Kusma ve dışkıda yem

Melike Gül

Yönetici
Moderatör
Merhaba arkadaşlar, herkese iyi akşamlar. Aylar sonra ilk konumu bu şekilde açmak istemezdim ama Ayaz hastalandı sanırım ?
Ayaz sömestır tatili başlamadan yaklaşık 1 hafta önce tüye girdi. O zamanlar biraz yoğun tüy döküyordu kafesinin altında kuyruk ve kanat tüylerini görüyordum ama B vitamini ve probiyotik desteğiyle bu dönemi çok şükür atlattık. Şuan sadece kafasının üstünde birkaç tane tüy kapsülü kaldı ve nerdeyse bitti tüy dökümü. Bunu anlattım çünkü bu aralar durgundu ama ben hep tüy dökmesine bağlıyordum çünkü dışkısında aman aman bi bozulma görmüyordum.(sadece çok çok nadir birkaç dışkısında yem oluyordu ama çok fazla görmediğim için sanırım birkaç yemi sindiremedi diye düşünüyordum,probiyotik takviyesi uyguluyordum) Ayrıca peçeteye sarı yada yeşil leke de bırakmıyordu o yüzden çok endişelenmiyordum, İnşallah bu durgunluğu da tüy dökümüyle bitcek diyordum, ta ki iki gün öncesine kadar. Kafesinden çıkartmıştık yaklaşık 2-3 saat dışarda oynadı sonra kafesine girdi, masamda duruyordu bende diğer masada bilgisayara bakıyordum. Sonra birden 2-3 defa ard arda hapşuruk sesi duydum arkama dönüp baktığımda aşağı inmiş bir sağa bir sola gidiyordu yanına gitiiğimde direk tüneğine zıpladı ve yüzünü görünce çok komiğime gitti çünkü başının üstü tamamen ıslanmıştı ilk gördüğümde ferahlamak için başını suluğunun içine soktu sandım. sonra suluğundaki suyu değiştirmek için çıkarttım çok içmediğini biliyordum çünkü probiyotk katmıştım. suluğunu geri takmak için geldiğimde başının üstünü kaplayan sıvı hiçte suya benzemiyordu. İlk gördüğümde saydam olduğu için su sanmıştım ama daha çok tüyüne yapışmış gibiydi, akıpta gitmiyordu. Elime aldım başının üstünü kokladım ve kusmuk gibi kokuyordu, çok hafif bir kokusu vardı direk avucuma alarak başının üstünü peçeteyle sildim sonra kafesine koydum o an böyle bi garip duruyordu ve 2-3 saat dışarda olmasına rağmen çok az yemek yemişti bende bir kaba ayıklanmış dal darı vardı, ondan koydum üstünede entrobactan döktüm birazcık, biraz süre sonrada kendini toparladı. O gün bugündür yemli dışkıyı da daha fazla yapmaya başladı ? ama birdaha kusmadı. Ayrıca tüy dökümü nerdeyse bitmesine rağmen durgunluğu hala devam ediyor ve artık bu beni endişelendirmeye başladı.Dün kafesini temizleyip altına beyaz peçete koymuştum o fotoğrafı da aşağı ekliyorum. Kusura bakmayın biraz uzun yazdım tüm ayrıntılarıyla yazayım dedim ama bu kadar uzun olacağını düşünmemiştim.Aşağıya çektiğim videolarıda ekliyorum şimdiden yardım eden herkese çok teşekkür ederim

3A6132D2-9999-49A1-9CED-91ED13F00FAB.jpeg
ABD2E97F-C832-4A37-9914-82E8BC591963.jpeg
20D6FF2A-B340-488D-971F-3CB756FFAAA1.jpeg

Bide söylemeyi unuttum bu aralar öğürme hareketi gibi bir hareket yapıyor.
Streamable Video

Burda daha iyi gözüküyor ilkinde esniyor ikincisinde bu hareketi yapıyor.

Bide sanki kursağı mı desem boyun tarafı mı desem bilmiyorum ama biraz şiş gibi yada bana öyle geliyor.

Çok geçmiş olsun. Dışkısı güzel ancak genel anlamda duruşu üşütmüş gibi hissettiriyor. Bildiğiniz gibi kusma bir çok hastalığın ortak sorunu. Bir de kusmuğu hafif kokulu olunca tedbir amaçlı mutlaka triflucan, mikostatin , flagy gibi bir ürün başlamakta yarar var bence.
Aynı zamanda üşütme sorunu da eklendiyse kırgınlığı çok normal.
Dışkısı çok temiz gerçekten. Sadece onu görsem hasta değil derim. Göğüs şişikliğini şimdilik takip edelim olur mu? Aşırı değil ama biraz şiş gibi.

dışkıda yem sorununa bakteri, mantar, protozoa gibi çesitli patojenler veya patojen dışı organ rahatsızlıkları neden olabilir. ancak dışkı ve kuşun genel duruşunda pek sorun görünmediği icin benim aklıma önce mantar geliyor. tabi ki en doğrusu uzman kanatlı hekiminin laboratuvar ve radyoloji tetkikleriyle teşhis koymasıdır

