Kuşlarda Koksidiyoz (Coccidiosis)

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,396
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlarda Koksidiyoz Hastalığı (Coccidiosis)
Değerli arkadaşlar koksidiyoz kanatlı besleyen ve üretenlerin korkulu rüyası ve kanatlıların en çok karşılaştığı vebadır. Koksidiyozun en önemli özelliği büyüme, gelişme yavaşladığı kilo kaybı ve zayıflama arttığı için ikinci enfeksiyonlara zemin hazırlamasıdır. Kuşların bağırsaklarında tahribat arttığı ve emilim azaldığı için kuş yediği besinden faydalanamaz. Bundan dolayı hızlı şekilde kilo kaybeder. Sıvı elektrolit dengesi bozulan kuşlarda kasılmalar ve felç vakaları görülür.

Genelde kuşlar kasılarak ve zayıflamış şekilde ölür. Koksidiyozda kuşun ateşi yükselmiştir. Hasta kuş vücut ısısını kontrol edebilmek için tüy kabartır, büzüşür ve bütün enerjisini ısınmaya harcar. Kuş yemliğin başında bekler ancak yem yiyemez, yem kıramaz. Genelde yemlikte kabuksuz yem taneleri görülür. Koksidiyoz kanatlılarda farklı form ve şekillerde görülür.
1. Kör bağırsak koksidiyozu
2. İnce bağırsak koksidiyozu
3. Rektum koksidiyozu olarak şekilleri görülür.

Her formda belirtiler farklılık gösterir. Bundan dolayı teşhis ve tedavi zorlaşır. Genellikle ince bağırsak, kalın bağırsak içinde kanlı içerikli sıvı doludur. Tedavisinde antikoksidiyal ilaçlar kullanılsa da bağırsaklar tahrip olduğu için tedavisi zordur. Tedavide amorolyum, toltrazuril, sulfakinoksalin, sulfanamid etken maddeli ilaçlardan faydalanılır. Ancak bu ilaçlar etki mekanizmasından dolayı bağırsakları daha fazla kanatır ve bağırsak mukozasının dışarı atılmasını sağlar. Bu etki mekanizmasından dolayı gelişigüzel kullanılmamalı. Sağlam bağırsak mukozasının tahrip olmasına ve kanamasına yol açarlar. Tedavide k vitamini olmazsa olmazlardandır. K vitamini kanın pıhtılaşmasını ve kanamanın durmasını sağlayan vitamindir. Bundan dolayı mutlaka k vit. verilmelidir. Sindirim sistemi hastalıklarının başında koksidiyoz gelir ve veteriner kontrolü şarttır.

Geçmiş olsun
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,396
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Koksidiyoz’a, koksidiya olarak bilinen tek hücreli parazitler neden olur. Sığırlarda birkaç türü vardır fakat bunların hepsi hastalığına neden olmaz. Hastalığa neden olan türleri esas olarak kalın bağırsakta bulunur ve ishal sonucu hücre zarlarına zarar verir. Koksidiyoz iki yaşına kadar hayvanlarda görülebilir ve üç hafta ve altı aylık arasında buzağılarda özellikle yaygındır. Hayvanlar kontamine ortamlara yerleştirildiğinde, enfekte buzağı ve ineklerden enfeksiyonu kapar. Barınaklarda, yataklılarda, dış ortamda içme ve beslenme tekne-kaplarında bulaşma gerçekleşebilir. Sıcaklık ve nem koşulları oluştuğunda, koksidiyal ookistler (parazitin yumurta aşaması) enfeksiyon yapıcı hale gelir. Kötü hijyen, kötü sağlık ve beslenme şartları, kalabalık barınma alanları hastalığa yakalanmasına katkıda bulunacaktır.

Belirtiler
Semptomlar daima Koksidiyoza özgü değildir.
İshal (çok sulu)
Depresyon
İştah kaybı
Kilo kaybı
Dizanteri (Kan bulaşmış lekeli dışkı)

Ölüm nadirdir. Enfeksiyon İshal meydana getirmese bile, hayvanların gelişimi ve kilo alımı olumsuz etkilenir. Bu tarz subklinik enfeksiyon çok yaygındır.

Tedavi

Çoğu durumda buzağılar tedavisiz iyileşir. Tedaviye, parazitle temas halinde olan hayvanlarda belirtiler ortaya çıkmadan başlanırsa daha etkili olacaktır.

Korunma

Koksidiya’nın etkin kontrolünü sağlamada, iyi yönetim ve hijyen çok önemlidir. Genç ve duyarlı hayvanlar mümkün olduğunca temiz ve kuru tutulmalıdır. Besleme ve sulama ekipmanları temizlenmeli ve dışkısal kirlenmeye karşı korunmalıdır. Toprak zeminde sığırları özelliklede buzağıları beslemeden kaçının ve böylece hayvan gübresi ile yemleri kontamine etmeyin. Barınaklar ve yataklıklar ıslak ve nemli olmamalı, ayrıca meralar kuru olursa hayvanlar otları köklerine kadar koparıp yiyemez ve böylece daha az parazit yutmuş olurlar. İneklerin toplanma alanlarda ( örneğin su kenarlarında) otlatmayı en az indirmeye çalışın. Enfekte hayvanlar mümkünse, bir süreliğine diğer sığırların enfekte gübreye maruz kalmasını önlemek için izole edilmelidir. Bazı durumlarda su ve yemlere ilaç katkısı ilave edilebilir.
 
Üst