersizliğini tersine çevirmek için veterinerin tavsiyelerine uyun.
Lugol'un% 2.5'inde bulunan iyot çözeltisini, 100 ml suya üç damla katarak verebilirsiniz. Bu eksiklik gözlemlendiğinde 3 gün boyunca verilmelidir. Kuşların ilgisizliği gözlemlenirse suya karşı iğnesi çıkarılmış bir şırıngayla günde 1 damla verilerek sonuca göre 5 gün devam edilmelidir.

Bir kaynakta da kuşların mamasına yosun eklenmesi yönündeydi fakat yeterli bir bilgi bulamadığım şimdilik değinemeyeceğim. Bu duruma gelmeden önce bunun önlemini almanız mümkün. Altta paylaşacağım linkte iyot eksikliği için iyi gelebilecek bilgiler sundum.

LÜTFEN DİKKAT: Kuşlarınız için elimizden geleni yapıyor olmamıza rağmen, bu koşullar oluşabilir, ancak veteriner olmadığımız için sadece deneyimler ve araştırmalar sonucu toparlamış olduğumuz bilgilerdir. Değer veriyorsanız beslediğiniz canlılara lütfen sağlık sorununda kuşlardan anlayan bir veterinere götürünüz. Kolay gözlemlenen bir hastalık değildir Tiroid Displazı.

Burada eklemek istediğiniz herhangi bir destekleyici bilgi varsa, lütfen bizimle paylaşın. İlginiz için teşekkür ediyorum.
 
Son düzenleme:
Üst