iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Kuşlarda Kuruma Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
14,382
Çözümler
77
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Kuşlarda Kuruma Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
Halk dilinde kuruma olarak nitelendirilen bu hastalığın adı megabakteriosis yani megabakter denmektedir. Fakat kurumanın sebebi tam olarak bakteriler değil, bir çeşit mantar durumudur.

Eğer erken teşhis edilirse düzelme imkanı sunan bu hastalık için kesinleşmiş bir tedavi yöntemi maalesef yoktur. Önlem için bir çok yöntem uygulanabilir ama ilerlemiş vakalarda sonuç almakta güçleşecektir ve kuşunuz kısa sürede hayata gözlerini yumacaktır. Kuruma belirtileri gözlemlediğinizde geç kalınmadan veterinere götürmeniz gerekir.

Esasında bu bahsettiğimiz megabakter her kuşta bulunmakta. Hastalık oluşmadan belirli bir oranda bulunmaktadır. Bu oranın artması ve yetersiz bakım kurumaya sebep olmaktadır.

ETKENİ
Hastalığın nedeni Macrorhabdus ornithogaster (genellikle magabakter olarak adlandırılmakta) olup bir fungus yani mantardır, bir bakteri veya virüs değildir. Bazik ortamları sever, doğal olarak asidik bir ortamda yaşam faktörlerini sürdürmesi oldukça zorlayıcıdır. Daha çok kuşların mide bağırsak sistemlerinden hoşlanır.
BULAŞMA
Bulaşma yolu tam olarak tespil edilememekle birlikte oral-fekal bulaşın sebep olduğu düşünülmektedir. Yani dışkı ile bulaşmış gıda, sudan ve ayrıca hasta kuşun ağız salgısından da bulaşabilmektedir.
Bazı kuşların hastalık yaşamadan bu megabakterileri taşıdığı ve bu tip kuşların genetik direnç sağladıkları düşünülmektedir. Ancak bu kuşlar “TAŞIYICI” olmaktadır, yani diğer kuşları hasta edebilmektedirler. Ayrıca taşıyıcı kuşların yavrularıda bu hastalığa karşı dirençli olmaktadır.
PATOLOJİ
Bu fungus sindirim sistemine ağız yoluyla girmekte, mide ve bağırsakların proventrikül olarak adlandırılan (kursak) bölümlerine yerleşmektedir. Burada bağırsağın üstündeki hücrelere zarar vermekte ve sindirimi yok ederek kuşun besinlerden faydalanmasına engel olmaktadır. Gıdalardan yeterli düzeyde fayda göremeyen kuş ilk olarak yağ dokusunu kayıp etmekte, zayıflatmakta son aşamada da, elektrolit dengesi bozulup, kas dokusunu da kaybederek yaşamına son vermektedir.

BULGULAR
Akut ve kronik form olarak iki şekilde ilerleme kaydetmektedir. Akut formda hasta kuş günler içinde hayata veda etmekte, kronik formda ise haftalar-aylar (3-8 ay) içinde zayıflayarak hayata veda etmektedir. Bu hastalığın spesifik bulgusu bulunmamaktadır, birçok hastalıkta rastlanan bulgular ile bu hastalığın bulguları birbirine karışır.
En önemli bulgusu “KURUMA SENDROMU” farz edilmektedir.

