Kuşlarımız için Hayati öneme sahip vitamin! | A Vitamini..

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
Evet arkadaşlar böyle bir başlık atmak istedim sebebide, A vitamini eksikliği kuşlarda bugüne kadarki en yaygın vitamin eksikliğidir. Çünkü kuş yemlerinde A vitamini yoktur! Eğer kuşlarınıza ek besin vermiyorsanız yada az oranda veriyorsanız muhtemelen A vitamini eksikliği yaşıyorlardır..

Darıların, tohumların ve tahılların besin değerlerini incelediğimizde neredeyse hepsinde A vitamini %0'dır. Buda sadece yem ile beslenen kuşlarda uzun vadede ciddi sorunlara yol açıyor. En başta ömürleri kısalıyor, hastalıklarla boğuşuyorlar, kaliteli bir yaşam süremiyorlar..

Bu vitaminin önemini daha iyi anlatmak için size bir örnek vericem; forumda denk geldiğim uzun ömürlü kuşların bakım şartlarını sorarım hep. 15-16 sene yaşayan bir muhabbet kuşunun bakım şartlarını sorduğumda, sahibi bana hiç bir ek takviye vermediğini, yem harici sadece havuç ve kıvırcık yediğini, özellikle havucu kemirmeye bayıldığını söylemişti. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere A vitamini deposu olan havuç gibi ek besinlerin ne kadar önemli olduğu görülüyor..

2.jpg

A vitamini eksikliğinde ortaya çıkan bazı sorunlardan kısaca bahsetmek gerekirse;
  • A vitamini eksikliğinde, sindirim sisteminde, solunum sisteminde ve üreme organlarında bozukluklar meydana gelebilir.
  • A vitamini eksikliğinde, genel direnç düşüklüğü, solunum yolu hastalıkları, mantar enfeksiyonları, gece körlüğü ve ishal görülebilir.
  • A vitamini eksikliğinde, gözlerde enfeksiyon, şişme, sulanma, kızarıklık ve görme kaybı oluşabilir.
  • A vitamini eksikliği, ağız içi, yemek borusu, kursak ve mide iltihaplanmasına sebebiyet verebilir.
  • Kuşlar bu vitaminin eksikliğinden dolayı aspergillosis hastalığına yakalanabilir (solunumu etkileyen bir tür mantar hastalığı). Hasta kuşların tüy renkleri matlaşır, gaga, cere ve ayak yapıları bozulur. Bombus ayak sendromu ve pullu ayak lezyonları yine A vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir..

1.jpg

Peki A vitamini hangi besinlerde bulunur;

A vitamini; balkabağı, brokoli, havuç, ıspanak, kara lahana, karahindiba, kırmızı biber, lahana, maydanoz, pazı, brüksel lahanası, tatlı patates, kayısı, kavun gibi sarı meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Meyve ve sebzeler ile alınan provitamin A, vücut tarafından ihtiyaç halinde A vitaminine dönüştürülür. Aşırı dozda tüketimi herhangi bir toksisite riskine yol açmaz..

Evet arkadaşlar A vitamininin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Kuşlarınızın diyetinde mutlaka ama mutlaka A vitamini içeren besinler olsun...

elinize sağlık ümit hocam, havucu kara lahanayla beraber min. haftada 1 mutlaka veriyorum, bariz olumlu etkiliyor. zaten yazdığınız sebze/meyveleri tüketen kuşların ilave multivitamin, hatta multimineral desteğine pek ihtiyacı kalmıyor