Kusma sorunu

Çağla kaymak

iyikus.com Üyesi
Merhabalar, muhabbet kuşum geleli yaklaşık bir ay oldu. Dişi ve çiftleşme döneminde. Havuçlu yumurtalı mama verdiğimde yaklaşık bir dakika içinde 5-6 kez kafasını sallaya sallaya etrafa yem sıçrattı. Ama saatler sonra oldu bu. Yumurta sarısı kursağa yapışıyor diye bir bilgi okudum. Kusmuğun Beyaz bir salgısı vardı hafif bir kokusu ama çoğunlukla yem sıçrattı. Bugün yarım suluğa 3 damla sirke damlattım umarım iyi gelir. Kustuktan sonra normal olarak çok halsizdi ama şu an iyi Kafesi yıkadım elbette eşyalarını da öyle. Dün şöyle duruyordu kustuktan sonra ama yem yedi hemen. Şimdi toparladı hareketli yani ama endişeleniyorum yine de. İyi midir? Sizce sorun nedir? Diğer fotoğraf şu an çektiğim fotoğraf. Yani daha iyi. Aslında durgun hali bu diyebilirim.

Edit: bir de şu sıralar kanatlarını açıp duruyor sıcaktan diye tahmin ediyorum. Ama anne yüreği işte hep evham ☺

Ekli dosyalar

• C38EF0C6-796C-4694-8ACA-E007BAA76AC8.jpeg
    C38EF0C6-796C-4694-8ACA-E007BAA76AC8.jpeg
    542.7 KB · Görüntüleme: 9
  • image.jpg
    image.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Merhaba, Muhabbet kuşları kusarken asidik sıvıyı da çıkarttıkları için burnunuza çirkin bir koku gelebilir. Hasta kuşun duruşu ve güçsüzlüğü bu durumlarda gözlemlenir. Tıpkı kuşunuzda olduğu gibi. :( Mamadan sonra olduğu için büyük ihtimalle kursak enfeksiyonu var kuşunuzda diyebilirim çünkü kusmalar şekerli ürün tüketimlerinde artıyor. Bu arada yumurta değil maydonoz, dere otu gibi yeşilliklerin yapışması söz konusu olabiliyor (yumurtayı hiç duymamıştım) Özellikle içerisinde hafif şekerli ürünler eklenmiş ise mamaya, süreci şiddetlendiriyor ve kusmasına sebep oluyor. Kuş kumu bulundurun mutlaka. Çözüm değildir ama öğütmek için kullanılabilir. Bebe bisküvisi, bal, hazır yumurta mamaları bu süreçte kuşunuza iyi gelmeyecektir.

Tavsiyem önce veterinere danışmanız. Size uygun bir ilaç önerisinde bulunacaktır ve tedavi sağlıklı bir şekilde sonlanacaktır.
Bu makaleleri inceleyebilir misiniz?
Kuşlarda Soğuk Algınlığı Tedavisi

Muhabbet Kuşu Kusma Sorunu ve Tedavisi

Oyla 0
Peki içerisine tatlı bir yiyecek koymadan devam edebilir miyim bu mamalara? Çünkü şu an yavru için hazırlık yapıyor. Bu hastalık yumurtlama sırasında tehlikeye sokar mı dişiyi acaba? Cevaplarınız için teşekkür ederim. Birçok arkadaşım hatta kuşçuların hepsi normal olduğunu söyledi. Açıkcası veterinerler de pek bilgi sahibi değil kuş konusunda ama güvenip soracağım artık yapacak bir şey yok. Teşekkür ederim:)

Oyla 0
Yumurtlama sorunu olmaz ama kursak mantarı varsa yavruları beslerken sorun olabilir. Olabilir diyorum çünkü belli olmuyor. Onları etkileyecek kadar ileri bir seviye de olmayabilir yahut başka bir problemi olabilir. Örneğin bayat yem, çok yeme durumları da kusmasına sebep olabiliyor. Yavrulara bakteri taşındığında kursak şişmeleri olabiliyor. Buda eğer kontrol edilmez ise genelde ölümle sonuçlanıyor, yavru gelişimini yavaşlatıyor. Nadiren böyle şişerlerse kurtuluyorlar.
Örnek bir olay başımdan geçen. Benzer bir sürü senaryo gerçekleşebilir kuluçka esnasında. Bu yüzden kürlerini yaptıktan sonra kuluçkaya başlamalılar. :(
Yuvada ki yavruların Balon Gibi şişmesi, Kursak şişmesi
Ben yaşatamamıştım.

Flucan kullandım bu durumdan sonra ve bir miktar düzeldi. Sizde bu süreçte kullanabilirsiniz eczaneden alarak lakin sağlık sorununun tam teşhis edilmesi önemlidir. Bu yüzden veteriner önerdim. Aynı sorun gibi görünse de başka bir sağlık sorunu olabilir.

Oyla 0
Şu an yumurta taşıyor olabilir mi? Çünkü kanatlar açılmış ve şişkin görünüyor sırtı..