Kuruma hastalığı bulguları;
Normal beslenen kuş, uygun koşullarda, sağlıklı kaslara ve az miktarda yağa sahiptir. Bu nedenle göğüs kemiği algılanabilir. Şayet muhabbet kuşunun göğüs kemiği dışarıya doğru çıkmış durumda ve elimizle dokunduğumuzda muhabbet kuşunun güğüs kemiği elimizi etkileyecek şekilde hissediliyorsa muhabbet kuşumuzun beslenmesinde bir problem var demektir.
1. Zayıflama; Çoğunlukla çok geç fark edilir, kuşun zayıfladığını ancak elimize aldığımızda hissederiz. İlk başlarda kuş yağ dokusunu kaybeder, karın ve göğüs yağ dokuları görülmez. İleriki aşamada kas doku kaybıyla, jilet göğüs olur, ölüme yaklaşıldığının ipucudur.
kuruma-hastalığı-tedavi.jpg2. İştah Kaybı: Çok fazla belirgin olmamakla beraber akut formlarında iştah hızla azalmaktadır.
3. Hareketsizlik: Geç dönem bulgusudur, kuş tünekte kabarmış ve hareketsiz, sabit olarak kalır..
4. Antibiyotiklere Direnç: Hangi tür antibiyotik verirseniz verin, fayda sağlanmaz.
Diğer bulguları biraz daha spesifiktir, fakat yinede tam teşhis koydurucu bulgular değildir.
Belirtileri;
1. İshal:
Hasta kuş ilerleyen zamanlarda bağırsaklarda gıdalar ve su emilemediğinden ve bağırsaktan dışarı su atıldığından ishal olur. Hatta bazen kanlı ishalde görülebilmektedir. Fakat çoğunlukla geç dönem bulgusudur. Dışkı, koyu yeşil, kahverengi ve siyah olabilir.
2. Sindirilmemiş Gıda: Bu bulgu biraz daha spesifiktir, dışkıda iyi sindirilememiş yem parçaları görülür. Ama fark etmek genelde oldukça zordur.
3. Kusma: Fark etmek oldukça zordur. Bazı durumlarda kanlı da olabilir. Kusmayı anlamanın en etkili metodu kuşun yem yedikten veya su içtikten sonra başını sık sık sallaması ve kafesin yan duvarlarına yapışmış kırık yem parçalarıdır.

TEŞHİS:
Dışkıdan, ağız salgısından alınan numunelerden kültür yapıp megabakteri üretimi yapmak oldukça çok zordur. Teşhis çoğunlukla ölen kuşların otopsisi sonrası konulmaktadır.
Kendi tecrübem;
Çoğunlukla çok geç fark ediliyor. Jilet göğüsü hep gördüm. Bununla beraber karnın şiş olması, karına bakıldığında göğüs kafesinden daha yukarıda gözükmesi, karın içinde bağırsakların yumak gibi gözükmesi en çok rastladığım bulgular arasındadır. Ek olarak bu kuşların ağızlarına doğru baktığımda dilleri ve diğer pembemsi görülen yerlerin renkleri açık renk olmakta, hatta beyazlaşmaktadır. Çoğunlukla bulgularla teşhis koymak çok zor olup, ben tedavi sorası düzeldi ise megabakteriosis teşhisi koymaktayım. Dışkı incelemelerinde megabakterleri fark etmek oldukça zor, sebebi de çok alışkın bir göz gerektirir. Ve boyama da yapılmalıdır ki bu, biz yetiştiriciler için oldukça zorlayıcıdır. Fakat özel merakı, mikroskoba ve mikrop boyama tekniklerini bilen profesyonelere ihtiyaç vardır.

TEDAVİ;
Oldukça zordur, klasik antibiyotiklere cevap vermez iyileşme göstermez. Penisilin, ve diğer grup antibakteriyeller (tylan, pulmotil, ampicillin, flagyl, nifkolvb) bu hastalıkta etkisi yoktur. Şayet ki, bu tarz antibiyotiklerle iyileşiyorsa bu megabakteriosis değildir. Ancak Sayın Ruhi Saruhan’ın yön gösterdiği bir reçete bulunmaktadır ki bunun etkinliğini ben test edemediğim için bilemiyorum, ama özellikle asitleştirici ve probiyotik kullanması iyileşmeyi başarmada bu metodun göz atılması gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Tedavi için kullanılacak ilaçlar aşağıdadır (veterinere danışmadan kullanmayınız);
1. Amphoterecin B ;
Bu ilaç damardan verilir bu sebepten dolayı minik kuşlar için uygun görülmemektedir. Ancak bazı ilaçlar damardan verilen sıvı formu ağızdan verilince de etki göstermektedir, ilacın üreticilerine sordum ama hala yanıt vermediler. Olduça pahalıdır, bir şişesi yaklaşık 250 tl. Abelcet, Fungizone, Amphocil piyasa isimleriyle eczanelerde bulma imkanınız vardır. Yurtdışında ağızdan alınan formlarıda bulunmaktadır. Ancak çok pahalıdır.
2. Nystatin:
Bu ilaç literatürde kullanıldığı ifade edilmekte ancak etkisi konusunda şüpheler vardır. Korunma amaçlı verilebileceği ifade edilmektedir. Fungostatin ve Mikostatin adıyla eczanelerde şurup formuna ulaşabilirsiniz. Fiyatı yaklaşık 10 TL’dir.
Kullanımı; günde 4 defa kuşun ağzına 2 damla damlatılır, peşinden 1-2 damla su verilir, başını sallayıp dışarı atmasına engel olmak için boğazı aşağıya doğru hafifçe sıvazlanır, ek olarak suyuna (100ml) 1 kaşık konur. Suluğun koyu renk plastikten yapılmış olmasına dikkat edilir.
3. Fluconazol:
Hem şurup hemde kapsül formu bulunmaktadır. Kapsül formunu suluk içinde veya iştahı olan kuş için mama içerisinde, şurup ise ağız yolundan damlatılarak verilebilir. Oldukça etkisi vardır, fiyatı da uygundur. Piyasada birçok adla kapsül formları vardır; Candidin, Kandizol, Zolax, Flurit bunlardan bir kaç tanesidir, ben Flucan Dermatolojik tableti kullanıyorum, içinde iki kapsül çıkmakta fiyatı yaklaşık 20 TL .
Kullanımı: Bir kapsül 100 ml suda eritilir ve 100 ml’lik suluklara 1 ml hazırlamış olduğumuz eriyikten konulur.
Ağızdan şurup formu ise Triflucan şurup ismiyle satılmaktadır. Bunun da kullanımı, günde 1 defa 3 damla kuşun ağzına damlatılır, ve yutma manevrası uygulanır.
Tedavi süresi hasta kuşlarda minimum 30 gün olmaktadır.