öncelikle tedbir amaçlı triflucan ya da mikostatin şurup kullanılip kuş izlenebilir. tabi ki bu ilaclarin işe yaramadığı mantar türleri (ör: AGY) de olabilir ancak kesin bilemeyiz

tecrübeli arkadaşlar da yorum yazarlar ona göre hareket edersiniz

edit : @Doğanay Y. hoca öneri yazmış zaten :)

dışkıda yem sorununa bakteri, mantar, protozoa gibi çesitli patojenler veya patojen dışı organ rahatsızlıkları neden olabilir. ancak dışkı ve kuşun genel duruşunda pek sorun görünmediği icin benim aklıma önce mantar geliyor. tabi ki en doğrusu uzman kanatlı hekiminin laboratuvar ve radyoloji tetkikleriyle teşhis koymasıdır

öncelikle tedbir amaçlı triflucan ya da mikostatin şurup kullanılip kuş izlenebilir. tabi ki bu ilaclarin işe yaramadığı mantar türleri (ör: AGY) de olabilir ancak kesin bilemeyiz

tecrübeli arkadaşlar da yorum yazarlar ona göre hareket edersiniz

edit : @Doğanay Y. hoca öneri yazmış zaten :)
Çok geçmiş olsun. Dışkısı güzel ancak genel anlamda duruşu üşütmüş gibi hissettiriyor. Bildiğiniz gibi kusma bir çok hastalığın ortak sorunu. Bir de kusmuğu hafif kokulu olunca tedbir amaçlı mutlaka triflucan, mikostatin , flagy gibi bir ürün başlamakta yarar var bence.
Aynı zamanda üşütme sorunu da eklendiyse kırgınlığı çok normal.
Dışkısı çok temiz gerçekten. Sadece onu görsem hasta değil derim. Göğüs şişikliğini şimdilik takip edelim olur mu? Aşırı değil ama biraz şiş gibi.
Çok teşekkür ederim :giggle:
Tamamdır göğüs şişliğini takibe aldım uzun bir süre daha devam ederse tekrar yazarım hatta belki yazdığınız ilaçları kullanırsam o şişlikte iner. Birde yakın bir zamanda veterinere gitmeyi düşünüyorduk ama buradaki veterinerler hastalıklar konusunda çok bilgili değiller maalesef, genelde tırnak kesimi için götürüyorum ve tırnakları yine çok uzadı özellikle Ayazın. Veterinere gittiğimde de mikostatin veya triflucan hangisi varsa ondan etmeye çalışacağım. İlaçlardan birini temin ettiğim zaman tekrar yazarım

Bugün sadece nöbetçi eczaneler açık olduğu için çok az açık eczane vardı, bende triflucanı bulamadım ama mikostatini temin ettim. Şuan hangi dozda kaç gün kullanmalıyım. Birde sanırım ağızdan vermem gerekecek ama benimki avucuma ne zaman alırsam neden bilmiyorum ama çok aşırı stres yapıyor yarım dakika geçmeden ağzını açarak derin derin derin nefes almaya başlıyor, hiç sıkmıyorum olması gerektiği gibi tuttuğum halde nefes nefese kalıyor kalp atışlarını bile hissediyorum Böyle yaptığı için beni de aşırı geriyor elim ayağım birbirine dolaşıyor. Ben yine ağızdan vermeye çalışırım ama ağızdan veremezsem suluğuna kaç damla damlatmam gerekir
467CECDA-2C3D-4C80-9495-1BC759CBDFA2.jpeg

Son düzenleme:
Kusura bakmayın gece gece rahatsız ediyorum ama aklıma bir soru takıldı bir türlü karar veremiyorum. Yarın haftanın ilk günüyle ilaç tedavisine başlayım demiştim. Bugün de kafesini tekrar temizleyip altına tekrar temiz peçeteleri koyacaktım ama kafesinin altında ufak ufak tüyler vardı. Yaklaşık 3 hafta önce tüye girmişti kafasındaki kapsüllerin nerdeyse hepsi açıldı ama hala tüy döküyor. Sizce birkaç gün B vitamini takviyesi mi yapayım yoksa ilaç tedavisi bittikten sonra mı B vitamini veriyim. Kafamı bu soru çok karıştırdı ?
Birde ilaçlı suyu 12 saat sonra tazelemem gerekiyor ya, temiz su mu koycam yoksa iyileşene kadar ilaçlı suyla mı tazeleyeceğim.
31C88066-CC6F-4979-860A-0D2AEB826D35.jpeg61E24C4E-8E43-4DAC-9029-42F3BC3A91D7.jpeg0DFD6446-6814-4DBA-B113-23EBA8914D70.jpeg
Öyle aman aman tüyde deil ama beni çok kararsız bıraktı ?

