Kuşlarda Tünek Seçimi

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,111
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlarda Tünek Seçimi

Çoğu zaman yeni alınan kafeslerde tanesi 50 kuruş ya da 1 TL arasında değişen plastik tünekler olur. Kafesle birlikte satarlar fakat uzak durmamız gerekenler listesinde bu tünekler vardır. Görsel'deki tünekler ve türevleri;
tunek.jpg
Nasıl Bir Tünek? Ahşap Tünek mi iyidir, Plastik mi?

Üstte belirttiğim gibi plastik tüneklerden uzak durmalısınız. Sebebi ayaklarda yaralanmalara, mantar oluşumuna ve içe oyuk kısımlarda parazit oluşumuna katkı sağlamaktadır.

Ahşap Tünekler tercih edin!

Ahşap tünekler plastiklere nazaran daha kullanışlıdır. Kuş malzemeleri satan yerlerden, internetten alabileceğiniz gibi, kendinizde yapabilirsiniz. Linki inceleyin;
tunek2.jpg

İdeal Tünek Nasıl Olmalı;

Beslediğiniz kuşların boyutu belirliyor aslında bunu. Örneğin muhabbet kuşları ve kanaryalar için üstteki kalınlıkta tünekler idealdir. Fakat Sultan papağanları için yetersiz kalır. Bu nedenle en ince tüneğiniz bu kalınlıkta olmalıdır. Kafeste farklı kalınlıklarda ve şekillerde( kare, altıgen, yuvarlak) tünek olması iyi olacaktır.


Çiftleşme Tüneği

Boş yumurtaların oluşmasında 2 büyük etken var. Bunlardan bir tanesi hareketli, sabit olmayan tünekler. Bir diğeri ise dişi kuşun çiftleşme esnasında tüneğe iyi tutunamamasından kaynaklanıyor. Başka sebepleri de var lakin bu konuda tüneklerle ilgili olanlardan bahsediyorum. Kare ve altıgen tünekler çiftleşme tünekleridir. Dişi kuşlar çiftleşme esnasında bu tünekleri daha iyi kavrayabiliyorlar. Bu dönemde normal tüneklerden daha kullanışlı oluyor. Tavsiye ederim.
altıgen.jpg
 
Üst