Ekli dosyalar

• 59BF5DA9-11AF-4B0F-B957-B94A602136C7.jpeg
    59BF5DA9-11AF-4B0F-B957-B94A602136C7.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 6
  • 6C0F9381-F2BC-4A2B-B6A4-40AD855B7E13.jpeg
    6C0F9381-F2BC-4A2B-B6A4-40AD855B7E13.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 5
Oyla 0
Bu arada ahşap tünek almanızı öneririm. Bu tünekler kuşlar için sağlıklı değil ve çiftleşmelerini zorluyor. Birde çubuk kraker yemler sağlıklı şekilde yapıştırılmadığı için önerilmiyor. Dilerseniz krakerleri kendiniz yapabilirsiniz.
Birde yem markanızı öğrenebilir miyim?

Oyla 0
Yemi kuşçulardan alıyorum, dışkısı epey büyük. Kumu paketli aldım bu kez eurogold marka. Benim kendi kuşum yıllardır böyle kuşçudan yiyor herhangi bir sıkıntı yaşamadı ama değişiyor elbette bu canlılarda biliyorum.. ya kafesi de büyütmeyi düşünüyorum zaten yavru alırsam şart olacak.

Oyla 0
Yumurta olduğunu anlamıştım ama bir de dışkısını sormak istedim. Bi kuluçkaya başlasınlar. Umarım yumurtaları dolu olur da yavrucaklar kısa sürede atlarlar. Çok hoş yavruları olur ikisininde.

Kafes önerim olabilir. Facebook kullanıyorsanız akbıyık kardeşler kafes'in ürettiği 60 cm lik büyük kapılı kafesler çok kullanışlı. Ben şuan onu kullanıyorum tavsiye ederim.
3498

Oyla 0
Yumurta olduğunu anlamıştım ama bir de dışkısını sormak istedim. Bi kuluçkaya başlasınlar. Umarım yumurtaları dolu olur da yavrucaklar kısa sürede atlarlar. Çok hoş yavruları olur ikisininde.

Kafes önerim olabilir. Facebook kullanıyorsanız akbıyık kardeşler kafes'in ürettiği 60 cm lik büyük kapılı kafesler çok kullanışlı. Ben şuan onu kullanıyorum tavsiye ederim.
Ekli dosyayı görüntüle 3498
Çok teşekkür ederim bakacağım hemen. Umarım. Ben ilk kez böyle bir şey yaşayacağım için sizlerden sık sık yardım isteyeceğim. En çok korktuğum şey yumurta sıkışması. Sık sık yaşanıyor mu bu?

Oyla 0
Sık yaşanmıyor aslında ama ilk yumurtadan sonra her 2. günde kontrol gerektiriyor. Yumurta gelmesi gerekiyor ardından. Kimi zaman 4-5 aylık kuşlar yumurtlama eğilimine giriyorlar. Genelde onlarda ve aşırı yağlanmış kuşlarda sık oluyor.

Oyla 0
Bendeki dişi yaşında var mı? Çünkü erkek ile çok büyük fark görmüyorum ben. Dikkatli olacağım, bu arada dışkı konusunda şimdi aklıma geldi sürekli yuvaya girip durduğu için, tuttuğu için mi öyle birikmiş olarak yapıyor? Bu yine de yumurta taşıdığı anlamına mı gelir? Çünkü ben sadece bugün gördüm çiftleştiklerini ki sürekli gözlemliyorum.

Oyla 0
Aynen. Tutuyor yuvada zaman geçirdiği için. Özellikle yumurta oluşum döneminde bunu yapmaya başlıyorlar. Yakında gelecektir yumurta. Eğer çiftleşme sonrası yumurtlayacaksa dişi 4-5 güne yumurtası gelmiş olacaktır.

Yaş sorununuz yok. Maşallah ikisine de. Yaşlı dişi kuşlar 4 yaş ve üstü ne yazık ki verimsiz hale geliyor ve üremelerinde problemler oluyor. Lakin sizin dişiniz henüz 2 yaşını aşmamış gibi görünüyor. Azıcık gagası uzun gibi geldi bana. Ufak bir parça kesebilirseniz kesmenizi öneririm önden.

Oyla 0
Bir soru daha sorayım konu ile alakalı ona göre mama yapacağım çünkü. Bu kusma olayı eğer yumurtlayacaksa normal midir? Ben cici bebe koymalı mıyım mamanın içine? Sadece yumurta sarısı ve beyazından veriyorum her sabah. Yani bisküvi ve havuçtan korkuyorum kusma olayından sonra.

Oyla 0
mamalara normalde cici büskivisi konulmaması gerekiyor. Sadece besin değerleri yüksek olduğu için tercih ediyorlar ama tercih edilmemelidir. Bisküvi yerine etimek kullanılabilir. Havuç, etimek, çok iyi haşlanmış yumurta + probiyotik eklenerek verilebilir. Deneyerek gözlem yapmanız lazım. Her mama sonrası kusma artıyorsa başka şeyler düşünmek gerekebilir.

Oyla 0
Evde probiyotiği daha doğal yollarla yapmanın videoları var onlara güvenebilir miyim direkt almalı mıyım? Deneyiminiz var mı bu konuda?

Oyla 0
maalesef laktoz oranı önemli. Bu nedenle kuşlar için üretilmiş olan ürünleri kullanmak gerekiyor. Kimisi kefir vb ürünler veriyor lakin zararlıdır. Probiyotik ihtiyacını bu şekilde gideremiyoruz. Diazyme 256 gibi uygun ürünler alınabilir.

Oyla 0