Kuşlarınız Kış'a hazır mı?

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,353
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlarınız Kış'a hazır mı?

Kuşlarımız için her mevsim geçişinde bazı önlemler almamız gerekir. Bu önlemler sağlandığında kayıpsız bir kış geçirmemiz mümkün olabilir. Bu konuyla sizlerle tartışarak kışın ne gibi hazırlıklar yaptığımı ve sizlerin neler yaptığını tartışmak istiyorum.

Kış aylarında özellikle üretim yapılıyorsa ideal min. sıcaklık 18 derece olmalıdır. Bu derece daha da altlara inebilir. Sıkıntı yaratmayacaktır yalnız ısı değişimleri kuşları hasta yapmaktadır. Bu nedenle sabit bir derecede kalması gerekiyor. İdeal olanı 18. Bu ısı sağlanamıyor ise neler yapılabilir düşünmek gerekiyor. Ufo gibi sıradan, sadece ısı sağlayan, iyonizersiz ve oda nemini kurutan ısıtıcılardan uzak durulması gerekiyor. Bir ısıtıcı ihtiyacımız olduğu için iyonizer özellikli ve oda nemini yükselten ısıtıcılar olması gerekir ve kuşlara çok yakın durmamalıdır. Diğer bir ısıtıcı önerisi ise bu yağlı radyatörler. Hem fiyat açısından, hem elektrik tasarrufu sebebiyle sıkllıkla üretimhaneler de kullanılmaktadır. Nem oranı da 45-65 arası bir oranda olması gerekir.

Isı sorununu bu şekilde çözdükten sonra ilk dikkat edilmesi gereken yem karışımı. Yem karışımında yulaf yoğun bir şekilde varsa azaltmaya gidilmeli, yağlı tohumlar arttırılması gerektiğinden; aspur ve keten tohumu oranı bir miktar arttırılabilir ( diğer yağlı tohumlarda kullanılabilir).

Mama ve vitamin en çok dikkat etmemiz gerekenlerden. Kış aylarında B, D ve E vitaminleri ve aminoasit oranı yüksek vitaminler tercih edilmesi gerekiyor. Mama da ise kış mevsiminde tüketilen sebzeler kullanılmaya başlayabiliriz. Özellikle şeker pancarı, ıspanak, kereviz ve brokoli gibi.

Suluklar her gün değiştirdiğimiz için haftanın 2 günü probiyotik, 1 günüde elektrolit takviyesi yapılması gerekir.

Kafesler eğer tül kullanılabilecek boyut ve şekildelerse kış aylarında tül kullanmak doğru olacaktır. Veya streç film ile bir kısım kaplanabilir. Bu ani ısı düşüşlerini azaltmakla birlikte kafas çevresinde ki hava sirkülasyonunu bir nebze azaltacaktır. Şuan aklıma gelenler bunlar. Sizde ilavelerle konuyu zengin hale getirebilirsiniz :)
 
Üst