iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
13,310
Çözümler
70
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Kuşlarda Soğuk Algınlığı Tedavisi
Özellikle Muhabbet kuşları, kanarya ve küçük papağan türlerinde sıklıkla rastladığımız soğuk algınlığı belirtilerini zamanında gözler ve önlemler alırsak kısa sürede iyi sonuçlar elde edebiliriz. Bu soğuk algınlığı da bana sorarsanız 2 aşamada gözlemlenmelidir.
1. aşama;
Kabarma gözlenmez fakat bir durgunluk, ara ara hapşurma / tıksırma gözlemlenir. Hafif burun sıvısı saçar.
2. aşama;
Kabarma gözlemlenir, burun sıvısı yoğun olur, hapşurma / tıksırma gözlemlenir, ayaklar daha soğuktur. Genelde uyuklayarak geçirir. Kafasını kanat altına götürebilir ve yem yeme oranında azalma gözlemlenir. Solunum daha hızlıdır. Gagası açık, kuyruğu bir aşağı bir yukarı hareket eder. 1. aşamaya göre oldukça kritiktir ve geç kalınmadan veterinere gidilmelidir.
muhabbet-kuslarinda-nezle-2-290x300.jpg
Altta belirteceğim yöntemler bu durumu en aza indirir ancak kesin çözüm değildir. Böyle durumlarda veteriner hekime yönelmelisiniz!

Neden Soğuk Alır Kuşlar?
Soğuk algınlığı; ortam sıcaklığın kendisinden ziyade, çok düşük sıcaklıktan (özellikle sıcaklığın ani değişikliğinden) kaynaklanan stresten olur.
Hava akımına maruz kalması (cereyan), A vitamini eksikliği veya başka bir patojenden (virus, bakteri, spor) kaynaklanan durumlar gözlemlenebilir.

TEDAVİ:
Bu durum gözlemlendiğinde derhal daha önceden oluşturmuş olduğunuz hasta kafesine taşımalısınız. Kuşun zatüre olması engellenmelidir. Bunun için gereklidir bu. Eğer böyle bir kafes mevcut değilse kuşunuz diğer kuşlardan ayrılmalı ve sıcaklığın sabitlenmesi gerekir. Bu süreçte kafesten çıkartılmamalıdır. Kolay kırabileceği yemler verilmelidir. Dal darı, aspur ve yulaf.
Alttaki konu bu konuya destek niteliği taşır;
https://iyikus.com/konular/muhabbet-kusu-soguk-alginligi-aksirma-hapsirma.85/
Kafesin çevresi sprey ile ortamı nemlendirmek için biraz sıcak su sıkılması gereklidir.
Uygun bir antibiyotik için veterinere sorulmalıdır. (Amikasin, Baytril, kloramfenikol, tetrasiklin)
 
Üst Alt