DESTEKLEYİCİ TEDAVİ
1.Hasta kuş ayrılır, ılıman bir ortama konulur,
2.Suluğu ve yemliği her gün taze tutulur,
3.Kafesin altı her gün değiştirlir,
4.Suyu asitleştirlir, bunun için elma sirkesi, normal sirke, greyfurt suyu kullanılabilir. Turnusol kağıdı (akvaryumcularda vardır) ile pH kontrol edilir, pH’ın 5’e kadar indirilmesi sağlanır, suyun mümkün oldukça yumuşak su olmasına özen gösterilir,
5.Arada bir suyuna C vitamini eklenir, bu bağırsak epitelinin gelişimine yardımcı olur, multi vit de kullanılmalıdır,
6.Lactobacillus gibi probiyotik mayalar kuşlara verilmeye çalışılır, bu bağırsak florasını düzenler, asiditeyi dengeler.

KURUMA HASTALIĞINDAN KORUMA YOLLARI
Evet temel yol koruyucu tedbirlerdir, kuşlarımızın bu mikroba yakalanmamasıdır.
Bu hedef doğrultusunda;
1.Temizlik kuralları (kafes, tünek, yemlik suluk hijyeni vb.)
2.Hasta kuşlara tecrit
3.Temiz yem
4.Temiz su
5.Ara sıra suya elma sirkesi takviyesi (kendi yaptığınız ev sirkesi).
6.Profilaktik antimikotik kullanımı; her ay kuşların sularına flucan kapsül koyup 3-5 gün devam etmek
7.Probiyotik kullanımı
8.Suya klorheksidin takviyesi (eczanelerde Cloder oral sprey olarak satılmakta), bir suluğa bir puf sıkılır.


Daha detaylı incelemeleri ve takviyelerinizi bekliyoruz. Belki hep birlikte bir çözüm bulabiliriz.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
14,382
Çözümler
77
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Bir diğer denenmiş bir ve sonuç aldığı söylenilen yazıyı paylaşacağım. Lütfen veterinere danışmadan tedavi işlemine başlamayınız.
Bu yöntem muhabbet kuşları için denenmiş ve dediklerine göre çözüm bulmuş.

Doğa kuşlarında en tehlikeli hal, kuşun bazı etkenlerden "kuruma" diye adlandırdığımız duruma girmesidir. En önemli etken "stres"tir.Kuşun bağırsaklarında bulunan zararlı bakteriler stresten dolayı çoğalır. Kuş yediği tohumları sindiremez.

Daha sonra zayıf düşen kuşa diğer hastalıklar mega bakteriler musallat olur. İlerleyen günlerde kuş kabarmaya başlar, ele alınıp göğüs tüyleri üflenirse deri renginin mor olduğu ve göğüs kemiğinin bıçak gibi keskin olduğu görülür. En sonunda da ölür.

