Kuşlarda Yem ve Beslenme Hijyeni

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,316
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Yem ve Beslenme Hijyeni
Kuşlar sadece diğer hasta kuşlara doğrudan maruz kalmakla hastalanmazlar. Diğer maddeler, oyuncaklar, kafesler, yediği tohumlar vb. şeyler iyi dezenfekte edilmemişlerse, diğer ürünler gibi patojenlerle kirlenmişlerse kuşlarınıza hastalık bulaştırabilir. Bu aynı zamanda hijyenik olmayan yem ve yemleme uygulamaları için de geçerlidir. Örneğin, Enterobacter , Pseudomonas ve E. coli , bazı kuş yetiştirilen üretim hanelerde mutfak eşyaları, aletler ve kesme tahtalarından izole edilen en yaygın gram negatif organizmalardan bazılarıdır. Bir vakada, bir grup Avustralyalı ispinoz besleyicilerin, Pseudomonas enteritis hastalığına yakalandıklarından bahsedilir. Kontamine bir karıştırıcıda hazırlanan yavru yiyecekleriyle beslenirler ve iyi dezenfekte edilmediği için bu bakteri taşınmıştır. Bu nedenle, kuşlara potansiyel olarak bulaşıcı hastalık riskini en aza indirmek için yem hazırladığınız kapları, aktarmak için kullandığınız kepçe/kaşık/kürekleri düzenli olarak dezenfekte edildiğinden emin olmanız gerekir.
2722
Yemi, yemliklere/kaplara dağıtırken yem kabının içine batırmayın. Bunun için temiz bir kaşık kullanmanız gereklidir. Aynı şekilde her kuşunuzun ayrı yem kabı olduğundan emin olun ve yemleri tazelediğiniz de mutlaka aynı kabı verdiğinizden emin olun. Aksi taktirde bizler göremesek de kaplarla patojenler sokma riskiyle karşılaşabilirsiniz.

Suluklar, günlük olarak temizlenmeli ve su tazelenmelidir. Aynı şekilde her kafesin özel suluğu olmalıdır. Mama kapları bu patojenler yönünden çok risk arz eder. Nemli ürün olduğundan çok hızlı bozulur ve bakteri üretir. Verildiği gün yıkanması önerilir.

Kafes tabanı için ızgaralar önerilir. Kuşların tabana düşen yemleri yememesi, dışlılarına biraz uzak kalması için fakat bu tartışılan bir konu olduğu için bir öneri sunmayacağım. Şahsen ben ızgara kullanmakla, kullanma arasında bir fark olduğunu düşünmüyorum. Izgara kullanılacaksa ek bir taban malzemesi kullanmak daha uygun olacaktır.

Kapları temiz tutmanın yanı sıra önemli olan bir konu da yemlerin doğru şekilde depolanması ve tazeliği konusudur. Meyve ve sebzeler buzdolabında saklanmalı, hazırlanmadan önce durulanmalı ve sadece taze iken kuşlara verilmelidir. Kuşlar çok seçicidir. Bozulmuş ürün yemek istemezler. Bozulmayı önlemek için, taze sebzeler gibi nemli yiyecekleri ilk sunumdan sonraki 4 saat içinde kafesten çıkarın.

Tohumlar, temiz ve sızdırmaz kutulara/kaplara yerleştirilmelidir. Bu kutular zaman zaman havalandırılmalı ve kemirgenlere karşı korumak için kapaklı olmalı, kuru(düşük nemli) alanlarda tutulmalıdır. Yem nemi % 15'e ulaştığında küflenmeye başlayabilir; bu, nem seviyeleri % 85'e ulaştığında ve yem havadaki nemi emdiğinde ortaya çıkar.

Son olarak, tüm kuşlara sadece taze, kirlenmemiş hazır ya da arıtma su verilmelidir. Pseudomonas , Alcaligenes ve / veya E. coli gibi bakteriler su kapları, bahçe hortumları, PVC borular veya kuyu sularında bulunabilir.

Kuşlar için sunduğunuz suluğun haricinde, ilaç ve vitaminler için ayrı bir suluk temin etmeniz gereklidir. Vitamin verildiğinde kuşlara, diğer suluk çıkartılır. Bu vitamin kafeste 8-10 saatten fazla durmamalıdır. Devamlı kullandığınız sulukları bu bekleme süresinde iyi dezenfekte edebileceğinizi unutmayınız.
 
Üst