Kuşlarda Sarımsak Kullanımı

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
3,971
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlarda Sarımsak Kullanımı
Kuşlara sarımsak verilir mi?

Sarımsak Tozu .

Buradaki fikir, kuşlar üzerindeki stres seviyelerinin mümkün olduğunca düşük tutulmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak için elbette kuşlar için uygun ortamın sağlanması gereklidir.
Önerilen Dozaj

Muhabbet kuşları - 5kg yem (tohum) için 1 çay kaşığı toz dökülmelidir. Toz, un gibi bir kıvamda çok incedir ve kuru tohumların üzerini kaplar.
Muhabbet kuşları tohumu kırıp dilleri ile tozu toplarlar ve bundan bu şekilde yararlanırlar.

Sarımsak Tozu ya da Parçalarıyla ilgili bilinmesi gerekenler!
Sarımsak tozu, sarımsak parçacıklarından daha etkili görünmektedir. Bu sarımsak parçaları ince olsalar da, kuru tohumu (yemi) kaplamamaktadır.
Sarımsak tozu ne yazık ki soğuk havalarda neminde etkisiyle tohumların birbirine yapışmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle sarımsak tozu karışımın yapıldığı yemin uygun bir ortamda saklanması gereklidir.

Kuşların tohum yemesini sağlamak ve kötü bir etkisi olmadığından emin olmak için yukarıda belirtilen ilave miktardan daha az miktarlar kullanarak aşamalı olarak kuşların denemesini sağlayınız.

Özellikle yarışmalara hazırlanan kuşlar için sarımsak tozu kullanılmaktadır. Toz gibi aynı şekilde sıvı formlarıda satılmaktadır. Oda tercih edilebilir.
Ayrıca sarımsak tozu kullanımının parazit oluşumlarında yavaşlama olduğunu göstermiş, ani direnç kayıplarının azaldığı saptanmıştır.

**Normal sarımsağı kuşlarımıza vermeden önce içerdiği esansiyel yağlardan dolayı kurutularak modifiye edilmesi gerekiyor. Bu nedenle emin değilseniz bu kullanım çok uygun olmayacaktır.
 
Üst