Ekli dosyalar

• B946D014-FE90-4E42-A931-A4845E044286.jpeg
    B946D014-FE90-4E42-A931-A4845E044286.jpeg
    365.7 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Merhaba, bence tüy dönemini biraz atlatmasını bekleyin. B kompleks vitamin peş peşe 3 gün verilebilir, sorun olmayacaktır. İlaç kullanımı içinse ben 8 saat civarı tutup yeniliyorum ilaçlı su ile. Sonrası gece uyutmadan 1-2 saat öncesi temiz suyla değiştiriyorum. Sabah yine ilaçlı suyla devam ediyorum. Ağızdan da verilebilir aslında, daha sağlıklı olabiir.

Merhaba, bence tüy dönemini biraz atlatmasını bekleyin. B kompleks vitamin peş peşe 3 gün verilebilir, sorun olmayacaktır. İlaç kullanımı içinse ben 8 saat civarı tutup yeniliyorum ilaçlı su ile. Sonrası gece uyutmadan 1-2 saat öncesi temiz suyla değiştiriyorum. Sabah yine ilaçlı suyla devam ediyorum.
Çok teşekkür ederim hocam Çok kararsız kalmıştım. Artık bu şekilde uygulayacağım
Ağızdan da verilebilir aslında, daha sağlıklı olabilir.
Avucuma aldığımda çok stres yapıyor Beni de streslendiriyor ? ama bi deneyeceğim. Ek bir kişinin yardımıyla ağzından verebilirim belki. Eğer ağzından verirsem 1 damla mı vermem gerekir bide sanırım ağzından verdiğim zaman suluğuna temiz su koyacağım değil mi

Çok teşekkür ederim hocam Çok kararsız kalmıştım. Artık bu şekilde uygulayacağım

Avucuma aldığımda çok stres yapıyor Beni de streslendiriyor ? ama bi deneyeceğim. Ek bir kişinin yardımıyla ağzından verebilirim belki. Eğer ağzından verirsem 1 damla mı vermem gerekir bide sanırım ağzından verdiğim zaman suluğuna temiz su koyacağım değil mi
Evet ağızdan bir ya da iki damla kullanmalısınız. Tek damlayı biliyorsunuz tam yutmuyorlar ve saçıyorlar. Bir miktar su ile seyreltilip 3-4 damlaya kadar zorlanılıyorsa verilebilir. Çoğu ziyan oluyor çünkü. Ağızdan verilirse ilaç, suda vermeye gerek yok. Sabah /akşam ağızdan 1 damla kullanılmalı

Evet ağızdan bir ya da iki damla kullanmalısınız. Tek damlayı biliyorsunuz tam yutmuyorlar ve saçıyorlar. Bir miktar su ile seyreltilip 3-4 damlaya kadar zorlanılıyorsa verilebilir. Çoğu ziyan oluyor çünkü. Ağızdan verilirse ilaç, suda vermeye gerek yok. Sabah /akşam ağızdan 1 damla kullanılmalı
Tamamdır çok teşekkür ederim ?

Bugün ilaçta 3. günü bitirdik ve ilacı kullanmaya başladığımdan beri sanki Ayaz daha da kötüleşti. 3. gün için güncel video çekerken birden kusmaya başladı hemde bu sefer bir iki tane de deil ağzından baya yem çıkardı. ben peçeteyi çıkarmak için kafesinin kapağını açtığımda oda uçtu ve salona giderken birden kusmaya başladı. Kustuğunu bir sağa bir sola gittiğini görünce farkettim. Kusarken gözüne de gelmiş çünkü kusmuğu, direkt kafasını temizleyip kafesine koydum. ama kafestede kusmaya başladı. Yemleri birden hapşurarak tane tane çıkartıyor hemde kafasının üstü salya oluyordu. Elim ayağım titriyor şuan. Neden böyle kötüleşti ki şimdi. Şu bir hafta hala tüyde olduğu için B vitamini+probiyotik takviyesi yapmıştım ve artık tüy dökmeyi kesmişti.Hatta enerjisi de yerine gelmeye başlamıştı. Bende pazartesi hemen başladım ilaca ama ilaca başladıktan sonra dışkılar leke bırakmaya başladı ve gün içerisinde daha kabarık durmaya başladı. İlaca yeni başladığım için leke yapıyordur İlaç tedavisi bittikten sonra onlarda leke bırakmaz diye düşünüyordum ama 3. günde kabarıklık artıp kusmaya da başlayınca çok endişelendim. Ayrıca bu sefer çok kötü kustu daha önce hiç böyle kusmamıştı.Bugün Tekrar yemliklerini değiştirmiştim ve yiyene kadar başında bekledim , bu sefer baya yedi ama şimdi de hepsini kustu Ben napacam şimdi ? Lütfen yardım edin çok korkuyorum. Hatta bu sefer kusmuğu ilk kustuğuna göre daha hissedilebilir bir kokudaydı. Koku ufaktan şiddetlenmiş. Mikostatin yan etki göstermiş olabilir mi ?

Bu kusmadan önce çektiğim video:

Sonra altına serdiğim peçeteyi almak için kafesinin kapağını açtığımda direkt uçtu ve kusmaya başladı hemen başını silip kafesine koydum ama orda da kusmaya devam etti ☹️

44992ED1-3EF2-482E-94A3-5BDAB5550B2E.jpeg