Kuşlardan İnsanlara Geçen Hastalıklar

Teorik bilgilerin pratikte bir karşılığı yoksa şahsen benim için bi anlam ifade etmiyor... Kuşlardan hastalık kapmış insan örnekleri varsa onu paylaşabilirsin. Alerji hariç ;)
Abi beni yanlış anlıyosun da neyse. Kaç gündür araştırıyorum ben bunu. Bilgi bilgidir... İhtimaller var sonuçta.

Çoğu hastalıkta yanlış görmediysen zaten sindirim yoluyla geçer diyordu. Ya ağzından bir şey yememiz gerekiyor ya kuşu yememiz gerekiyor diye anlıyorum ama :rolleyes:. Solunum ve temasla bulaşan ya 1 ya 2hastalık gördüm yanlış değilsem.

Merve kuşlardan insanlara hastalık falan geçmez. Kuştaki hiç bir hastalık insanları enfekte edicek kadar güçlü değildir. Tam aksine insanlardan kuşlara geçer. Bu yüzden özellikle kuşlara temas etmeden önce ellerimizi mutlaka yıkamalıyız. Ve mümkün olduğunca nefesimizi kuşlara vermemeliyiz....
Ümit hocam, özellikle psittakozis hastalığı muhabbet kuşlarından insanlara geçebilmektedir. Bunun yanında diğer birçok hastalıkta öyle. Birçok bilimsel kaynak bunu desteklemektedir. Sen hangi kaynağa dayanarak bunu söylüyorsun merak ettim :unsure:

Özellikle kuşların odasına girdiğimde kesinlikle maske takarım. Eğer kafes temizliği vb. işler yapacaksam eldiven kullanırım. Her kuş temasımdan sonra mutlaka ve mutlaka ellerimi yıkarım. Mesela salmonella yumurta kabuğundan bile bulaşabilir, örneğin her sabah yumurta kırarım " tavuk tabi =))" ve mutlaka ellerimi yıkar sonra işlemlerime devam ederim... Tüm bu elimden geldiğince yaptığım önlemleri uzun süredir yaparım...

Ümit hocam, özellikle psittakozis hastalığı muhabbet kuşlarından insanlara geçebilmektedir. Bunun yanında diğer birçok hastalıkta öyle. Birçok bilimsel kaynak bunu desteklemektedir. Sen hangi kaynağa dayanarak bunu söylüyorsun merak ettim :unsure:

Özellikle kuşların odasına girdiğimde kesinlikle maske takarım. Eğer kafes temizliği vb. işler yapacaksam eldiven kullanırım. Her kuş temasımdan sonra mutlaka ve mutlaka ellerimi yıkarım. Mesela salmonella yumurta kabuğundan bile bulaşabilir, örneğin her sabah yumurta kırarım " tavuk tabi =))" ve mutlaka ellerimi yıkar sonra işlemlerime devam ederim... Tüm bu elimden geldiğince yaptığım önlemleri uzun süredir yaparım...

Yav arkadaş kime geçmiş kime kime? Onu bir söyleyin kaç kişiye muhabbet kuşundan hastalık geçmiş? Kim bunlar? O bilimsel makalelerde varmı bu kişiler? Bana örnek gösterin....

Örneğin bundan 3-4 ay evvel hasta kuşumla istem dışı yakın temaslarım olmuştu, buna dışkısı da dahil. Sonrasında şiddetli ishal, ateş ile hastaneye gittim. Mikrop kapmışım...Antibiyotik tedavi gördüm, ben kuştan şüpheleniyordum ve malesef o hengamede testi genişletemedim kaynağını öğrenmek için. Onlarda sağolsun zaten ver ilacı geç kafası...

Tabi bu bir dayanak değil. Söylediğim gibi; birçok bilimsel dayanak mevcut bu konuda.

Haricinde geçenlerde bi akrabamız ölen kuşunu öptüğü için enfekte olmuş. Doktorlar kuştan kaynaklandığını söylemişler vs. testler falanda bunu göstermiş yanlış hatırlamıyorsam... vsvsvs...

