Kuşları Taşırken Yapılması Gerekenler

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
3,670
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Sorumlu bir kuş sahibi olarak kuşunuzu veya kuşlarınızı yeni bir yere taşımak zorunda kaldığımız durumlar olabiliyor. Zaman zaman uzun haftalık seyahatlerde şehir değiştirmek yerine daha cazip bir arayış içine girmenizi öneririm. Örneğin veterinerler, kuş üretimhaneleri, komşu ya da akrabalar yönelebileceğimiz ilk seçenekler olmalıdır. Bunlar olurken bile bazen ufak pürüzler olabilir. Bu makalede kuşları taşıma adına aklıma gelenleri yazmaya çalışacağım.

Taşıma kafesi
Taşıma kafesiniz yeterince büyük olmalı, böylece kuşunuz sıkışık olmamalıdır. Aynı zamanda da çok büyük olmamalı. Vücut ölçü ve kanat açma yetisini gerçekleştirebileceği bir kafes olmalıdır. Büyük kafes tercih edildiğinde içerisinde uçabilir, çırpınabilir ve kendine zarar verebilir.
Örneğin 1-2 muhabbet kuşu için uygun taşıma kafesi modeli
3732
Taşıma Kafenizin Malzemesi ve Yapısı
Taşıma kafesi düşmesi durumunda kırılmayacak bir yapıda olmalıdır. Taşıma için karton kutular seçilebilir lakin ıslanırsa iyi olmazlar, kolay kırılıp ezilebilirler. Ayrıca kemirgen olduklarından dolayı üşenmeden kemirme çalışmalarına başlayabilirler. :)
Kafes kapısına ek bir materyalle bağlamanız önerilir çünkü herhangi bir aksilikle kaçmasını önlemek gerekir.
Taşıma esnasında kafes mümkün mertebe düz bir yüzeye konulmalıdır.
Tünekler tabana yakın konumlanmalıdır (Bazı durumlarda tünek çıkartılabilir).

Besleme Kapları ve Su İhtiyacı

Besleme kapları gündelik kullandığınız yem kullanılmalıdır. Mutlaka seyahat süresi boyunca yetebilecek yem yanınızda bulundurulmalıdır. Su için ise görselde ki gibi sifon suluklar tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.
3733
Bu suluğun temin edilememe durumlarında normal suluğunuzu kullanabilirsiniz fakat su dökülmesi çok olacağından belirli aralıklarla suyunu takabilirsiniz. Kafes tabanına su ihtiyacını karşılaması için salatalık gibi sebzelerden kesilip konulabilir. Normalde yabancı kaynaklarda suluğun içine pamuk koyulması ve su israfının azaldığı yönünde tespitler yapılmış lakin yinede riske etmeye değmez bence. Pamuk parçasını kuş yiyebilir ve boğazına takılabilir.

Gün Işığında Seyahat
Gün ışığının olduğu saatlerde kafes taşıyorsanız, kafesin üzerinin örtülmesi gerekir ( nefes alabileceği boşluklar yaratılmalı).
Kimi zaman çanta kullanan arkadaşlara rastlıyoruz. Bu iyi bir seçenek değildir. Hafif bir masa örtüsü ya da havlu tercih edilebilir.
Hava şartları önemli tabi. Aşırı sıcak ise ıslatılmış, nemli bir havlu kafes üzerine koyulabilir. Soğuk havalarda bu durum uygulanmamalıdır.

Gece yolculukları
En riskli olan saatler bunlardır. Kuşta gece korkularına ve strese en çok sebebiyet veren süreçtir.
Mümkünse eğer akşam saatleri değil gündüz seyahatler kuşlarımız için daha idealdir.

Hasta kuşları taşıma
Hasta kuşlar vücut ısısını korumakta zorlandıklarından aracın her yerine koyulamazlar. Vücut ısısını yükseltmek için havlu örtmek etkili olabilir, sıcak su şişesi kullanılabilir (tabi bir şeyle sarılmış olmalı).
Aracın bagaj kısmı uygun değildir taşımak için.
 
Üst