Halk arasında "kuş kabarmış" denilen durum budur. Yeni yakalanmış kuşlarda bu durum çokça yaşanır.Yakalanmış, kafese kapatılmış ve ele alınmış kuş korkudan ve ortamdan stres ve sıkıntıya düşer .Çok az kuş bunu atlatıp kafeste yaşamına devam eder. Fakat bunun yanında senelik, kafese oturan doğa kuşları da her an strese girerek "kuruma" denen illete kapılabilir. En önemli durum erken teşhistir. Eğer kuş artık kabarmaya başlamış ve göğsü bıçaklaşmış duruma gelmişse kurtarmak imkansız gibidir Ama Allah'tan ümit kesilmez. Kuşunuzu her gün takip edin. Keyifsiz olduğunu gözlemlerseniz hemen gerekli ilaç tedavisi ve ardından vitamin takviyesine başlamalısınız.

Destekleyici olarak;

1.Hasta kuş ayrılır, sakin sıcak bir ortama konur, 2. Suluğu ve yemliği her gün tazelenir 3. Kafesin altı her gün değiştirlir. 4. Suyu asitleştirlir, bunun için elma sirekesi, normal sirke, greyfurt suyu kullanılır.5. Arada bir suyuna C vitamini katılır, bu bağırsak epitelinin gelişimine yardımcı olur, multivitamin de kullanılmalıdır. Koruma Olarak;

Evet temel yol kuşlarımızın bu mikrobu kapmamasıdır. Temizlik kuralları (kafes, tünek, yemlik suluk hijyeni vb.) Hasta kuşları tecrit edin, Temiz yem ve Temiz su Haftada 2 kez suya elma sirkesi takviyesi

Probiyotik kullanımı Suya klorheksidin takviyesi (eczanelerde Cloder oral sprey olarak satılmakta), bir suluğa bir puf sıkılır.

KENDİ METODUMLA İYİLEŞTİRME. (YAZIYI YAZAN KİŞİ TARAFIMDAN DENENMİŞ SONUÇ ALINMIŞTIR)

KULLANILAN İLAÇ 1: BİTERAL 250 MG TABLET
KULLANILAN İLAÇ 2: BİTERAL 500 MG AMPÜL

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU: HASTA KUŞ TEDAVİ İÇİN TEK BAŞINA AYRI BİR KAFESE ALINIR. BİTERAL 250 MG KAPSÜL KESİCİ BİR ALET YARDIMI İLE 8 EŞİT PARÇAYA BÖLÜNÜR. HER PARÇA 24 SAAT ARA İLE ERİTİLEREK SULUĞA KONULUR. (HER GÜN YENİSİ YAPILIR TAZELENİR.) 8 GÜN SONUNDA KUŞ YAŞIYOR İSE 7 GÜN BOYUNCA SUYUNA 2 GR HAYVAN PROBİYOTİĞİ KATILIR VE SONRASINDA VİTAMİN DESTEĞİ SAĞLANIR.

HASTALIK ÇOK İLERLEMİŞ İSE KUŞ SU İÇEMEYECEK KADAR HALSİZ İSE BİTERAL 500 MG AMPÜL TEMİN EDİLEREK KUŞUN AĞZINA 3 GÜN BOYUNCA HERGÜN GÜNDE 1 DAMLA DAMLATILIR. 3 GÜN SONRA KUŞ YAŞIYOR İSE TEDAVİ SONLANDIRILIR VE 1 HAFTA HAYVAN PROBİYOTİĞİ VE SONRASINDA VİTAMİN TAKVİYESİ YAPILIR.

GEÇMİŞ OLSUN

10561662_674559262633716_6645333237718163631_n.jpg
1622215_674559305967045_6776719018385536476_n.jpg
10445586_674559352633707_3315254324328062606_n.jpg
 

Muratsani

Yönetici
Moderatör
Mesajlar
2,346
Çözümler
27
Puanları
268
Konum
İstanbul
Flucan, mantar kökenli hastalıklarda kullanılabilir.

Biteral ise parazit enfeksiyonlarında.
 

Rusalka

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
93
Puanları
48
Konum
Türkiye Bursa
Hocam elma sirkesinde evde yaptığınız elma sirkesi yazıyor. Evde sirke yapan az kişi vardır heralde fabrikasyon ürün kullansak olmaz mı?
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
14,382
Çözümler
77
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Hocam elma sirkesinde evde yaptığınız elma sirkesi yazıyor. Evde sirke yapan az kişi vardır heralde fabrikasyon ürün kullansak olmaz mı?
hiç işlevsel değil sirkeler. Bu nedenle kullanmayınız. Onun yerine tüketiyor ise kuş için uygun büyüklükte bir elma dilimi kullanın ya da elektrolit yapınız.
 
Üst Alt