Kuşlarınız için Bitkisel ve Hayvansal Protein Kaynakları

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
3,173
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlarınız için Bitkisel ve Hayvansal Protein Kaynakları
Bütün kuşların hem bitki hem de hayvansal proteine ihtiyacı vardır. Bitki proteini, beslediğiniz tohumdan, çimlendirmelerden ve sebzelerden gelir.
26047464_2017316728525742_4521396777340050522_n.jpg

Kuşlar ağır bir havandayken ve genç yavrular yuvadayken hayvansal protein vermek gerekir. Diyetlerinde hayvansal protein bulunan genç kuşların çok daha güçlü ve daha hızlı kilo aldıklarını gözlemleyebilirsiniz.

Kuşlar, nemlendirilmiş ve ıslatılmış tohumla beslenirlerse hızlı bir şekilde gr. alacaktır.

"Oyun Blogu ya da Pick Blocks" gibi ürünler kuşlarınızın beslenmesine katkı sağlamaktadır. Yerel bir çiftçi yem deposundan ya da pet ürünleri satan sitelerden satın alabileceğiniz bloklar yaklaşık % 26 protein içerir. Özellikle üreme mevsimlerinde kemirme ihtiyaçlarını bu üründen giderirken aynı zamanda da iyi bir besin kaynağını kullanmış olurlar. Kuşların hareketlenmesini ve üremeye yöneltmesine yardımcı oluyor bu tarz ürünler. Ayrıca bu ürünleri kullanan tüketiciler, blokların olmadığı zamanlarda yem üretiminin daha az olduğundan bahsetmişler.

e0af6db0-f04f-47c9-ab2a-fceb2c638363.jpg

Öğün kurtları haftada 2 kez verilmesi uygundur. Başkalarının söyleyebileceği şeylere rağmen, muhabbet kuşları onları sever ve hızlıca tüketir.

Üreme döneminde ki kuşlar için kurumuş kurtların olması daha uygundur çünkü kurt yemek için zaman kaybedeceklerdir. Bu süreçte yumurtaları soğuyabilir. Kurtlar dik bir kapla konulması gerekir. Aksi taktirde kaptan çıkabilirler.

Kurt yetiştirmeye başlamak için 50-100 adet alırsanız, onları üretebilir ve devamlı bir kaynak haline dönüştürebilirsiniz. Kepek gevreği ile doldurulmuş olan plastik küvetlerde/kaplarda yetiştirebilirsiniz. Sebze artıkları yiyerek nem ve su ihtiyaçlarını karşılarlar. Sonunda olgun kurtlar, gelecek nesiller için yumurta bırakan böceklere dönüşür. Kullandığınız kabın altındaki "ince kum" malzemesini boşaltmamaya dikkat edin bu süreçte çünkü ilerleyen günlerde çıkacak yumurtalarla dolu oluyor.

Grit ve Ekstra Kalsiyum İhtiyacı

Mürekkep kemiği her zaman kafeste bulunması gereken malzemelerdendir.
Kalamar-Kemigi-22.jpg
Tohumda olduğu gibi, mümkün olduğu kadar çok kaynaktan farklı kumlar da kullanmak gerekiyor. Bunun için piyasada satılan grit kumlar satın alınabilir. İçerisine eksikliğe göre ilaveler yapılabilir.

Kimi üreticiler grit kullanımına gerek olmadığını söyleseler de, grit mutlaka gereklidir. Kuşların sindirimlerini kolaylaştırmak ve gerekli mineral ve aminoasit ihtiyaçlarını karşılamaları için gereklidir.

Ekstra Kalsiyum - Kalsiyum kemik ve yumurta oluşumunda kullanılır ve normal sinir ve kas fonksiyonları için gereklidir. Bu gerekli minerali gerekli miktarlarda sağlamak için yalnızca "kum kabına" koyabilirsiniz. Bu kimi zaman yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle kuşlarınızın sularına ara ara D vitaminiyle desteklenmiş bir sıvı kalsiyum eklenebilir. Ayrıca mama verirken kalsiyum tozu eklenebilir. Bunu da geçenlerde hazırladığım bir konuda nasıl yapıldığını anlatmıştım. İncelemek isterseniz;
Kalamar Kemiği yerine Yumurta Kabuğu

Kuru Gıda Karışımı - Yıl boyunca ayrı bir tabakta "Kuş maması" adı verilen kuru bir gıda takviyesi yapmalısınız. Bu sayede yemden karşılayamadıkları ama mutlaka tüketmeleri gereken vitaminleri ve gerekli diğer takviyeleri karşılayacaktır. Haftada 2 kez verilmesi uygundur. Bunun içeriğini kuşlarınıza göre düzenleyip, sunabilirsiniz.
 
Üst