Kuşlarımdaki terslik

CiCi Kuş

iyikus.com Üyesi
Öncelikle merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım yıllardır bu işi yapmaktayım ama son zamanlarda daha çok papağan üretimi yapıyorum muhabbet kuşunu bırakmıştım geçen ay bir petshopa girdim kafeslerde kuşlara bakarken gözüme iki kuş takıldı aralarında parlıyorlardı sağlıklı ve canlı duruyorlardı bunları alıp çift yapayım diye düşündüm ve aldım kuşlar yetişkin bu arada ama ben diğer kuşlardan dolayı pek bakamadım sadece yemi maması suyu temizliği gibi klasik işlemleri yapıp hal ve hareketlerini izlemeye vakit bulamamıştım zaten acelem yoktu malum kış aylarındayız şimdi asıl soruna gelirsek yaklaşık bir haftadır kuşları izliyorum ikiside kızışıktı zaten ama dişinin ceresi açık kahverengi diğerleri gibi öyle koyu değil ve biraz izlediğimde farkettim ki erkek gibi hareketler sergiliyor erkeğe yem kusuyor bazen kafasını aşağı yukarı yapıp kafasını erkek gibi olmasada biraz kabartıp kur yapıyor erkekte aynını ona yapıyor
Daha önce böyle bir durumla karşılaşan varmı erkek gibi davranan dişi olabilir mi?
Son bir soru olaraktan erkek olan çok yem yiyor nerdeyse vaktini yemlikte geçiriyor sonrasındaysa o yemleri öğütmeye çalışıyor gibi kafası titriyor boynunu değişik hallere sokuyor halinden belli öğütmeye çalıştığı bu neden böyle yapıyor nasıl aşabiliriz bu sorunu?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Merve B.

Veteran
Bu tarz dişiler olabiliyor.Erkek aktif değilse onu canlandırmak aktif hala getirmek için yapıyordur.Kavgaları yoksa ve anlaşıyorlarsa sorun olmaz.Yakın zaman da verim alırsınız diye düşünüyorum.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dişiniz erkeğe göre daha hazır büyük olasılıkla. Merve arkadaşımın da dediği gibi erkeğin ilgisini çekmek, ona yapması gerekeni hatırlatmak için bu tarz davranışlar sergiliyorlar. Dişinin hazır olması daha zordur. Bu nedenle yakın zamanda erkek kuşta ilgisini dişiye gösterecektir.

Cere rengi her zaman kahve rengi olmak zorunda değil. Kimi zaman gök mavi olduğunda da eşleşiyorlar. Erkek kuş büyük olasılık kendisini hazırlıyor eşleşme öncesi. Kafeste kuş kumu bulundurunuz. Birde mutlaka probiyotik desteği sağlamanızı öneririm. Şuan için sorun gözükmese de kafa sallama, sindirememe görüntüleri ileride problem yaratabiliyor.

Merve B.

Veteran
Aynen benim dişimin veresi beyazdı çiftleştiğinde daha yeni yeni kahve oldu.Hazır olmaları yeterli cerrye bakmıyor