Kusma problemi

Seyda Yesil

iyikus.com Üyesi
İyi akşamlar 2.5 yasında erkek muhabbet kuşum var. Yeni bir huy olarak sürekli yemini tunegine kusup geri yiyor hatta bazen kursağında yem kalmıyor ve kusma hareketini yapıp duruyor. Bu bir sorun mu hastalık mı bilemedim sizlere danışmak istedim.

Muhabbet Kuşlarının Kusmasına Neden Olan Diğer Etkenler,Sebepler

– Çiftleşme esnasında ortaya çıkan bakteriler ve virüsler, kuşun hasta olmasına kusmasına neden olur.
– Eşi ile öpüşme esnasında ağız yolu ile geçen virüsler,
– Muhabbet kuşları birden çok yavruyu beslemeye çalışırken güç kaybederler ve fark etmeden mikrop kaparlar. En çok hasta oldukları dönem yumurtlama dönemi ve bebeklerini besleme şekli ile gelişir. Bu yüzden yuva günlük temizlenmeli,ve kafesin gazetesi temiz bir şekilde değiştirilmelidir. Bu her gün düzenli bir şekilde olmalıdır. Muhabbet kuşlarının içtiği suya bazen kakaları bulaşır ve o suda milyonlarca mikroplar ürer. Siz fark etmezsiniz ama onlar susadıkları zaman kakalı suyu içerler ve virüs kaparlar. Onlarda da insanlar gibi karın ağrıları oluşur. Mide bulantıları şiddetlenince de kusmaya başlarlar.
– Muhabbet kuşunuzda eğer hazımsızlıklar ve çeşitli besin alerjileri söz konusu ise,kuş zehirlenmiş olabilir ve bunu kusarak ifade edebilir.
– Merkezi sinir sisteminde gelişen ani düzensizlikler,kalıcı depresyonlar,beyin mekanizmasında travmalar bu tür olumsuzluklara sebebiyet verebilir. Bu yüzden kuşunuzu kesinlikle ilgiden maruz bırakmamanız gerekir.
-çinko zehirlenmeleri, Vitaminin aşırı fazlalığı sebep olabilir Kuşa vitamini haftada 2 kere suyuna 2 damla sıkmanız yeterli olacaktır. Sürekli ilaç yolu le vitamin depolamak ,kuşun beyin ve dış gelişimine de olumsuz yönde etkiler. Besin zehirlenmeleri ve sürekli acıkma fazla kilo almalarına neden olur. Çok kilo alan kuşun uçma payı çok azdır. Zamanla kanatları hamlaşarak uçma özelliklerini tamamen kaybederler.
– Ek gıdalar bazı kuşlarda sindirim tembelliğine yol açar. Örneğin ekmeğin ve yumurtanın fazla verilmesi ,kabız olmalarına neden olur. Daha sonra çeşitli hazımsızlıklar nüksetmeye devam eder. Enfeksiyon iç haznede çoğaldıkça mide bunu kaldıramayacak duruma gelir. Çeşitli ve ani kusmaların sebepleri fazla değişik gıdaların verilemesi ile ortaya çıkabilir.
– Muhabbet kuşunuz çok kusuyorsa hiç beklemeden bir veterinere gösteriniz. Veteriner çeşitli idrar ve kan tahlillerini kuşa uygulayarak bunun gerçek nedeni sizler ile paylaşacak ve tedavisi için ilaçlar yazacaktır. Verilen ilaçları doğru bir şekilde kullandığınızda kusma duracak ve kuşunuz eski sağlığına geri dönecektir. Sizlere hazırladığımız muhabbet kuşları neden kusar sorusuna doğru bilgileri aktardık. Sağlıklı hayvanlar beslemeniz ,büyütmeniz dileği ile.

Alıntıdır

Oyla 0
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ama kuşum kusup tekrar yiyiyor hastalıktan dolayı kussa tekrar yer mı bilmiyorum. Önceden oyuncağına yapardı şimdi tunege de yapıyor ve sıklığı da arttı. O yüzden emin olamıyorum

Oyla 0