Kuşlarda Tüy Akarları

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,256
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlarda Tüy Akarları ve Temizliği
Korkunç tüy akarları birçok yerli kuşlarda bulunabilir. Muhabbet kuşları muhtemelen daha kötü etkilenir, ancak papağanlar içinde ciddi bir problem teşkil etmektedir.
Ne yazık ki, tüy akarları çok küçüktür ve iyi bir gözlem inceleme yapılmadan görmek çok zor olacaktır.

Bu tüy akarı nedir?
Tüy akarı, kuş tüyleri üzerinde yaşayan bir parazittir. Papağanınızı etkileyen bir tüy akarı, çok farklı tüy akarı türleri olduğu için muhabbet kuşunuzu etkileyen ile aynı olmayabilir. Tüy akarları en iyi şekilde büyüteç yardımıyla gözlemlenebilir. Onları çıplak gözle kanat tüylerinde veya kuyruk tüylerinde koyu veya gölgeli kısımlar olarak tespit edebilirsiniz ve genellikle bunları tekil yerine gruplar halinde bulabilirsiniz.
2725

Tüy akarlarının belirtileri
Bir kuş tüy akarları ile istila edildiğinde, gün boyunca huzursuz olur. Bu huzursuzluğu anlamak zor olmayacaktır çünkü çok yoğun kaşınma, bitkin ve şişik duruşlar, zaman zaman tüylerini yolma gibi durumlarla karşılaşılabilir. Özellikle geceleri kuşları çok rahatsız ettiğinden kuşlarınız yorgun düşebilir.

Kafesin zeminindeki kağıdı değiştirin ve inceleme için döktükleri düşmüş tüyleri alın. Gölgeli renkli noktalar için şaft boyunca yakından bakın.

Genel olarak, tüy akarı iç mekan kuşlarında sık rastlanmaz fakat olabilir. Çok bulaşıcı olduğunu da belirtmek isterim. Kümesinizde başka kuşlar varsa onlarda hızla etkilenecektir. Çok hızlı ürediklerinden kontrol altına alınmaz ise kuşlarınız için ölümcül olabilir. Tam olarak ölüm gözlemlenmese de, tüy akarı evcil hayvanlarınızın konforlu yaşam tarzını bozacaktır. Genç kuşlar daha kötü etkilenebilir ve ilaçlara ihtiyaçları olacaktır.

Tüy akarları nasıl tedavi edilir?
Tüy akarlarıyla baş etmenin en hızlı yolu bir pestisit ürün kullanmaktır. Genellikle kuşlar için satılan parazit spreyleri iş görür lakin tam çözüm için iyi markalar tercih edilmesi gerekebilir. Sprey kullanım sürecinde kafes düzenli dezenfekte edilmelidir. Püskürtmeden önce tüm yiyecekleri ve suyu kafesten çıkardığınızdan emin olun. Menteşeler, kapı mandalları vb. gibi kafeslerdeki tüm bağlantı noktalarını sıktığınızdan emin olun. Gözlere dikkat :)

Bu tarz sorunlarda spreyler 1 haftada 3 kez yapılması gerekir. Akarlar yumurta bıraktığından bu süreci kökten çözmek iyi olacaktır.

Spreyleme işlemi sonrasında Kafes tabanında ki bulduğunuz tüm tüyleri kontrol etmeye devam edin. Onları ilk bakışta göremeyebilirsiniz, ancak bir büyüteç yardımıyla emin olabilirsiniz.
 
Üst