Yav arkadaş kime geçmiş kime kime? Onu bir söyleyin kaç kişiye muhabbet kuşundan hastalık geçmiş? Kim bunlar? O bilimsel makalelerde varmı bu kişiler? Bana örnek gösterin....
Ya Ümit bu nasıl bir muhabbettir? Ben diyorum mars diye bir gezegen var, sen diyorsun oraya kim gitmiş kim görmüş

Örneğin bundan 3-4 ay evvel hasta kuşumla istem dışı yakın temaslarım olmuştu, buna dışkısı da dahil. Sonrasında şiddetli ishal, ateş ile hastaneye gittim. Mikrop kapmışım...Antibiyotik tedavi gördüm, ben kuştan şüpheleniyordum ve malesef o hengamede testi genişletemedim kaynağını öğrenmek için. Onlarda sağolsun zaten ver ilacı geç kafası...

Tabi bu bir dayanak değil. Söylediğim gibi; birçok bilimsel dayanak mevcut bu konuda.

Haricinde geçenlerde bi akrabamız ölen kuşunu öptüğü için enfekte olmuş. Doktorlar kuştan kaynaklandığını söylemişler vs. testler falanda bunu göstermiş yanlış hatırlamıyorsam... vsvsvs...

Göstere göstere kendinimi örnek gösterdin yav hahahah:ROFLMAO: Neyse uzatmıyalım :)

Çoğu hastalıkta yanlış görmediysen zaten sindirim yoluyla geçer diyordu. Ya ağzından bir şey yememiz gerekiyor ya kuşu yememiz gerekiyor diye anlıyorum ama :rolleyes:. Solunum ve temasla bulaşan ya 1 ya 2hastalık gördüm yanlış değilsem.
Kuşlarımızı öpüyoruz, ağız da sindirim sisteminin bir parçası... Hastalık ayırmıyoruz sonuçta insana geçiyor. Hijyen koşulları yerine getirilmediğinde...

Annemin onkoloğu da kuşu bir süre uzak tutmamızı,özellikle bağışıklık düştüğü dönemde riskli olduğunu söylemişti.Çok dikkat etti mi? Etmedi.Bir sorun da yaşamadık şükür.Bence risk var yani.

İnsandan hayvana, hayvandan insana, hayvandan hayvana geçen hastalıklar bulunur. Çok sık değildir ancak riski her zaman vardır. Örneğin sokak köpeklerini hiç düşünmeden severiz ancak tüylerine yapışan bakterileri hesaba katmayız. Onu kesik bir yara ya da ağıza temas ettirdiğimizde bir şekilde almış oluruz. Kuşlardan geçen de benzer hastalıklar var. Konu çok iyi olmuş Merve.

Baktımda birşey anlamadım tercüme edersen sevinirim :)
Abi benimde aman aman ingilizcem yok hatta hiç yok. CNN haberinde 14 yaşındaki kızın Batı Nil Virüsünden hastalandığı haberi var. Diğerini de translateden çeviriyorum hemen;

"Epidemiyolojik güncelleme: Avrupa'da Batı Nil virüsü bulaşma sezonu, 2018
14 Aralık 2018
2018 bulaş sezonunda, önceki yıllardaki bulaş mevsimlerine kıyasla daha fazla vaka bildirilmiştir. 2018'de bildirilen toplam otokton enfeksiyon sayısı (n = 2083), önceki yedi yılın toplam sayısını (n = 1832) açık ara aşıyor. 2017'deki bir önceki bulaş sezonuna kıyasla, 7,2 kat vardı. artırmak. Bir önceki iletim sezonuna göre en yüksek artış Bulgaristan'da (15 kat), ardından Fransa (13,5 kat) ve İtalya'da (10,9) görüldü."
ve hastalık sivrisinekle yayılıyor, kuş türlerinden de geçiyor.